Muistoja Gorbasta?

Anonyymi

Millaisia muistoja palstalaisilla on Neuvostoliiton viimeisestä kommunistijohtajasta Gorbasta jonka hautajaiset (eivät kuitenkaan valtiolliset?) ovat tänään?

Itsellä ei mitään kokonaiskuvaa, enimmäkseen pinnallisia muistoja, mutta muistan miehen siitä syntymämerkistä, tyylikkäästä Raisa-vaimosta, Reaganin pitämästä puheesta jossa hän vaati Gorbatsovia repimään Berliinin muurin alas (Mr. Gorbatchev, tear down this wall!) ja niinhän se muuri sitten kaatuikin ja tietenkin Pizza Hutin mainoksesta.

10

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eptoivoinen yritys pelastaa kommunismi, inhimillisenä, ei totalitaarisena. Kieltäytyi antamasta tulikomentoa sivilejä kohtaan, mikä traumatisoi Putinin.
      Aiheutti tahtomattaan miljoonien vapautumisen kansojen vankilasta. Atvosteli Putinia paluusta totalitarismiin, kansan alistamiseen.

    • Anonyymi

      Perestroika ja glasnost. Reagan ja Bush vanhempi. Berliinin muuri. Punakone ja MIR. NL:n vetäytyminen Varsovan liiton maista. Ceaucesku. Vallankaappausyritys ja Janajevin juntta. Jeltsin. NL:n hajoaminen.

      Gorbatshov oli mahdottoman edessä: hänen olisi pitänyt (venäläisestä näkökulmasta) pystyä pitämään neuvostoimperiumi pystyssä tilanteessa, jossa maa ja järjestelmä oli syönyt eväänsä jo kauan sitten brezhneviläisellä pysähtyneisyyden kaudella.

      Neuvstovaltio ei koko olemassaolonsa aikana kyennyt tuottamaan kansalle riittävästi ruokaa. Tämä oli kommunistisen suunnitelmatalouden pahin valuvika.

      Neuvostovaltio ei kyennyt myöskään innovaatioihin. Reagan saatuaan raportin innovaatioiden ostamisesta lännestä iski sopivaan saumaan: he päättivät estää epäinnovatiivisen kommunistijärjestelmän uusimmat ostot innovatiivisesta lännestä. Tämä oli viimeinen naula neuvostovaltion arkkuun. Reagan voitti kylmän sodan, tosin lopullinen voitto eli NL:n romahdus 1991 ajoittuu Bushin kaudelle.

      On täysin utopiaa kuvitella nykyvenäläisittäin, että NL:n hajoaminen olisi muka ollut estettävissä, jos Gorbatshovin tilalla olisi ollut Putinin tapainen jyrä. Ei olisi ollut, aika oli ajanut tehottomaksi osoittautuneen järjestelmän ohi. Itsenäistyneet maat halusivat itsenäisyyttä ja venäläiset halusivat silloin enemmän vapautta ja läntistä elintasoa kuin suurvaltapullistelua. Näennäisesti tilanne vaikuttaa muuttuneen, mutta en usko pinnan kertovan venäläisten syvimmistä tunnoista tilanteessa, jossa mielipiteenvapauden tilalla yhtenäisen Venäjän ideologia.

      Gorbatshovin elämäntyössä hän onnistui kylmän sodan päättämisessä ja ydinsodanuhan lieventämisessä sekä neuvostokansalaisten vapauttamisessa. Talousuudistukset eivät onnistuneet eikä hallitusti tapahtuvat vähittäiset muutokset, vaan muutos lähti lapasesta johtaen kaoottiseen uusjakoon Jeltsinin kaudella. Putin palautti järjestyksen, mutta vei myös vapauden sekä toi isovenäläisen imperialismin takaisin (jonka säilyttäminen oli Gorbankin tavoite, mutta eri keinoin).

    • Anonyymi

      Jostain syystä toveri Gorbatshovista on tovereilla vähän sanottavaa, vaikka hänen ansionsa kylmän sodan lopettamisessa olivat kiistattomat myös porvareiden ja historioitsijoiden mielestä.

      • Anonyymi

        Joo olen miettinyt itse ihan samaa että eipä ole kommunisteilla mitään sanottavaa kommunistijohtajasta. Enemmän kuin kummallista. Heh!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo olen miettinyt itse ihan samaa että eipä ole kommunisteilla mitään sanottavaa kommunistijohtajasta. Enemmän kuin kummallista. Heh!

        Kommunistien pyhissä kirjoituksissa kai sanotaan, että voi sitä ihmistä, jota sivistynyt maailma kiittää!


    • Anonyymi

      Tovereilta olen kuullut, että toveri Gorbatshov petti kommunismin.

      Kukaan ei ole profeetta omalla maallaan.

    • Anonyymi

      Kyllä Gorbatsovista pitäisi olla kommunistien palstalla enemmän muistoja kuin vaivaiset pari kommenttia?

      Vai onko tämä kotimaisten puolelta sitä ettei kuolleista pidä puhua pahaa?

    • Anonyymi

      Hieno mies

    • Anonyymi

      Haluaisiko Partacus palstan aktiivisimmaksi miellettynä kommunistina muistella Mihail Gorbatshovia, jota lännessä arvostetaan, mutta Venäjällä kaiketi enemmän arvostellaan? Plussia, miinuksia, kokonaiskuva. Olisiko jotain pitänyt tehdä toisin? Olisiko Gorbatshov voinut estää Neuvostoliiton hajoamisen? Hajoaminen oli hänelle raskasta ja hänen tavoitteensa vastaista, vaikka itsenäistyneet maat olivat NL:n hajoamisesta iloisia.

    • Anonyymi

      Mies, joka lopetti kylmän sodan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1699
    Aihe