Millaisia muistoja palstalaisilla on Neuvostoliiton viimeisestä kommunistijohtajasta Gorbasta jonka hautajaiset (eivät kuitenkaan valtiolliset?) ovat tänään?
Itsellä ei mitään kokonaiskuvaa, enimmäkseen pinnallisia muistoja, mutta muistan miehen siitä syntymämerkistä, tyylikkäästä Raisa-vaimosta, Reaganin pitämästä puheesta jossa hän vaati Gorbatsovia repimään Berliinin muurin alas (Mr. Gorbatchev, tear down this wall!) ja niinhän se muuri sitten kaatuikin ja tietenkin Pizza Hutin mainoksesta.
Muistoja Gorbasta?
10
255
Vastaukset 10
- Anonyymi
Eptoivoinen yritys pelastaa kommunismi, inhimillisenä, ei totalitaarisena. Kieltäytyi antamasta tulikomentoa sivilejä kohtaan, mikä traumatisoi Putinin.
Aiheutti tahtomattaan miljoonien vapautumisen kansojen vankilasta. Atvosteli Putinia paluusta totalitarismiin, kansan alistamiseen. - Anonyymi
Perestroika ja glasnost. Reagan ja Bush vanhempi. Berliinin muuri. Punakone ja MIR. NL:n vetäytyminen Varsovan liiton maista. Ceaucesku. Vallankaappausyritys ja Janajevin juntta. Jeltsin. NL:n hajoaminen.
Gorbatshov oli mahdottoman edessä: hänen olisi pitänyt (venäläisestä näkökulmasta) pystyä pitämään neuvostoimperiumi pystyssä tilanteessa, jossa maa ja järjestelmä oli syönyt eväänsä jo kauan sitten brezhneviläisellä pysähtyneisyyden kaudella.
Neuvstovaltio ei koko olemassaolonsa aikana kyennyt tuottamaan kansalle riittävästi ruokaa. Tämä oli kommunistisen suunnitelmatalouden pahin valuvika.
Neuvostovaltio ei kyennyt myöskään innovaatioihin. Reagan saatuaan raportin innovaatioiden ostamisesta lännestä iski sopivaan saumaan: he päättivät estää epäinnovatiivisen kommunistijärjestelmän uusimmat ostot innovatiivisesta lännestä. Tämä oli viimeinen naula neuvostovaltion arkkuun. Reagan voitti kylmän sodan, tosin lopullinen voitto eli NL:n romahdus 1991 ajoittuu Bushin kaudelle.
On täysin utopiaa kuvitella nykyvenäläisittäin, että NL:n hajoaminen olisi muka ollut estettävissä, jos Gorbatshovin tilalla olisi ollut Putinin tapainen jyrä. Ei olisi ollut, aika oli ajanut tehottomaksi osoittautuneen järjestelmän ohi. Itsenäistyneet maat halusivat itsenäisyyttä ja venäläiset halusivat silloin enemmän vapautta ja läntistä elintasoa kuin suurvaltapullistelua. Näennäisesti tilanne vaikuttaa muuttuneen, mutta en usko pinnan kertovan venäläisten syvimmistä tunnoista tilanteessa, jossa mielipiteenvapauden tilalla yhtenäisen Venäjän ideologia.
Gorbatshovin elämäntyössä hän onnistui kylmän sodan päättämisessä ja ydinsodanuhan lieventämisessä sekä neuvostokansalaisten vapauttamisessa. Talousuudistukset eivät onnistuneet eikä hallitusti tapahtuvat vähittäiset muutokset, vaan muutos lähti lapasesta johtaen kaoottiseen uusjakoon Jeltsinin kaudella. Putin palautti järjestyksen, mutta vei myös vapauden sekä toi isovenäläisen imperialismin takaisin (jonka säilyttäminen oli Gorbankin tavoite, mutta eri keinoin). - Anonyymi
Jostain syystä toveri Gorbatshovista on tovereilla vähän sanottavaa, vaikka hänen ansionsa kylmän sodan lopettamisessa olivat kiistattomat myös porvareiden ja historioitsijoiden mielestä.
- Anonyymi
Joo olen miettinyt itse ihan samaa että eipä ole kommunisteilla mitään sanottavaa kommunistijohtajasta. Enemmän kuin kummallista. Heh!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo olen miettinyt itse ihan samaa että eipä ole kommunisteilla mitään sanottavaa kommunistijohtajasta. Enemmän kuin kummallista. Heh!
Kommunistien pyhissä kirjoituksissa kai sanotaan, että voi sitä ihmistä, jota sivistynyt maailma kiittää!
- Anonyymi
Tovereilta olen kuullut, että toveri Gorbatshov petti kommunismin.
Kukaan ei ole profeetta omalla maallaan. - Anonyymi
Kyllä Gorbatsovista pitäisi olla kommunistien palstalla enemmän muistoja kuin vaivaiset pari kommenttia?
Vai onko tämä kotimaisten puolelta sitä ettei kuolleista pidä puhua pahaa? - Anonyymi
Hieno mies
- Anonyymi
Haluaisiko Partacus palstan aktiivisimmaksi miellettynä kommunistina muistella Mihail Gorbatshovia, jota lännessä arvostetaan, mutta Venäjällä kaiketi enemmän arvostellaan? Plussia, miinuksia, kokonaiskuva. Olisiko jotain pitänyt tehdä toisin? Olisiko Gorbatshov voinut estää Neuvostoliiton hajoamisen? Hajoaminen oli hänelle raskasta ja hänen tavoitteensa vastaista, vaikka itsenäistyneet maat olivat NL:n hajoamisesta iloisia.
- Anonyymi
Mies, joka lopetti kylmän sodan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?231315Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️601163- 82921
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)105894Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21777Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet245715- 120695
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k210679- 62668
- 100606
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html285560Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.104518- 8497
Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73481- 34455
- 39454
- 47440
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas23427Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko45423Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42423