Kysymys: Millä perusteella raamattu on jumalan sanaa?
Paras selitys mitä olen tähän asti kuullut on se, että raamatun ennustukset ovat täyttyneet.
Haluaisiko joku ateisti kumota tämän väitteen, jolloin ei olisi enää mitään syytä pitää raamattua jumalan sanana?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000008340859
Paras selitys mitä olen tähän asti kuullut on se, että raamatun ennustukset ovat täyttyneet.
Haluaisiko joku ateisti kumota tämän väitteen, jolloin ei olisi enää mitään syytä pitää raamattua jumalan sanana?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000008340859
Vastaukset 7
Vanhimmat
Siis kirjoittanut itse vai henkeyttänyt kirjoittajia, ja sanelemalla vai kynää siirtelemällä eli kaukokirjoittamalla, telefaxin edeltäjä?
Vai oliko alkuperäinen teksti hakattuna kivitauluihin tai kultaiseen kirjaan, joka löydettiin amerikasta ja jota vilautettiin pikaisesti ennen nostamista takaisin yläilmoihin.
Niin, pitäisi tietää, mitä tarkoittaa se, että Raamattu on Jumalan sanaa.
Ongelma on siinä, että jotkut uskovaiset pitävät raamattua "ainoana" Jumalan ilmoituksena.
Jumala ei löydy raamatusta vaikka lukisi sata vuotta kirjoituksia. Jeesuskin vihasi kirjanoppineita...
Tutkikaa sisintänne...
Taivasten valtakunta on teissä sisällisesti
(tai helvetti)
Hymyilee Hän :)
...on hyvin tulkinnanvarainen juttu.
Jos siellä olisi edes yksi ennustus jonka voidaan yksimielisesti hyväksyä toteutuneen, niin olishan se jotain. Mutta kun ei taida löytyä ensimmäistäkään, joka a) on ennusteena yksiselitteinen ja b) joka on toteutunut niin että toteutumisesta ei ole epäselvyyttä.
Jotkut yleiset asiat, joita sattuu aika-ajoin, kuten kansojen nousut ja tuhot, eivät kelpaa ennusteiksi eivätkä todisteiksi. Samaten ennustus, joka on niin hämärä ja tulkinnanvarainen, että se voidaan sovittaa lähes mihin tapahtumaan tahansa, on ennusteena kelvoton.
Kaikki ennustukset ovat olleet ihmeellistä vertauskuvallista "montasoista viisasta tekstiä jonka tulkitseminen vaatii pyhän hengen ohjausta". Todisteita, faktaa, niitä kaipaan, en liirumlaarumia joka on mukamas profetia.
Mark.9:1 "Totisesti minä sanon teille: Tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät kohtaa kuolemaa ennen kuin näkevät, että Jumalan valtakunta on tullut voimassaan"
Olisi kiva kuulla esim. jarlaun selitys siitä miten yllä oleva ennustus on toteutunnut :)
Ja kertoivat mitä näkivät.Kaikki eivät sitä nähneet yhtäaikaa.Stefanus muunmuassa.Hänelle se oli riittävä todistus.Ennustus oli sanottu niille jotka olivat kuulemassa,kuten ymmärrät varmasti lukemasi.
Kätähän kaikkia siellä oli jeesuksen edessä?
kolme henkilöä? vai kenties 12?
ketkä kaikki heistä vaivautuivat kertomaan näkemästään?
Täytyypä ottaa selvää.