Harry Harkimo oli lähellä joutua jenkkien pakotelistalle. Olisi minun puolestani saanut joutua, niin paljon on saanut rahaa oligarkeilta.
Liike Nyt on veloissa Harkimolle. Rahat tulivat Jokerien myynnistä venäläisille. Puolue on Hjalliksen taskussa, vai pitäisikö sanoa kukkarossa.
Miten kukaan viitsii äänestää tämmöistä tyyppiä?
Kummallista ketkuilua oli myös se, kun Hjallis yritti auttaa Peter Frykmania pääsemään ministeriön päättäjien puheille epämääräisen irakilaisen "kenraalin" kanssa.
Lue: https://yle.fi/uutiset/3-12608282 ja
https://hs.fi/sunnuntai/art-2000009029076.html
Liike Nyt on veloissa Harkimolle. Rahat tulivat Jokerien myynnistä venäläisille. Puolue on Hjalliksen taskussa, vai pitäisikö sanoa kukkarossa.
Miten kukaan viitsii äänestää tämmöistä tyyppiä?
Kummallista ketkuilua oli myös se, kun Hjallis yritti auttaa Peter Frykmania pääsemään ministeriön päättäjien puheille epämääräisen irakilaisen "kenraalin" kanssa.
Lue: https://yle.fi/uutiset/3-12608282 ja
https://hs.fi/sunnuntai/art-2000009029076.html
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hesarin artikkeli on kirjautumisen takana, joten kannattaa katsoa jutun lyhennelmiä muualta, kuten https://www.lansivayla.fi/paikalliset/4880639
Harkimo ei saanut kokoomukselta ministerin ym. paikkoja, koska oli "niin venäläisten taskussa".
Merkillinen kuvio oli sekin, että Jokerien myynti Selänteelle ei onnistunut, ja Harkimon poika Joel kävi sanomassa jossain välissä, että joukkue on hänen.
Millä rahoilla? Hänen omat yrityksensä ovat Kauppalehden mukaan puolitoista miljoonaa euroa miinuksella. Pian hän kiisti kaiken.
https://www.lansivayla,fi/paikalliset/4800204
Liike "rahat minulle Nyt"
Harkimolla on kaiken maailman ideoita, mutta ainoa todellinen lahjakkuus hänellä on hypätä rottana pois uppoavasta laivasta. Onko tämä sitä liikemiestaitoa, mitä hän muka opetti Diilissä?
Jokerien myyminen oli yksi pako.
Toisen paon hän teki Sipoonrannassa. Mainosti kovasti aluetta, mutta pakeni kun aluetta alettiin rakentaa. Seuraavaksi pakenivat rakennusliikkeet, ja Musta Pekka jäi Sipoon kunnalle, jolta asukkaat vaativat alueen siistimistä.
Oletteko käyneet siellä? Pieni, hirveän tiheään rakennettu omakoti- ja rivitaloalue ilman yksityisyyttä. Ei mitään palveluja, ei edes pahaista kioskia kilometrien säteellä. Viimeksi kun kävin, niin ranta oli epäsiistiä sorakenttää ja rikkaruohoja.
Että olipa hyvä idea, hehheh.
On se kumma että Harkimon puolueella on edes päälle yhden prosentin kannatus. Keitä ääliöitä nämä kannattajat ovat?
Hjalliksen tornitalohanke jääkiekkoareenan viereen kaatui myös. Onneksi. Ei enää yhtään rumaa tornia Helsinkiin, kiitos! Ovat vielä vaarallisiakin. Helsingissä tornitalon kaikki kolme hissiä vaurioituivat yhtä aikaa vesivahingon takia, vaikka kaikkeen muka oli varauduttu.
Tätä vinoa kauhistusta kiitettiin lehdessä, on muka wau-arkkitehtuuria. Näitä näkee diktatuurivaltioiden pääkaupungeissa.
https://www.hs.fi/kaupunki/helsinki/
Harkimo tuomitsi Venäjän toimet varsin myöhään, vasta kun hyökkäys Ukrainaan oli tapahtunut, ja kansan suuttumus tuli selväksi kaikille.
Sitä ennen Harkimo hieroi kauppoja oligarkkien kanssa kaikessa rauhassa.