Eu aiheutti ihan itse energia kriisinsä ,Venäjä pakotteilla.
Kyllä on kierosti väännetty asia että Venäjä yrittää kaasun sulkemisella viedä eu n ahdinkoon.
En meinaa uskoa kuinka naurettavaa koko eu porukka on kun lähtivät ns. Ukrainan matkaan!
Ukraina laittoi alulle tämän kaiken .
Kun halusi Natoon.
Nyt on nähty että Ukraina sodan jäljiltä kohta tuhottu.
Niinhän se on pian meilläkin ,kun maan johto käänsi kylmästi selkänsä Venäjälle.
Ensin oli yhtä maireaa hymyä .
Nyt on jäljellä tuhotut Venäjä suhteet.
Näin voi yksi väärä henkilö ,väärällä paikalla ,tuhota koko kansan rauhan.
Kyllä on kierosti väännetty asia että Venäjä yrittää kaasun sulkemisella viedä eu n ahdinkoon.
En meinaa uskoa kuinka naurettavaa koko eu porukka on kun lähtivät ns. Ukrainan matkaan!
Ukraina laittoi alulle tämän kaiken .
Kun halusi Natoon.
Nyt on nähty että Ukraina sodan jäljiltä kohta tuhottu.
Niinhän se on pian meilläkin ,kun maan johto käänsi kylmästi selkänsä Venäjälle.
Ensin oli yhtä maireaa hymyä .
Nyt on jäljellä tuhotut Venäjä suhteet.
Näin voi yksi väärä henkilö ,väärällä paikalla ,tuhota koko kansan rauhan.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Usa,minkä valtaan lopulta Saksa meni rähmälleen!
Totta, kun kääntää kaiken ylösalaisin ympäri kuten venäjän uutisille pitää aina tehdä.
Juurikin näin ja siinä tapahtui vielä joukko koulukiusaamis efekti. Pässit ehkä edellä manipuloi muuta lammaslaumaa, itse en edes ole niin utelias ketä tämänkin kiusaamistapauksen johtavat voimat olivat.
Kuitenkin joukko "älykköjä ja lukeneita fariseuksia" varmaankin ovat touhun takana, eli usko lukeneiden ihmisten älyihin on hävinnyt. Maalaisjärkinen lukematonkin voi olla älykkäämpi.
Mutta se mikä huolestuttaa, on mihin tämä kaikki touhu lopulta johtaa, tai sitten eliittijengi on tämän käsikirjoittanut etukäteen, miten pistetään muut maksamaan heidän omat mokansa ja "leikitään, ettei ymmärretä mistään mitään."
Venäjä aiheutti energiakriisin miehittämällä Krimin ja aloittamalla täysmittaisen sodan Ukrainaa vastaan. Ukraina ei uhannut mitenkään Venäjän turvallisuutta eikä ole liittynyt Natoon. Tämän sodan jälkeen todennäköisesti Ukraina liittyy Natoon ja se on Venäjän aikaan saama ja siksi hyväksyttävä.
Miten törkeesti Suomessa valehdellaan.. Muka Putinin aiheuttama,kun Eu Usan käskystä itse?
Tarkoitti kylläkin sitä, että EU nojasi Venäjän kaasuun ja öljyyn, vaikka valtava maariski oli koko ajan olemassa. Asia on hoidossa: Vihreää siirtymää kiihdytetään ja Venäjä jää unholaan diktatuurinsa/imperialisminsa/kusipäisyytensä kanssa.
Jospa olisi se viherharha pitänyt toteuttaa ensin? Kyllä Usa painosti selkärangatonta Euta pakotteidiin.
Usa painosti koko kakkoskaasuputken rakentamisen sikana sen lopetusta.
Nykyinen liittokansleri lopulta selkärangattomana rähmälleen Usalle?
https://c.ndtvimg.com/2022-02/8ufruokg_hitler-putin-cartoon-650_625x300_24_February_22.jpg?im=Resize=(1230,900)
Mistä perseestä näitä pikku-hitlereitä sikiää ? Putin ,Erdogan ,Xi,Bolsonaro, Trump , Kim , Unkari , Myanmar, Filippinit ym valtioitten kusipääjohtajat :´-(
Pravda
Tai seniili piden tai Ursula van der leyen jne.
Zelensky ja Zelenskin uutiset, unionin jäsenmaitten poliitikot ihailevat kyseistä henkilöä kuin huuliparta-aatua ikään. Varsinainen pikkudiktaattori joka lakkautti maan puolueet lukuunottamatta omaansa.
Usan rautakoura sai Eunilkit rähmälleen ja kuseen,lamaan!
Taustalla myös vihreä siirtymä ja täysin puusilmäinen siis totaalisen umpisurkea energiapolitiikka, jota Virheet ovat etunenässä ajamassa. Virheet haluaa tuhota hyvinvointiyhteiskunnan ja tuoda tilalle loputonta pahoinvointia.
Meillähän on nämä sankariministerimme, Lintilä ja Tytti Tuppurainen joitten toimesta "selvää jälkeä tulee Venäjän matalaksi panemisesta"!