Yksityinen parkkisakko

Anonyymi

Ostoskeskuksessa annettu pysäköintivalvontamaksu. Ei siis maksullinen pysäköinti. Invapaikalle pysäköinti.
Kiistetty kun kotiin tullut maksukehoitus. Kehoitettu lähettämään sille kuka auton pysäköinyt ja todettu, että minä omistaja en ole oikea kohde.

Lähettivät listan oikeuden ennakkotapauksia, että auton omistaja on maksuvelvollinen. En ole tuohon vielä mitään vastannut. Onko tarpeen kun on jo kiistetty?

Nyt tuli perinnästä kirje/lasku. Eli laitettu perintään vaikka reklamoitu ja kiistetty???

Miten olette toimineet?

7

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastaat perintätoimistolle, että saatava on kiistetty etkä maksa sitä, koska maksu ei sinulle kuulu. Sen jälkeen perintä pitää keskeyttää. Parkkifirma voi joko viedä asian oikeuteen tai jättää sen siihen.

      • Anonyymi

        Eli se, että on ostoskeskuksen parkkihalli ja invapaikka, ei vaikuta asiaan mitenkään vaikka pysäköintifirman vastineesta jotenkin sen käsityksen saa?

        Siinä luki jotain, että on naurettavaa, että pysäköijä pysäköinniltä tekisi sopimuksen ja, että autonomistaja on vastuussa kun ei ole ostoskeskus antanut lupaa autoa siellä säilyttää?? Ihan kummallista tekstiä. Nimenomaanhan se perustuu siihen, että pysäköijä tekee sopimuksen pysäköimällä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli se, että on ostoskeskuksen parkkihalli ja invapaikka, ei vaikuta asiaan mitenkään vaikka pysäköintifirman vastineesta jotenkin sen käsityksen saa?

        Siinä luki jotain, että on naurettavaa, että pysäköijä pysäköinniltä tekisi sopimuksen ja, että autonomistaja on vastuussa kun ei ole ostoskeskus antanut lupaa autoa siellä säilyttää?? Ihan kummallista tekstiä. Nimenomaanhan se perustuu siihen, että pysäköijä tekee sopimuksen pysäköimällä.

        Jos kerran sinä et sitä pysäköintiä tehnyt, niin vastuu ei ole sinun.


    • Anonyymi

      Minäkin ihmettelen tuota laskun perintään laittamista, koska puheena oleva saatava on ajallaan kiistetty.
      Herää kysymys, eivätkö nämä vain tiedä, vai eivätkö he tosiaankaan välitä.
      Perinnän kanssa kinaaminen käy omakohtaisen kokemuksen mukaan päivätyöstä,
      sillä jo saadusta perintätoimeksiannosta halutaan kynsin hampain pitää kiinni, riippumatta siitä onko toimeksianto aiheellinen vai ei.
      Erällä nimeltä mainitsemattomalla goliatmaisella teleyrityksellä on tapana toimia samoin, vakiintuneista käytännöistä / lainsäädännöstä piittaamatta.

      • Anonyymi

        Firman näkökulmasta kyseessä on edelleen lasku, jota ei ole maksettu. Siksi laittavat sen perintään, yleensä samojen omistajien toimistolle. Mutta perintä on suunnattu väärälle henkilölle. Ei kukaan ole velvollinen maksamaan jonkun muun laskuja, edes perinnän kautta.


    • Anonyymi

      Viisainta pakata toilettilaukku, vankeutta on tulossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      20
      3784
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      24
      3179
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2385
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2149
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      22
      2000
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      27
      1648
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      41
      1631
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1512
    9. Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta

      Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava
      Luterilaisuus
      502
      1473
    10. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1424
    Aihe