luin muutama päivä sitten artikkelin, jossa kerrottiin miten 5 miljardia ihmistä kuolisi nälkään, jos amoniakin tuotanto lopetettaisiin. Syynä se että ammoniakki on tärkein kemikallli typpilannoitetuotannossa ja yllätys yllätys, maakaasu on tärkein ammoniakin tuotannontekijä.
Toinen tärkeä samassa ja muussa käytössä on rikkihappo, sitä käytetään hyvin monessa teollisessa prosessissa. Traifiugurassa (ent talvivaara) rikkihappoa laitetaan liotuskasoihin noin 16 tonnia yhtä saatua nikkelitonnia kohti.mmenet vierivät, kainuu on hapotettu läpeensä.
Toinen tärkeä samassa ja muussa käytössä on rikkihappo, sitä käytetään hyvin monessa teollisessa prosessissa. Traifiugurassa (ent talvivaara) rikkihappoa laitetaan liotuskasoihin noin 16 tonnia yhtä saatua nikkelitonnia kohti.mmenet vierivät, kainuu on hapotettu läpeensä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ruuan hinnassa ja saatavuudessa tullaan näkemään samanlainen kehitys kuin sähkön kanssa
Juuri näin ja pitkässä juoksussa pärjää ne, joilla on raaka-aineet lannoitetuotantoon ja tuottavat maat viljelyyn ja paljon suolatonta vettä. Kas kummaa sellainen maa löytyy tuosta itäpuolelta rajaa.
Meillä Suomessa on sisua ja kallista LNG energiaa , kyllä meillä MTK roistojen ryöstö jatkuu.
Venäjä joutuu nyt polttamaan soihdussa halpaa maakaasua ,että Suomi saa ostaa kallista LNG kaasua.
Lehmät vaan reviirimerkitsemään pelloille, ja lannan levitys niin siinä on ammoniakkia ja typpeä.
Mutta nyt kun ei enää saa mitään elukoita pitää, koska ne puhaltelee hiilidioksidia.
Metaania puhaltaa
5 miljoonaa härmäläistä kuolee jos salmiakki loppuu?
Poliitikot kuolevat, jos kampaviinerit loppuvat.
Hallitus teki mieluummin investoinnin 30 milj.euroa liikennemerkkeihin kuin lannoitteiden hinnan alentamiseen
Tekeeköhän saman sähkölle? Kun Pääministerin energiailmoituksen anti oli kansalle
"Minä väsyttää" -kun sitä kysyttiin
Sitä vain tanssittiin ja yhdenvertaisuutta haettiin kun ruuan tulevaisuudesta keväällä kyseltiin
Ammoniakki+on+helppo.+sitä+voidaan+tuottaa+ympäri+maailman+ja+tuotetaankin.+venäjä+ei+ole+edes+suurin+tuottaja+vaan+venäjän+osuus+maailman+ammoniakin+tuotannosta+on+alle+10%,+tuotanto+on+hajaantunut+ympäri+maailman.
Oikeastaan+minkään+muunkaan+lannoiteraaka-aineen+osalta+venäjällä+ei+ole+mitään+merkittävää+pysyvää+monopolia+tai+edes+pysyvästi+merkittävää+asemaa.+Lannoitteet+ja+lannoiteraaka-aineet+ovat+olleet+sellaisia+joita+on+ollut+halpaa+ostaa+venäjältä,+mutta+mikäli+niitä+ei+voida+enää+jatkossa+sieltä+tuoda,+pitää+potkaista+oma+tuotanto+uudelleen+käyntiin+Euroopassa+ja+raaka-aineiden+osalta+on+siirryttävä+joko+Eurooppalaisiin+tai+muualta+kuin+Venäjältä+tuotuihin+raaka-aineisiin.+Raaka-aineita+kyllä+on+saatavilla+suhteellisen+ongelmitta,+mutta+kun+tulee+äkkistoppi+normaaleille+hankintaväylille,+niin+totta+kai+se+vie+hetken+aikaa+ja+hinnat+nousevat+hetkellisesti+"kestämättömälle"+tasolle.
no juu, mutta et ihan ymmärtänyt, venäjällä on itsellään kaikkea, se ei ole riippuvainen muista, siitä oli kysymys, ei muitten riippuvuudesta venäjästä. Toki sekin aika saattaa koittaa vielä, koska venäjän luonnonvarat ovat merkittävät suhteessa väestön kokoon.