Kiina yritti sabotoida F-35 hävittäjiä.

F-35 hävittäjän toimitukset on keskeytetty, sillä on löydetty kiinalaisia metalliosia, jotka eivät täytä vaatimuksia. Onneksi tämä on huomattu ja osat voidaan korvata länsimaisilla laadukkailla osilla.
1674
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kiina on kehittänyt 300 kilometrin kantaman lämpöhakuisen tutkan, joka pystyy skannaamaan koko taivaan sekunneissa. Se voi havaita häiveteknologialla varustetut nopeat lentokoneet seuraamalla niiden lämpöjälkiä.

Pienen kokonsa ansiosta se voidaan asentaa autoon, lentokoneeseen tai jopa satelliittiin. Se voi myös lähettää voimakkaan lasersäteen, joka valaisee kohdelentokoneen ja kerää enemmän tietoa.

Äänestä
  • Tässä on emävalhe.

    Et taida tuntea lämpösensorien toimintaa, kun tuollaista pajunköyttä latelet.

    Lämpökamerat eivät teoriassakaan voi nähdä 300 km päähän, koska ilmassa oleva kosteus absorboi lämpösäteet kokonaan pois. Sadepilvet peittävät aina kaiken lämpösäteilyn. Lämpökamerat toimivat vain silloin, kun on täysin kirkas ja kuivat taivas.

    Todennäköisesti Kiina ei kykene havaitsemaan yhdysvaltalaisia häivelentokoneita juuri ollenkaan, koska tuollaisia väitteitä lasketaan julki.

    Äänestä

Taivas on aika iso eli esittely meni heti kättelyssä pieleen mutta uskon näkemättä että hakkaa kaikki ryssän rimpulat.

Äänestä

Kiinalainen metalliseos oli itse asiassa parannus laatuun, koska se ei ruostunut, mutta kauppapoliittisista syistä sitä ei voi käyttää.
Pelkona onkin nyt, että tulevaisuudessa F 35 koneet alkavat taas ruostua, kuten Norjassa kävi.

Äänestä

Suomen toimitukset ovat kaiketi jäissä, mikä ilo sanoma kansalle!!🤔

Äänestä

Laatu on hyvä mutta ulkolaisten osien käyttö on kielletty . Joten aloituksentekijän mielikuvitus teki kepposen kuten aina ennenkin .

Äänestä
  • Näin on, kiinalainen metalliseos ei ruostunut, harmi kun politiikka menee aina kaiken edelle.

    Äänestä

Valehtelusi vakuuttaa vain itsesi, jos sitäkää.

Suomeksi.
Turha työsi meni taas hukkaan.

Äänestä

Kiina oli aikeissa sabotoida SU-57 koneen mutta sen ei tarvinnut tehdä mitään.

Äänestä

Ei onnistu jenkeiltä edes F-35 hävittäjän duunaaus ilman Kiinan apua. :)

Äänestä

Kiina valmistaa USA:n hävittäjät.

Äänestä
  • Siksi se valittiinkin Suomen hävittäjäksi. KIINA rules!

    Äänestä

  • Turha valehdella! Yksittäineb virtapiiri ei ole = koko hävittäjä!

    Viime päivien uutiset ovat pahasti sekoittaneet Putler-stallari Tarkkispojan hataran pöntön!`


    Hän EI KESTÄ ENÄÄ TODELLISUUTTA ja turvautuu haaveisiin ydinsodasta!

    Äänestä

Kerrassaan erinomaista!

Suomen toimitukset ovat kaiketi jäissä, mikä ilo sanoma kansalle!!🤔

Äänestä
  • Stallari HALUAA ELÄÄ VALHEESSA kun todellisuus on hänelle LIIKAA!

    Äänestä

Johan sanoi että kaupat on peruutettu mutta miten se on mahdollista?
Meidän city-market on edelleen samassa paikassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

F-35 hävittäjän toimitukset on keskeytetty, sillä on löydetty kiinalaisia metalliosia, jotka eivät täytä vaatimuksia. Onneksi tämä on huomattu ja osat voidaan korvata länsimaisilla laadukkailla osilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu