Valtuutetut vaativat Putinin erottamista ja lähettivät vetoomuksen Duumaan.
Putinia halutaan syyttää maanpetoksetsa
Anonyymi
2784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
"Valtuutettujen mukaan Putinin määräämä hyökkäys aiheuttaa vahinkoa Venäjän turvallisuudelle ja maan kansalaisten turvallisuudelle muun muassa siksi, että sodassa kuolee ja invalidisoituu venäläisiä työikäisiä nuoria miehiä".
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009057089.html
Valtuutetut perustelevat vetoomustaan myös sillä, että Venäjän talous kärsii, ulkomaalaiset yritykset poistuvat maasta ja maasta muuttaa pois paljon korkeasti koulutettuja ihmisiä.
Valtuutetut kiinnittävät huomiota myös siihen, että Venäjän hyökkäyksen seurauksena Ukraina saa yhä enemmän aseistusta ja Nato laajenee entisestään ottamalla jäsenikseen Suomen ja Ruotsin. Näin ollen operaation toteuma on päinvastainen kuin mitä Putin lähti hyökkäyksellään tavoittelemaan.
Valtuutetut eivät epäile Putinia vieraan vallan hyväksi työskentelystä vaan Venäjän valtion turvallisuuden vaarantamisesta. Juridisin termein ilmaistuna kyse voisi olla siis myös valtiopetoksesta eikä maanpetoksesta.
Valtuutetut ovat osoittaneet pyyntönsä Venäjän duumalle ja he aikovat luovuttaa sen eteenpäin 15. syyskuuta.
Kaikki mitä nuo valtuutetut tuossa perustelevat on täsmälleen totta. Mutta totuuden kertominen on Venäjällä lailla kiellettyä ja siitä saa 15 vuotta vankeutta. Ellei satu sitä ennen putoamaan korkealta ikkunasta, tai tee mystistä itsemurhaa myrkyllä tai ampumalla itseään päähän monta kertaa.
Hienoa, että Venäjällä ymmärretään Putlerin olevan sotarikollinen ja toimineen vastoin Venäjän lakeja käynnistäessään brutaalin hyökkäys-ja tuhoamissodan Ukrainassa.
Totuushan on, että Putin toimii myös vastoin Venäjän etuja.
Ja toimii myös vastaan Venäjän omia lakeja. Venäjän laki kieltää aloittamasta hyökkäyssotaa. Ja mikä muu tämä oikeasti on kuin hyökkäyssota, tämä barbaarinen "sotilasoperaatio" Ukrainassa?
Pankaa venäläiset nyt jo se hirvittävän häijy hullu pikku-ukko telkien taakse ja aloittakaa paluu sivistykseen!
Tunnelma tihenee.
Pahoin pelkään että kohta lentää valtuutettuja jonossa ikkunasta
Tai lähtevä maapakoon.
Vaikka Auts IP:si on bannissa.
Noh Suomi24:n omistaa Venäläinen Yandex
Ylläpito itse tiedoitti tästä kaupasta aikanaan..
Ties vaikka milliisi tulloo
Itsemurhamurhia tulossa. Rohkeita ovat.
Tyytymättömyys kasvaa Venäjällä. Ettei olisi tulossa mielenosoituksia.
Kuljetuksia Siperiaan tilattu, osa ehtii pudota korkealta ennen matkaa 🤭
Ei tuosta mitään tule. Koko kööri häviää tietymättömiin ja paperi tuhoutuu. Ei putella ole hätä päivää. Valtuutettujen tilalle on jo valittu uudet puten kaverit
Kaikki on menossa niin pieleen, että venäjällä valmistellaan palatsivallankumousta jotta päästään taakaksi muodostuneesta Putinistai.
Pitkästä aikaa Venäjältä kuuluu järjen ääntä!
Ei taideta venäjällä tietää tällaisita vetoomuksita mitään.
Asiasta kertovat muun muassa venäjänkieliset mediat The Insider, MR7, Meduza, Moscow Times ja Radio Svoboda.
Esim. täällä: https://theins.ru/news/254850
Putin putoaa kohta ikkunasta.
Kuin kivi. Oikein tuolle hinttarille.
Venäjä hajoaa joo sisältä päin. Mut miten se vaikuttaa meihin on jo toinen juttu. 🤔
Mut pääasia että Putler saadaan Siperiaan leirille tms..
Heidät on kutsuttu huomenna sairaalaan 6 kerros sinne hissi vie mut luulis je et tietää ei 3 kerros tai 2.
Itsemurhamurhia tulee monta seuraavan 24h kuluessa.
Tässä on nyt porukkaa takana, siis monikossa. Että pystyykö Puttekaan hiljentämään kaikkia?
Pakkohan tuohon tuhoamisvimmaan on joku ratkaisu tulla. Tuossa ei ole ollut järjen häivääkään koko aikana. Tyhjän takia tapattanut älyttömän määrän ihmisiä. Ja pommittanut kaupunkeja raunioiksi. Ei siellä Venäjälläkään kovin tyytyväisiä taideta enää olla. Tyytymättömyys kasvaa ja kasvaa ja saattaa Putellakin olla kohta tuuliset paikat. Ei kait tuo houraava pikku- ukkovanhus voi kovin kauan enää toteuttaa fantasioitaan.
Ammukset vähissä ja nyt niitä yritetään haalia muista terroristivaltioista. Ukraina vallannut takaisin jo 20 kylää ja tahti senkin kiihtyy. Nyt ei mene Venäjällä hyvin. Miten Putte tämän selittää. Ai niin tarkoituksella tietysti peräännytty.
Kaikki sujuu täsmälleen suunnitelmien mukaan. Kuten se Krimin lentokentä tuhoaminen koneineen ja sankarillisen sotalaiva Moskvan upottaminen. Hienoja suunnitelmia.
Josko nyt se järjen ääni nousisi Venäjällä esille ja saisimme koko yläkerran Kremlistä vaihtoon. Isojen asioiden muutos. Ymmärretään autokratian ja demokratian eroavuudet. Mikä on kansalaisten parhaaksi ja mikä ei. Trumpismi, Putinismi on vain tuhon tie kansalle.