Sähkölasku

Olen suunnitellut pientä 1100 euroa työeläkettä saavana henkilönä lähettää tulevat sähkölaskuni suoraan eduskuntaan, vai olisiko oikeampi osoite Marinille kesärantaan. nim. boomeri
17149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Hyvä idea. Noudatetaan neuvoasi. Ulosottomiehillä alkaa kiire kiire. Kyrvännysät ei saa kun hiluja. Katkaskoot dähköt, poltetaan mörskä ja kadotaan.. siinähän kyrvänbysät odottelee miljoonabonuksiaan

Äänestä

Minulla on saman verran työeläkettä, kyllä oli virhe rehkiä tehtaassa 40 vuotta.

Äänestä

K-kauppias Harri veti töpselit irti juomakaapeista – keksi myös toisen ovelan sähkönsäästökikan: "Kukaan ei huomaa..." 😄

Äänestä

En ole varma onko tästä videosta apua, mutta tuossa nyt linkki siihen kumminkin on! Varoituksen sana = se on todella suuri...eli siis 1.2 Gigabitin luokkaa!

https://mega.nz/file/oMohWbpb#Pv9NPb3V8yVH3RuCsU_NuDrXQJTOToiEPUHS2qCYeW4

Näin lyhykäisesti sanoen jos jätät sähkölaskusi maksamatta...niin sähkösi jossain vaiheessa katkaistaan ja lasku siirtyy perintätoimistoon,

Tähän liittyy kuitenkin hyvin oleellinen kysymys...toisin sanoen siis...onko kyseisen peritätoimiston lasku todellakin suunnattu nimenomaan SINULLE!?

Esim jos sinun syntymänimesi on vaikkapa Matti Meikäläinen...niin perintätoimiston laskussa ei useimmiten lue niin...vaan siellä lukee Meikäläinen Matti!

Ongelma on että tämä ei ole sinun syntymänimesi...toisin sanoen...tuo sinun laskusi jonka saat perintätöimistolta teknisesti ei ole suunnattu SINULLE vaan juridiselle "olkiukollesi"

Toisin sanoen...olkiukkosi nimi on vaikkapa Meikäläisen Matti...mikä ei kumminkaan ole sama asia kuin sinun syntymänimesi!

https://www.youtube.com/watch?v=ME7K6P7hlko

Lisää aiheesta siis videolla...katso se läpi huolella!

Äänestä
  • Kuuden lahjailmoituksen yhteenlaskettu arvo on 3 377,22 euroa.

    .katso se läpi huolella! Pääministeri lahjan ottaa

    Äänestä

  • Valitettavsati jouduin tekemään linkistäsi ilmoituksen
    " Valo on deittisovellus, jonka käyttäjiä yhdistävät kristilliset arvot. Lataa nyt ilmaiseksi: "

    Tajua jon EN LATAA mitään EIKÄ OLE KOHTA VARAA LADATA EDES LADAA.
    ja sinun linkkisi, täyttä roskaa

    En tarvitse mitään dEITTEJÄ.

    Äänestä

  • Sannalle kelpaa kaikki jos vaan ilmaiseksi saa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sannalle kelpaa kaikki jos vaan ilmaiseksi saa.

    Kelpaisi itsellesikin. Turha muuta koittaa väittää. Kateelliset köyhät.

    Äänestä

Jäsenkirjattomana ajattelen että kotimaisilta energialähteiltä ( esim. turve ,hake ja poltettavaksi soveltuvat muut materiaalit ) joita voidaan muuntaa sähköenergiaksi poistetaan TILAPÄISESTI ( Huom . vihreät !!! ) , todellakin tilapäisesti päästömaksut kunnes on saavutettu omavarainen riittävän puhdas " tuotanto " sähkölle .
Täten saadaan vaikuttava kotitalouksien sähkölaskun alentaminen aikaan ehdolla että valvotaan sähköyhtiöille määrättävää lakia , jonka tulee velvoittaa yhtiöitä siirtämään päästöalennus kuluttajahintoihin.
Myöhemmin voitte taas " pelastaa maailmaa " ...

PS. suljetussa maailmankaikkeudessa vallitsee energian säilymisen laki . Siis eri energialajeja voidaan vain muuttaa muodosta toiseen kokonaisenergian määrän pysyessä vakiona . Sähköä EI siis voi tuotaa . Ainoastaan muuntaa muista energia lajeista .
Voinette myöhemmin politikoida siitä mikä on mielestänne " riittävän puhtaasti "
muunnettua sähköenergiaa ...

Äänestä
  • Tää oli hyvä,ei kukaan tuota sähköä jostain tyhjästä.Se otetaan jostain muusta energiasta,tuuli,aurinko,vesi,puu ,turve,vety,ydinenergia.öljy.,maakaasu,maalämpö.Kuka näistä sen tehokkaimmin saa on voittaja.

    Äänestä

Miksi et hae toimeentulotukea? Siksikö että sinne pitää antaa täydellinen selvitys varallisuudesta?

Äänestä

Elämä on valintoja. Boomerikin saa hankkia maksuhäiriömerkinnän ja pysyvän sähkökatkon.

Äänestä

Ainakin kopio sähkön hinnasta kannattaa lähettää tiedoksi poliitikoille.
Ilman sähköäkin pystyy elämään. Olen nähnyt köyhissä maissa köyhien elävän ilman sähköliittymää. Myös suomessa ollaan menossa kehitysmaiden tasolle.

Äänestä

Hyvä suunnitelma

Äänestä

Lintilällä ei tainnut olla mitään kerrottavaa neuvottelujen tuloksista muuta kuin pahaa on tulossa. Vaihtakaa se elinkeinoministeri . Sähkön siirtohinnoillekaan ei saanut mitään tehtyä

Äänestä
  • Hyvä valittelemaan tilannetta. Muuta ei osaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen suunnitellut pientä 1100 euroa työeläkettä saavana henkilönä lähettää tulevat sähkölaskuni suoraan eduskuntaan, vai olisiko oikeampi osoite Marinille kesärantaan. nim. boomeri

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu