Kysyn vaan että palvoa jumalana noin kaksituhattavuotta sitten ristiinnaulittua ihmistä. Se oli silloin tavallinen rangaistus menetelmä.
Onko tässä mitään järkeä
7
71
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän sellainen vo uskoa edes että kumisaappaat pitävät vettä, jolla ei ole minkäänlaista uskoa. Siitä sinun narinasi johtuu.
- Anonyymi
Aloittaja ei tiedä mistään mitään. Lue se opus äläkä arvaile kun ei näköjään osu lähellekään oikeaa.
- Anonyymi
Jeesus tuli oikeaan aikaan oikealla hetkellä nimittäin Messias Johtaja Aleksanteri Suuren jälkeen ja ennen islamia eikä kansalle ole ketään toista.
Toki on Jumalia lähetetty kautta aikojen aatelistoa, papistoa, porvaristoa niin jopa talonpoikia varten esim. Buddha yms. Mutta Jeesus oli viimeinen kansalle ja talonpojalle lähetetty Jumala. Eli viimeinen orjille lähetetty Jumala.
Talonpojat eivät ottaneet vastaan esim. Vallankumousta yms. Myöhempää vaan pitäyty Kristukseen. Yhä vielä tulee orjia vapahtamaan pyrkiviä ja Herroiksi tekeviä Jumalia kuten Imaami Mahdi, mutta orjille Kristus oli ainoa.
Jasherin kirjan mukaan korkea moraali ja yksiavioisuus on orjia varten oleva oppi kun taas Herroille on vapaat moraalisäännöt.
Jeesus oli tarkin korkean moraalin vaalija ja viimeinen orjille lähetetty Jumala. - Anonyymi
Jeesuksen opetuslasten kokemukset Jeesuksen ollessa elosssa olivat tarpeeksi voimakkaita pitämään heidät seuraamassa Jeesusta vaikka heitä vainottiin roomalaisten hallitsijoiden ja juutalaisten johtajien puolelta. Joten ainakin kun siltä kantilta kun ajattelee siinä on varmasti jotain mitä kannattaisi tutkia lähemmin.
Tässä pitää ottaa kanssa huomioon että kristinusko ei koskaan ollut kovin "hauska" uskonto (ainakaan siis silloin ensimmäisellä vuosisadalla) koska heidän mielestään "pakanoiden" elämä usein sisälsi moraalitonta juopottelua ja seksiä ja kaiken maailman juhlia. Roomalaisten uskonnoilla ei ollut ajatusta "synnistä" vaan ihmiset uhrasivat jumalilleen vastapalveluksen toivossa (jos esim. halusivat saada voiton sodassa).
Juutalaisuus (jollekka kristinusko on eräänlaista jatkumoa) taas sisälsi ajatuksen ihmisen synneistä joiden puolesta uhrattiin. Tämä siksi että sen tarkoitus oli opettaa/auttaa juutalaisia näkemään tulevan messiaan (Jeesuksen) kuoleman uhrin tarpeellisuuden. Tästä syystä Galatalaiskirjaan 3. luku kutsuu Mooseksen antamaa lakia "kasvattajaksi" joka johti ihmisiä Jeesukseen.
Galatalaisille 3:24, 25
"Siksi laista tuli meidän kasvattajamme, joka johtaa Kristukseen, jotta meidät julistettaisiin vanhurskaiksi uskon perusteella. Nyt kun usko on saapunut, emme ole enää kasvattajan alaisuudessa."
Kuitenkin kristinusko kasvoi hyvin pienestä todella suureksi ensimmäisen 300 vuoden aikana (kaiken sen vainoamisen keskelläkin) vaikka pian sitten korruptoituikin kun sai poliittista valtaa,. Nykyajan kristinusko on osa tätä maailmaa ja opeiltaan hyvin erillainen kuin mitä oli ensimmäisellä vuosisadalla.- Anonyymi
Mitään opetuslapsia ei ole koskaan ollut todellisina historiallisina henkilöinä, kuten ei Jeesustakaan.
Ristiinnaulitsiminen oli aikansa raain mestaustapa, ja siksi se on valittu tarinan Jeesuksen mestauksen tavaksi. Tokihan köyhien sankarin pitää joutua hirmuisen rangaistuksen kohteeksi, jotta myötätuntoa hänelle riittäisi. Upea tarina! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitään opetuslapsia ei ole koskaan ollut todellisina historiallisina henkilöinä, kuten ei Jeesustakaan.
Ristiinnaulitsiminen oli aikansa raain mestaustapa, ja siksi se on valittu tarinan Jeesuksen mestauksen tavaksi. Tokihan köyhien sankarin pitää joutua hirmuisen rangaistuksen kohteeksi, jotta myötätuntoa hänelle riittäisi. Upea tarina!oletpas sinä tahallisen törkeä, mutta tielläsi jatkat sinäkin jossakin...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oletpas sinä tahallisen törkeä, mutta tielläsi jatkat sinäkin jossakin...
Minä en todistele sinulle yhtään mitään, tämä on edelliseen jatkoa, uskossa olen nyt olla jotain 20 vuotta itse kuitenkin, ja matka jatkuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502019
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3201214Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831019- 35898
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839- 52819
- 71764
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709