Venäjällä liian vähän joukkoja liian pirkälle rintamalle?

Nyt alkaa Putinin sodasta tulemaan sellaista tietoa, että se saa arvelemaan, että Venäjällä on liian vähän joukkoja avaamaansa pitkään rintamaan nähden.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/b250ecc0-4f6d-4084-b712-50668d37a227

Näyttää siis siltä, että Venäjä joutuu siirtelemään joukkojaan paikasta toiseen. Jos siis ei saa jostain uusia täydennysjoukkoja. Ukraina on edennyt varovasti Hersonin suunnalla ja nyt salamasotavauhtia Harkovan alueella.

Toki on hyvä muistaa, ettei varmuutta sotatilanteesta ole helppoa saada, mutta jos jokin Ukrainan eteneminen on myönnetty myös hyökkääjän mediassa, niin kyllä se silloin vaikuttaa uskottavalta.

Mikäli Venäjän joukkojen vähäisyys on totta ja pitempään jatkuva tila, niin Ukraina saanee tehtyä iskuja aina sinne, missä maahantunkeutujilla on selvä alivoima. Tilannetietoa Ukraina saanee niin satelliiteista kuin miehitetyn alueen asukkailtakin.

Toivottavaa olisi, että Ukraina saisi maahantunkeutujat poistettua maaperältään. Sen jälkeen voisivat alkaa rauhanneuvottelutkin ja ehkä Ukrainan hakeutuminen Natoon.

20

142

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pirkälle p.o. pitkälle

      • Anonyymi

        BERLIINI, 31. elokuuta (Reuters) - Saksan puolustusvoimien komentaja on varoittanut, että länsimaiden ei pidä aliarvioida Moskovan sotilaallista voimaa, ja sanonut, että Venäjällä on mahdollisuus avata toinen rintama, jos se niin haluaa tehdä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        BERLIINI, 31. elokuuta (Reuters) - Saksan puolustusvoimien komentaja on varoittanut, että länsimaiden ei pidä aliarvioida Moskovan sotilaallista voimaa, ja sanonut, että Venäjällä on mahdollisuus avata toinen rintama, jos se niin haluaa tehdä.

        Miheistöpula, jos sitä nyt on, johtunee siitä, että kyseessä ei ole julistettu sota, vaan "erikoisoperaatio". Siihen ei saa joukkoja liikekannallepanolla, koska se vaatisi juurikin sen sodan.
        Missähän se Venäjän "toinen" rintama voisi sijaita?


      • Anonyymi
        tuttuM kirjoitti:

        Miheistöpula, jos sitä nyt on, johtunee siitä, että kyseessä ei ole julistettu sota, vaan "erikoisoperaatio". Siihen ei saa joukkoja liikekannallepanolla, koska se vaatisi juurikin sen sodan.
        Missähän se Venäjän "toinen" rintama voisi sijaita?

        Valko-Venäjällä on pitänyt jo sitoa miehiä puihin kiinni, etteivät lähde liian aikaisin.


    • Anonyymi

      Joukkoja oli riittävästi Putlerin suunnittelemaan erikoisoperaatioon Ukrainan vapauttamiseksi natsivallasta ja liittämiseksi Venäjään.

      Valitettavasti vastassa olikin itsenäisen Ukrainan länsimaiden tukema armeija.
      Putlerin yritys karahti kiville ja jäi kiinni.

      Nyt pitäisi keksiä keino selviytyä sotkusta kunnialla ja vielä kyetä myymään onnistumisena venäläisille.

      Vaativa kuvio.

      • Vähän tuossa on talvisodan kaikuja. Silloinkin Neuvostoliittoon Suomesta paenneet kapinalliset varmaankin antoivat kuvan siitä, että Suomen kansa on jakautunut. Stalin epäonnistui Suomen valtaamsiessa, joskin sai ryöstösaaliiksi paljon tarpeellstakin (mm. sellutehtaita). Ei Stalin, kuten ei Putinkaan, laskenut omien joukkojen kuolleita, jos vain jotain saavutetaan.


    • Anonyymi

      Mutta venäjällähän oli kymmenien, jollei satojen kilometrien pituinen panssarivaunuarmeija. Näytettiin ihan satelliittikuviakin.

    • Anonyymi

      Ukrainakin on valtava maa ja Venäjä lähetti vain 150 000 sotilaista Ja tappiota tullut rutkasti,,täst johtuenä olen epäillyt että rintamalinja osittain lähes tyhjänä kunhan tiedustelu saa selville mistä.Nythän Ukrainalaiset ajaneet heittämällä läpi kun noin nopeasti meni eteneminen.
      Venäjän valloittama alue lähes Suomen kokoluokkaa että senkin hallinta ongelmallista.

    • Anonyymi

      Putinhan puski Ukrainaan n,150 000 miestä, ja Ukraina on kärventäny niistä ainakin 100 000 vähemmäksi, vähintään 1000 panssaria ja toisen mokoman huolto ja miehistön kuljetus kalustoa, sekä huoltojoukkojen ja polttoaine kärryjä kolonnia, että eivät saa edes kaalikeittoa, joten oli Putinilta viimeisen päälle HÖLÖMÖN TÖLVÄYS koko revohka.

    • Anonyymi

      Varma merkki Ukrainan menestyksestä on, kun Venäjä rupeaa selittelyissään uhriutumaan. "Kukaan ei ymmärrä Venäjää..."

    • Anonyymi

      Mitä liian vähän joukkoja.
      On siellä ihan tarpeeksi, vähempikin riittäisi. Kaikkihan ne on ukrainalaisten tapettava pois.

      • Liian vähän pitämään sitä rintamalinjaansa. Katsotaanpa viikon päästä.


    • Anonyymi

      Muutenkin Venäjän hommat Ukrainassa on utobiaa, sillä miten ne voisi pitää miehityksen yllä, jos kansa on sitä vastaan. Vaikka nimellisesti valloittaisi koko Ukrainan, mutta kansa kun ei hyväksy tapahtumaa, niin sehän on täysi mahdottomuus.

      • Miehitys onnistuisi, jos Ukrainassa olisi riittävästi venäjämielisiä. Heitä ei taida nyt juurikaan olla läntisessä Ukrainassa, mutta Itä-Ukrainasta heitä voisi ehkä levittää koko maahan? Eihän sitä miehitystä sitten tarvitsisi pitääkään näkyvästi voimassa, kun tuo venäjämieleinen osa pitäisi asia Putinin toivomassa mallissa.


    • Nyt Hersonin alueelta ei ole kuulunut oikein mitään Ukrainan operaatioista. Ottivatko takkiinsa vai oliko se pääosin vain hämäystä? Harkovan seudulla Ukraina tuntuisi etenevän ja eräiden tietojen mukaan myös Izjum olisi vapautettu.
      Tämä tilanne sopisi tuohon aloitukseni ajatukseen, ettei Venäjän joukot riitä rintaman joka kohtaan.

    • Ainakin Venäjä on pyrkinyt lyhentämään rintamaa, tältä tämä nyt näyttää. Jättäneet ukrainalaisille asetarvikkeitaankin.

    • Anonyymi

      No osa noita örkeistä on juossut jo takaisin Venäjän puolelle.

    • Anonyymi

      Venäjän sodanjohdon olisi kannattanut kuunnella Tuomari Nurmion biisi Viiniä! Malja marttyyreille. Siinähän todetaan selkeästi:

      kauppa tarvii kauppiaat
      ja sota sotilaaat
      ...


      https://youtu.be/DC9Tl1dWk9k

      😄

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      68
      1185
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      47
      920
    3. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      792
    4. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      791
    5. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      14
      742
    6. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      736
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      709
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      703
    9. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      695
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      595
    11. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      120
      593
    12. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      586
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      549
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      525
    15. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      518
    16. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      500
    17. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      161
      489
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      116
      487
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      456
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      451
    Aihe