Uutinen Vasabladetissa 8.9. 2022 Nainen suuttui vartijalle, joka seurasi häntä kaupassa.
Tässä nopea käännös uutisjutusta suomeksi (en löytänyt tätä mistään suomeksi):
Tämä tapahtui tavaratalossa Kokkolassa kesäkuun puolivälissä. Nainen oli tekemässä ostoksia tyttärensä kanssa, kun vartija suoritti rutiininomaista partiointia tavaratalossa. Naisen mielestä vartija seurasi häntä ja kääntyi huutaakseen tälle kysyvästi miksi seuraa häntä. Vartijan mukaan nainen oli sanonut, että vartija pitäisi tappaa ja vihjannut että ajaa myöhemmin tämän päälle autolla. Vartija kutsui paikalle vahvistusta ja nainen hiljeni. Poliisin tuloa odottaessa kummatkin vartijat yrittivät ottaa (pitää?) naista kiinni ja nainen oli vastustellut.
Tapaus käsiteltiin Pohjanmaan käräjäoikeudessa. Nainen oli kieltänyt, että olisi uhkaillut vartijoita. Nainen oli kuitenkin myöntänyt, että oli suuttunut kun vartija oli seurannut häntä. Käräjäoikeus katsoi, että vartijan kertomus tapahtuneesta oli uskottava ja ei ollut motiivia miksi vartija kertoisi jotain joka ei pitäisi paikkaansa. Vartijaa oli uhkailtu kuolemalla ja hänellä on ollut syytä olla huolissaan henkilökohtaisesta turvallisuudestaan.
Nainen sai 270 euron sakot uhkailusta ja vartijalle hän joutuu maksamaan 300 euroa henkisestä kärsimyksestä.
Mitä mieltä olette?
Uutinen: Nainen suuttui vartijalle, joka seurasi häntä kaupassa
7
283
Vastaukset
- Anonyymi
Oliko " Kansallispukuinen " nainen ? niitä kyllä saa vahtia , Aina !
Olleet Jo satoja vuosia Suomessa, " varastelemassa "- Anonyymi
Hai sie osta moottorisaha
- Anonyymi
Kvinna blev arg på väktare som följde henne i butiken – hotade köra över hen: "Jag har dåliga bromsar på bilen"
- Anonyymi
Itse voin vielä aloitustani kommentoida. Mielestäni todella järkyttävää, että vartija voi saada korvauksia. Siis kerta kaikkiaan käsittämätöntä! Jos TI:t saisivat korvaukset henkisistä kärsimyksistä joka kerta, kun vartijat järkyttävät heidän psyykettään, niin oltais jo miljonäärejä! Vartija siis itse hakeutuu tilanteeseen, jossa mahdollisesti voi saada korvauksia, sehän vasta hyvä bisnes! En väitä, että saisi uhkailla kuolemalla, mutta täytyy sanoa, että oli kyllä täysin oikein tehty kun ilmaisi mielipiteensä vartijaa kohtaa.
- Anonyymi
Eli vartija ei saa tehdä työtään? Minua saa vartija seurata vaikka kuinka paljon koska ei minulla ole mitään pelättävää. Tosin tuhlaa vain aikaansa.
Miksi sinä pelkäät näin paljon vartijoita? Kenties he haittaavat "harrastustasi"? Vartijan tehtävänä on seurata ihmisiä, jos he sen näkevät tarpeelliseksi. Kyseessä ei ollut mikään TI tms., vaan vartija työssään.
Kirjoitin jo aiemmin, että ei ketään Suomessa seurailla, ellei seurattavalla ole pahat mielessä tai näin voidaan olettaa asian olevan. Huomioitavaa myös, että vartioille kehittyy silmää eri henkilöiden kohdalla ja heille tulee myös muuta kautta tietoa, josko rosmo on liikkeellä.- Anonyymi
Markku.Lahtinen kirjoitti:
Vartijan tehtävänä on seurata ihmisiä, jos he sen näkevät tarpeelliseksi. Kyseessä ei ollut mikään TI tms., vaan vartija työssään.
Kirjoitin jo aiemmin, että ei ketään Suomessa seurailla, ellei seurattavalla ole pahat mielessä tai näin voidaan olettaa asian olevan. Huomioitavaa myös, että vartioille kehittyy silmää eri henkilöiden kohdalla ja heille tulee myös muuta kautta tietoa, josko rosmo on liikkeellä.Useat ihmiset, joska kokevat olevansa "vainon" kohteina kulkevat kokoajan pälyillen ympärilleen, seuraten mitä kaikkea muut tekee. Myös heidän kohdallaan saattaa usein olla ongelmia henkilökohtaisen hygienian ylläpidosta normaalilla tavalla.
Tuon pälyilyn tapainen toiminta on myös yleistä rikollisilla, koska heidän pitää katsoa ettei kukaan näe kun näpistävät jotain.
Tuon takia vartija helposti lähtee seuraamaan "vainon" kohdetta.
Mitä siis opimme, lopettakaa pälyily, pukeutukaa siististi ja keskittykää omaan elämäänne kuten tekevät ns. "normaalit" ihmiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1053565Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv2302333Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02130Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k381869Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll91669- 951128
No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....5920- 51892
Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu70860Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.
Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti130822