Uutinen: Nainen suuttui vartijalle, joka seurasi häntä kaupassa

Anonyymi

Uutinen Vasabladetissa 8.9. 2022 Nainen suuttui vartijalle, joka seurasi häntä kaupassa.

Tässä nopea käännös uutisjutusta suomeksi (en löytänyt tätä mistään suomeksi):

Tämä tapahtui tavaratalossa Kokkolassa kesäkuun puolivälissä. Nainen oli tekemässä ostoksia tyttärensä kanssa, kun vartija suoritti rutiininomaista partiointia tavaratalossa. Naisen mielestä vartija seurasi häntä ja kääntyi huutaakseen tälle kysyvästi miksi seuraa häntä. Vartijan mukaan nainen oli sanonut, että vartija pitäisi tappaa ja vihjannut että ajaa myöhemmin tämän päälle autolla. Vartija kutsui paikalle vahvistusta ja nainen hiljeni. Poliisin tuloa odottaessa kummatkin vartijat yrittivät ottaa (pitää?) naista kiinni ja nainen oli vastustellut.

Tapaus käsiteltiin Pohjanmaan käräjäoikeudessa. Nainen oli kieltänyt, että olisi uhkaillut vartijoita. Nainen oli kuitenkin myöntänyt, että oli suuttunut kun vartija oli seurannut häntä. Käräjäoikeus katsoi, että vartijan kertomus tapahtuneesta oli uskottava ja ei ollut motiivia miksi vartija kertoisi jotain joka ei pitäisi paikkaansa. Vartijaa oli uhkailtu kuolemalla ja hänellä on ollut syytä olla huolissaan henkilökohtaisesta turvallisuudestaan.

Nainen sai 270 euron sakot uhkailusta ja vartijalle hän joutuu maksamaan 300 euroa henkisestä kärsimyksestä.


Mitä mieltä olette?

7

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oliko " Kansallispukuinen " nainen ? niitä kyllä saa vahtia , Aina !
      Olleet Jo satoja vuosia Suomessa, " varastelemassa "

      • Anonyymi

        Hai sie osta moottorisaha


    • Anonyymi

      Kvinna blev arg på väktare som följde henne i butiken – hotade köra över hen: "Jag har dåliga bromsar på bilen"

    • Anonyymi

      Itse voin vielä aloitustani kommentoida. Mielestäni todella järkyttävää, että vartija voi saada korvauksia. Siis kerta kaikkiaan käsittämätöntä! Jos TI:t saisivat korvaukset henkisistä kärsimyksistä joka kerta, kun vartijat järkyttävät heidän psyykettään, niin oltais jo miljonäärejä! Vartija siis itse hakeutuu tilanteeseen, jossa mahdollisesti voi saada korvauksia, sehän vasta hyvä bisnes! En väitä, että saisi uhkailla kuolemalla, mutta täytyy sanoa, että oli kyllä täysin oikein tehty kun ilmaisi mielipiteensä vartijaa kohtaa.

      • Anonyymi

        Eli vartija ei saa tehdä työtään? Minua saa vartija seurata vaikka kuinka paljon koska ei minulla ole mitään pelättävää. Tosin tuhlaa vain aikaansa.

        Miksi sinä pelkäät näin paljon vartijoita? Kenties he haittaavat "harrastustasi"?


      • Vartijan tehtävänä on seurata ihmisiä, jos he sen näkevät tarpeelliseksi. Kyseessä ei ollut mikään TI tms., vaan vartija työssään.

        Kirjoitin jo aiemmin, että ei ketään Suomessa seurailla, ellei seurattavalla ole pahat mielessä tai näin voidaan olettaa asian olevan. Huomioitavaa myös, että vartioille kehittyy silmää eri henkilöiden kohdalla ja heille tulee myös muuta kautta tietoa, josko rosmo on liikkeellä.


      • Anonyymi
        Markku.Lahtinen kirjoitti:

        Vartijan tehtävänä on seurata ihmisiä, jos he sen näkevät tarpeelliseksi. Kyseessä ei ollut mikään TI tms., vaan vartija työssään.

        Kirjoitin jo aiemmin, että ei ketään Suomessa seurailla, ellei seurattavalla ole pahat mielessä tai näin voidaan olettaa asian olevan. Huomioitavaa myös, että vartioille kehittyy silmää eri henkilöiden kohdalla ja heille tulee myös muuta kautta tietoa, josko rosmo on liikkeellä.

        Useat ihmiset, joska kokevat olevansa "vainon" kohteina kulkevat kokoajan pälyillen ympärilleen, seuraten mitä kaikkea muut tekee. Myös heidän kohdallaan saattaa usein olla ongelmia henkilökohtaisen hygienian ylläpidosta normaalilla tavalla.

        Tuon pälyilyn tapainen toiminta on myös yleistä rikollisilla, koska heidän pitää katsoa ettei kukaan näe kun näpistävät jotain.

        Tuon takia vartija helposti lähtee seuraamaan "vainon" kohdetta.

        Mitä siis opimme, lopettakaa pälyily, pukeutukaa siististi ja keskittykää omaan elämäänne kuten tekevät ns. "normaalit" ihmiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      57
      6769
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2753
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      19
      1882
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      147
      1858
    5. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1750
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1741
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      29
      1519
    8. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1457
    9. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1206
    10. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      37
      1174
    Aihe