Mitä vaihtoehtoja Putinilla on?

Olen ihmetellyt, miksei Putin julista sotaa Ukrainaa vastaan, jolloin liikekannallepanon kautta saisi lisättyä ainakin miehiä, jos ei aseitakin. Eihän se olisi Putinille mikään ongelma väittää, että kun Ukraina teki sitä ja tätä, niin se on nyt sota. Siis jokin kynnys Putinilla täytyy olla.

Tähän "erikoisoperaatioonsa" Putin on saanut miehiä etupäässä Venäjän köyhiltä alueilta, joissa etninen taustakin on usein muu kuin slaavilainen venäläisyys. Putinin tuki saattaa olla kaupunkien (Moskova, Pietari jne.) vaurastuneen keskiluokan varassa. Jos julistettaisiin liikekannallepano, niin keskiluokan pojat joutuisivat tykinruuaksi ja Putinin suosio voisi romahtaa. Tämä nyt yhtenä hypoteesina.

Taktisten ydinaseiden käyttäminen ei vaatisi sodanjulistusta, mutta ilmeisestikään niistä odotetut kansainväliset seuraukset eivät olisi toivottuja. Toki Putin olisi niitä jo muuten käyttänyt.

Juuri nyt näyttää siltä, ettei Putin pääse tuhoamaan koko Ukrainaa, eikä edes luomaan seisovaa aselepolinjaa lähelle nykyistä rintamaa. Valko-Venäjän mukaansaanti voisi muuttaa asetelmaa?

Olisiko Putinilla sitten tarjota jotain porkkanaa Ukrainalle, että saisi nopean rauhan nykytilanteen säilyttäen? Ei näyttäisi olevan.

Jos Valko-Venäjä ei lähde mukaan, niin Putin saattaa joutua vetämään hyökkäysjoukkonsa pois ja kertomaan kansalle, että Ukrainasta saatiin kaikki natsit tapettua. Tähänkin vaihtoehtoon jää sitten ainakin Krimin kokoinen reikä. Ukrainahan haluaa palauttaa Krimin hallintaansa.

Olisiko Putin mennyt sössimään operaationsa ihan ärrällä?

15

110

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vähänpä tiedät.

      Venäjän laki kieltää hyökkäyssodan,joten Putin kiersi lain keksimällä välineeksi "erikoisoperaation",jolla muka vapautetaan Ukraina natseista ja palautetaan samalla se takaisin Venäjän osaksi.
      Hiukan pieleen meni.Kolmen päivän riemumarssi on venynyt yli puolen vuoden sodaksi raskain henkilöstö-,kalusto-, poliittisin- ja taloudellisin tappioin.
      Viholliseksi on hankittu koko yhtynyt länsi.
      Upea suoritus!

      • Laki ja Putin, sopivatko ne samaan virkkeeseen? Joka tapauksessa kun Ukraina on nyt myöntänyt iskut Krimille, Putin voisi vedota tähän "lakia kunnioittaen".


      • Anonyymi

        SE KUN VIELÄ SEISOO SUN JÄRKESI - OLET IMENYT TUHANSILLA TOISTOILLA PASKAA PÄHÄSI - VENÄJÄ TEKI INTERVENTION - EI OLE VIELÄ JULISTETTU SOTAA.

        Menehän häpeämään ja lue 8 vuoden tappamisesta, raiskaamisesta, tuhoamisesta, kidutuksesta mitä natsit ovat tehneet ja tule sitten takaisin pyytämään anteeksi.

        Muista, ettet mene Ukrainaan jos olet eri mieltä - he voivat sitoa muovilla tolppiin niin lapsita vanhuksiin kuin naisista miehiin puolialasti kiduttaen sitten vaikka hengiltä
        Näin polttivat elävältä jenkkiauttajiakin kun natsit pelkäsivät paetessaan joutuvan vangeiksi ja nämä jenkit vasikoisivat sitten heidän epäinhimilliet tekonsa.
        Tappoivat jenkkitoimittajan nähdenkin (kai katsoitte videon) nuoren parin joka pakeni ja saivat natsit kiinni, venäläisen passin näyttäminen ja teloittivat nätin nuoren parin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        SE KUN VIELÄ SEISOO SUN JÄRKESI - OLET IMENYT TUHANSILLA TOISTOILLA PASKAA PÄHÄSI - VENÄJÄ TEKI INTERVENTION - EI OLE VIELÄ JULISTETTU SOTAA.

        Menehän häpeämään ja lue 8 vuoden tappamisesta, raiskaamisesta, tuhoamisesta, kidutuksesta mitä natsit ovat tehneet ja tule sitten takaisin pyytämään anteeksi.

        Muista, ettet mene Ukrainaan jos olet eri mieltä - he voivat sitoa muovilla tolppiin niin lapsita vanhuksiin kuin naisista miehiin puolialasti kiduttaen sitten vaikka hengiltä
        Näin polttivat elävältä jenkkiauttajiakin kun natsit pelkäsivät paetessaan joutuvan vangeiksi ja nämä jenkit vasikoisivat sitten heidän epäinhimilliet tekonsa.
        Tappoivat jenkkitoimittajan nähdenkin (kai katsoitte videon) nuoren parin joka pakeni ja saivat natsit kiinni, venäläisen passin näyttäminen ja teloittivat nätin nuoren parin.

        Voihan kiesus! Mikä tuossa aloituksessa oli niin voimakkaita tunteita herätävää, että riemastuit noin paljon? Ihan asiallista pohdintaahan tuo oli. Sen sijaan sinun vastineesi oli törkyä ja kertoo sinusta paljon.


    • Anonyymi

      Aloittaja harhailee - kysy mitä vaihtoehtoja on natsiZelenskyyllä?
      Olet kuin innostunut kiihotuksesta vihaan - meneekö elämässä huonosti kun aloituksesi on sitä luokkaa kuin olisit saanut pahan vamman mRNA-injektioista.

      • En voi havaita, että kykenisit vastaamaan aloitukseen.


      • Anonyymi

        Siinä toinen hyväkäs.


    • Anonyymi

      Kohta venäjän kansa tajuaa Putinin valehtelevan, että Ukrainassa olisi natseja.

    • Anonyymi

      PUTIN HALUAAKIN VAIN PELASTAAN ITÄPUOLEN SORRETUN KANSA PÄÄASIASSA - JA ON SIINÄ TAVOITTEESSA JO ONNISTUNUTKIN.
      He ovat jälleenrakentamassa ja ruokkimassa kansaa - hyvä mies tuo Putin.
      Jenkit ja natsit eivät vain tykkää Putinista. Hänen luonnonvarojaan himoavat.

      • Meni sitten Putin möhlimään, kun hyökkäili Kiovaan, Harkovaan ja moneen muuhun osaan Ukrainaa?

        Jos nytten Harkovan suunnalta alkanut Ukrainan vapautusoperaatio jatkuu samaan suuntaan samalla nopeudella, niin pianpa on nuo "sorretut kansatkin" takaisin Ukrainan alaisuudessa.

        Ukrainan teollisuus on kuulemma itäpainotteista. Siitä voinee osa sodan suunnista johtua.

        Ehkä parasta mitä Putin voisi tehdä ihmishenkien säästäiseksi olisi antautuminen? Tämä vaihtoehtohan ei tullut alussa esille.


    • Anonyymi

      Putte ei voi julistaa sotaa, koska Venäjän lait sen kieltää.

      Ja koska ei ole sota, Ukrainaan ei voi määrätä joukkoja vaan komennukselta voi laillisesti kieltäytyä.

    • Siellä tapahtuu tasan se minkä Cabali on ohjeistanut.
      Wef: n agendaan kun perehdyt, niin pääset kärryille....Aikaahan siellä lähinnä pelataan tällä hetkellä. Euroopan talouden romahduttaminen ottaa aikansa muhia ja tekeytyä....

    • Anonyymi

      Tekemiensä ratkaisujen jälkeen bunkkeripapalla nähdäkseni vaihtoehdot ovat samat kuin Hitlerillä bunkkerissaan Berliinissä toukokuussa 1945.

      • Anonyymi

        Miksi tätä kaunistelemaan.


      • Jos Putin valitsee tuon paremmakai vaihtoehdoksi kuin eläkeukon vapaa-ajan vieton Ahvenanmaalla, niin sittenpä siinä saadaan myös syntipukki, johon Venäjän seuraava tsaari voi vedota: "Emme me, mutta Putin..."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      66
      1090
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      762
    3. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      42
      758
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      726
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      72
      707
    6. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      665
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      78
      643
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      51
      622
    9. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      566
    10. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      111
      547
    11. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      540
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      490
    13. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      84
      476
    14. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      50
      476
    15. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      464
    16. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      64
      426
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      107
      423
    18. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      24
      413
    19. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      403
    20. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      402
    Aihe