Ihan hirveetä. Kävin k marketissa niin huh oli taas tullu 30% lisää hintaa tuotteisiin. Viikko sitten yks rustica pizza maksoi 5.19 ja tänään 6.75. Hk sinisen hinta on jo lähellä 4 euroa.
En ostanut muuta kuin cocista joka on saman hintainen kuin prismassa.
Menen huomenna prismaan ja osan makaroonilaatikko ainekset ja banaaneja. Syön niitä sitten viikon.
En ostanut muuta kuin cocista joka on saman hintainen kuin prismassa.
Menen huomenna prismaan ja osan makaroonilaatikko ainekset ja banaaneja. Syön niitä sitten viikon.
Vastaukset 32
Vanhimmat
se on persujen syytä.noiden putinin kavereiden
Minulla+tavallisen+ruoan+mitä+syön+siis,+itsellä+noussut+vuodessa+normiruoan+hinta+20%.
Osta ulkolaista ruokaa, se on kolme kertaa halevempaa kuin kotimainen!
Itse en ole pahemmin ikinä ostanut kotimaista, ihan pakon sanemelemana, ellei ole ulkolaista tarjolla.
Hirveesti säästää.
Hedelmät esim on yli 3-4 e kun ulkolaiset on 0.95 e
Ulkolainen leipä, perunat ym kaikki on halvempaa kuin kotimaan tuotteet. Kuka ostaa kotimiasta.
Itse vaihdoin lidliin heti kun se kauppa tuli, nyt säästän selvää rahaa.Kauppaan eni aiemmin 95 e joka viikko, nyt selviin 40 e viikko kun käyn lidlissä tai ostan ulkolaista ruokaa,.
K-Markethan on sikakallis kauppa, jossa ei kannata käydä - varsinkaan köyhän.
Totta.
Hallitus ei välitä köyhistä. Pitzalle pitäisi asettaa hintakatto.
Ei niin, onneksi mariin saa 900 e aamiaisrahaa, kun murotkin on niin julmetun kalliia.
Jaa 900e palkan päälle? Sehän on kahden ihmisen kuukauden perustulo. TÖRKEÄÄ.
Lidlissä on hiukan halvempaa lenkkiä saa alle kolmen 💶, nyt ostoksille!☕
Missä muka nousee hinnat noin? Ei ainakaan täällä.
Kaikissa suomen kaupoissa. Ihan joka ikisessä. Myös siellä täällä.
Lidlissä nostettiin 400 g margariini paketin hintaa liki 0.60 muutama päivä sitten.
Mielestäni korotus on hurja.
Hinta
Kuka on .minun sananviejäni lääkäri opiskelee,l hoitovirhe
Kohtahan on se tilanne ettei kiinnostas mennä kauppaan ostaan ruokia ollenkaan. Eivais jotain syö esim,keittää perunoita jauhelihakastike.
Hesassa ennen pizzan sai 12 eurolla, nyt maksaa jo 30 euroa pizzeriassa.
Aloittaja valittelee ruon hintaa, katselee paljon prosessoitujen lihatuotteiden hintaa ja ostaa cokista. Joo-o.
Nyt sais suomalaisia juureksia naurettavan halvalla. Siihen kylkeen itsetehdyt jauhelihapihvit, niin ei tule aterialle paljoa hintaa. Näiden lisäksi metsästä saa marjoja ja sieniä.
Nuo aloittajan mainitsemat asiat ovatkin herkuttelua varten, ei päivittäiseen eikä edes viikottaiseen käyttöön.
Jauhelihasta ym edullisesta saa maittavaa ruokaa, kun vain viitsii tehdä ja itse tehdyt hampurilaiset esimerkiksi ovat maukkaampia kuin Hesellä myytävät majoneesiklöntit. Siis herkutteluruuasta kun puhutaan.
Ja tosiaanmetsästä saa kyllä marjoja ja sieniä, kun niitä viitsii vaan käydä poimimassa.
Ja esimerkiksi mato-onkiminen on edullinen jokamiehen ja -naisen oikeus. Eli jos joskus viitsii mennä kesäaikaan pariksikin tunniksi ongelle, niin yleensä saa ainakin kalakeittoon kalaa tarpeeksi.
Aivan, ja siltikin vaikka jauhelihan hinta noussut noin kolmanneksen. Nyt näkyy jo Prismoissakin selvästi hinnannousut, mut minusta yleisesti ottaen vieläkin ruokaa saa kohtuhinnalla. Edelleen kantsii leipoa, ketä sitä tekeeki mutta ite en, vaikka esim. jauhot&munat on kallistunut reilusti. Aina voi ja ruoassa sentään voi yrittää tehdä valintoja ja ratkaisevaa on eurot eikä prosentit! Paljon pahempaa on esimerkiksi energian kanssa monella, kun siinäpä ei paljon valintoja tehdä tässä hetkessä. Täytyy toivoo ettei ne pahimmat skenaariot toteudu, sillä silloin on tässä maassa semmoinen anarkia ettei olla nähty aikoihin! Ja mä uskon ettei näin käy
lajijasuris
No jauheliha hinta noussut 0.60 euroa. Kanasuikale pakettien hinnat on jo 4 euroa kun ennen alle 3 euroa. Tomaatit 4 euroa melkein kilo.
Kaupparyhmien+välillä+on+huimia+eroja,+mutta+myös+saman+ryhmän+sisällä.+
Maito+1,5+l++oli+prismassa+0,99+ja++pienessä+marketissa+1,45++eli+46+%+lisää.
herkuttelen+kuivatuilla+aprikooseilla++prismasta++hintaan+1,49+,+pikku+market+
2,39+eli++oli+jysähtänyt+hintaan+60+%:a+pienkauppalisää.++Melko+muhkeasti+!
Ainoastaan prismasta sais jotain edullista mutta kun asuu melko kaukana prismoista niin mites käyt.
Kyllä onkin kallistunut ja kallis energia EU pakotteiden takia kallistaa lisää.
Vihjeenä edullisia ruoka-aineita, joista pidän ja joita kannattaa hyödyntää oman terveyden takia:
kaura, piimä, kananmuna, peruna, porkkanat, sipuli, kaali (voi ottaa eri kaalilaaduista edullisimman, jos näyttää hyvälle), pähkinä (kourallinen per pv), tumma suklaa (pari palaa per päivä) ja nyt on ollut hyviä edullisia omenoita parin kilon pakkauksissa sekä K-kaupassa että Lidlissä. Näitä viikoksi on n. 20 € Lidlistä, 25 € muualta yhtä ihmistä kohti.
Opiskeluaikana saatoin paistaa ison könkäleen kaalia voissa ja hauduttaa sekä lisäsin vain suolaa ja meiramia. Siinä koko iltaruoka.
Peruna/sipuli -munakas oli jo juhlallista, kuten nytkin. Itse asiassa tykkään välipalana pelkistä keitetyistä perunoista ketsupin kanssa.
Punalihaiset elukat ovat niin suloisia etten niitä popsisi kuin nälänhädässä.
Samantyyppinen ruokavalio minullakin. Enkä syö söpöjä elukoita....
Mutta hienojen ravintoloiden ruokaslistalla on kuitenkin etanoita ja jopa sirkkoja.
Ostaa vastaavasti halvempaa, kotimaisuuden kustannuksella, jos se sitä vaatii.
SItten miettii kulutustottumuksiaan ja vähentää tarvittavista kulutusta. SIllä nyt saa jonkin verran tasoitettua asioita.
Tietty turhanpäiväisiäkin tarvitsee joskus, kuten herkkuja. Mutta ostaa niitä tosiaan harvakseltaan ja tarjouksista.
Itse ostin juuri herkutteluhetkiin 3 kpl Pommacin 2-packeja hintaan 3,30€/2-pack. Hyvää limsaa, ainoa juotava mitä on, ja litrahinta ei päätä huimaa. Halvempaa kuin Coca-Cola. Sitten Tupla-patukoita 1€/3kpl.
Herkuttelken harvoin, joten noilla herkuilla pärjään varmaankin ensi vuoden puolelle.
Ruuasta muuten tosiaan halvimman mukaan ja niistäkin jos on tarjouksia, niin ne hyödynnetään.
Tosiaan kompensoi tuolla tavoin hintojen nousua.
Tuolla rahalla saa kaksi kiloa luomu moniljapuuroa.
Saa kyllä juu, mutta tuo kirjoitukseni olikin esimerkkinä turhista ostoksista, joita voi silloin tällöin tehdä, jos ja kun haluaa herkutella.
Esimerkiksi normisti Pommac maksaa on yli 3€ pullo, niin olihan tuo siihen nähden halpaa, kun herkusta on kyse.
Mutta tosiaan puurotkin tulee halvaksi, kun niitä viitsii vaan syödä joka päivä.
On ihan hyvää perusruokaa, mikä pitää pitkään kylläisenä, jos vaikka aamulla syö lautasellisen.
Tai kuten itse joskus teen, jos iltapäivällä on nälkä, niin syön lautasellisen puuroa. SIllä pärjää pitkälle iltaan.
Moniviljapuurot ja miksei myös pelkkä kaurapuuro ovat myös terveellisempiä kuin pitsat ja muut vastavaat roskaruuat.
turhat ostokset voi jättää pois, pullat, kakut, keksit , yleensä kaikki makea sokeripitoinen.
samalla myös terveyshyöty.
Joo ymmärrän kyllä asiasi. Yritä nyt ymmärtää minun asiani, jos mitenkään mahdollista.
Kirjoitin, että keskittyy tärkeimpien ostamiseen ja tasoittaa niitä tarjouksilla ym, niin kyllä sillä saa kauppalaskua alemmas tällaisenakin aikana.
Ja jos joskus ostaa herkkuja, niin niissäkin ehdottomasti kunnon tarjoukset.
En nyt todellakaan tarkoittanut, että joka päivä täytyy ostaa herkkuja ja vetää niitä ääntä kohden silmät kierossa.
Vähän tarkkuutta nyt siihen lukemiseen hyvät ihmiset.
Hyvä ravinto valinta. Yhden K- kaupan tuotteet ovat aina kalliita kuten sama Alepa.Citymarket jos on hinta tietoinen onkin Itä Keskus ollut tietyt tuoteet halvempia cittarissa kuin Itä Keskus Prisma samat kallimpia.Lidi myös Myy Ihan Suomalaista Jauhelihaa.
Loimulohta tänään ni 3kg ja tuli maksaan 120eur hoh hoh toimeentulotuella.Terv kokoomus nuoret.