Populistinen tarkoittaa kansanvaltaa

Anonyymi

Joka Sweitsissä hyvällä menestyksellä toiminut vuosikymmenet .Sitä ei suotaisi . Koska se laittaisi vallanpitäjät vastuisiin .?

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kansanäänestyksiä ei järjestetä siksi, että vain aivottomin osa suomalaisia vaatii niitä. Meille muille kelpaa asiantuntemukseen perustuva päätöksenteko.

    • Anonyymi

      Populismi (latinan sanasta populus, 'kansa') on politiikan tyyli, tai löyhä poliittinen ideologia, jonka mukaan politiikan pitäisi olla "kansan tahdon" ilmausta. Populistit korostavat yhteiskunnan jakoa tavalliseen kansaan ja eliittiin. Populistit esittävät monimutkaisiin kysymyksiin yksinkertaisia ja toimimattomia ratkaisuja, koska yleissivistys ei riitä käsittelemään laajoja kokonaisuuksia. Kansansuosiota tavoitellaan usein kansankiihotuksellisin keinoin.

    • Anonyymi

      Populismi ja kansanvalta on toistensa vihollisia. Populisti käyttää kansanvaltaa valtaan päästäkseen ja tuhotakseen kansanvallan.
      Hyviä esimerkkejä unkarii,turkki,puola,trumppilaisuus ja putinismi.
      Ainoatakaan menestynyttä esimerkkiä ei ole.

    • Anonyymi

      Sveitsin malli ei ole enää Putleria tukevan äärioikeiston suosiossa, koska Sveitsi on mukana Venäjä-pakotteissa.

      Äärioikeiston mielestä venäläinen kleptokratia on paras valtiomalli.

    • Anonyymi

      Sveitsin järjestelmä ei yleensä johda tulokseen,koska jo 30% vastustus riittää aloitteen hylkäämiseen.
      Jäljelle jää vain loputon määrä turhanpäiväisiä äänestyksiä.

    • Anonyymi

      Aloittaja on nyt vähän oikaissut. Populismillä tarkoitetaan kansansuosioon varsinkin kiihkoisänmaallisin keinoin tähtäävä politiikkaa.

    • Älä viitsi höpöttää...

      • Anonyymi

        Johan nyt Ruotsin sos.demokraatit hädissään kun populisteiksi haukkuvat yltiöpäistä maahanmuuton arvostelua .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      529
      1693
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      857
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      833
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      776
    5. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      701
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      657
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      656
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      64
      574
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      523
    Aihe