Suomen vääristävä vaalijärjestelmä uusittava

Anonyymi

Käytössä oleva d´Hondtin laskentatapa tekee sen, että suuresta puolueesta voi alle 2000 ääntä saanut ponnahtaa eduskuntaan ja pienestä voi 10 000 äänelläkin jäädä rannalle!
Lisäksi suuret puolueet saavat aina kannatustaan enemmän paikkoja.
-Miksei valita edustajia vaalipiirin henkilökohtaisen äänimäärän järjestyksessä?
Ranking-lista vaan.

8

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaalijärjestelmiä on monenlaisia. Kaikilla on omat etunsa ja haittansa.

    • Anonyymi

      Kyllä tuo vähän ongelma on että vaalijärjestelmä suosii suuria puolueita, lisäksi se suosii selvästi maaseutua.

      • Anonyymi

        🤔🤔🤔 Ai miten, kyllä oikeisto hyötyy kaupungeista enemmän. Maalta muuttanut tuntee itsessä niin sitiihmisessi että sortuu siihen 💩


    • Anonyymi

      Ei suomen vaalijärjestelmä ole täydellinen mutta on se parempi kuin ruotsissa käytössä oleva. Poliitikot ovat vain pilanneet politiikan niin että vain täpärästi yli puolet enää äänestää suomessa. Se näkyy esim. kokoomuksen ylisuurena kannatuksena.

    • Ei tietenkään ole vaalijärjestelmämme kaikkien mielestä täydellinen. Vaan kun sen vaalijärjestelmän uudistamisvastuu kaatuu niille, jotka ovat nykyisestä järjestelmästä hyötyneet, niin mitä siinä auttaisi edes kansalaisaloite?

      Nyt on vähän vaikea heti hahmottaa, mitä tarkoittaisi puolueesta riippumatta valita ääniharavat edustajiksi. Puolueiden merkitys vähenisi ja sitten hukkaääniä taitaisi tulla entistä enemmän. Nehän menisivät kaikki äänet hukkaan, mitä annettaisiin niille ehdokkaille, jotka eivät pääsisi läpi.

      • Anonyymi

        Ymmärrän mitä tarkoitat mutta niinhän suurin osa nykyäänistäkin menee tavallaan hukkaan...
        Olisi muuten ihan hyvä että puolueiden merkitys vähenisi, etteivät ne pystyisi paimentamaan edustajia.
        Kansanedustajan tulee noudattaa vain omaatuntoaan.


    • Anonyymi

      Minulla on ongelmaanne ratkaisu - perustakaa suuri ja suosittu puolue.

    • Anonyymi

      Itse vaalijärjestelmä toimii melko hyvin. Mutta vaalien jälkeinen järjestelmä on kuin pohjois koreasta suoraan.

      Edustuksellisen parlamentarismin perimmäinen tarkoitus on muodostaa hallituskokoonpano eniten ääniä saaneiden puolueiden kesken koska silloin kansan tahto tulee parhaiten täyttyneeksi.

      Miten se meneekään Suomessa? Viime vaalien jälkeen demarit suurimpana (nipin napin) puolueena keräsi hallituskokoonpanon kaiken maailman silppuhuorapuolueista, että saatiin eduskunta enemmistö hallituksen taakse. Tuliko kansan tahto siinä täyttyneeksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      970
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      762
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      682
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      506
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      503
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      465
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe