Onko mulla mahdollisuutta omaan hevoseen?

Anonyymi

Niin. Onko mulla madollisuutta omaan hevoseen? Olen ratsastanut 6 vuotta, osaan ruokinnan perusteet, tiedän ja osaan tunnistaa yleisimmät sairaudet/vaivat. Niin ja olen 14 v, siis kasille menin nyt. Ikinä ei ole ollut hoitohevosta, vuokraponia tai muuta vastaavaa. Eikä täältä tuppukylästä sellaisia kyllä löytyisikään. Olen siis käynyt vain tunneilla kerran viikossa pienellä tallilla jossa ollut enintään 10 heppaa. Nyt on 6 tuntikäytössä. Aina olen hevosesta haaveillut ja tänä vuonna on tullut aivan järkyttävä heppakuume!! Aina kun alan ajatella asiaa, vatsanpohjaa kouraisee.

Olen miettinyt myös paljonko siihen hevoseen sitten menisi rahaa. Tiedän että paljon, mutta kuinka paljon oikeasti? Talli johon hevonen menisi, tai ponia oikeastaan haluaisin, olisi erittäin lähellä. Näen sen huoneeni ikkunasta. Välillä katselen kun joku hyppää ulkona ja masennun, kun itselläni ei ole (vielä) hevosta. Se on siis täyshoitotalli sisältäen mm. perusruoat ja kuivituksen 125€/kk. Eli se ei ainakaan olisi kallista. Suunnitelmissa olisi peruskoulun jälkeen ratsastuslukio, jonne voi ottaa oman hevosen mukaan, tai ratsastaa koulun hevosilla. Se olisi niin ihanaa! Jos en saa hevosta, menen sinne, ja jos saan, menen oman paikkakuntani tavalliseen lukioon.

Mutta. Iso miinus ja ylitsepääsemätön este on se, etteivät vanhempani tiedä hevosista yhtikäs mitään :(. Jos kysyisin heiltä esim. että mitä tarkoittaa keventäminen, eivät he sitä tietäisi. Ja "kirsikkana kakun päällä", äiti pelkää hevosia :(. Yleensä vanhempani suostuvat kaikkeen, mutta tähän en varmana saisi lupaa. En ole koskaan heille puhunut haaveistani, mutta kyllä he varmasti tietävät, että haluaisin omaa hevosta. Kun olen joskus kertonut haaveestani, he eivät ole ottaneet asiaa tosissaan. Ovat vain vitsillä sanoneet että voin ostaa hevosen sitten aikuisena, kun muutan pois kotoa.

Eli onko minulla pienintäkään mahdollisuutta olla hevosenomistaja, vai ovatko haaveiluni täysin turhia? Kiitän jos joku vastaisi :)

1

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Säästät kaikki rahasi ja ostat jonkun vanhan kaakin joka jaksaa nauraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4612
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1867
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1570
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      123
      1100
    5. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1026
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1011
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      923
    8. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      852
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      49
      852
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      818
    Aihe