Kävin 10.9 eli metsäkanalintujen metsästyksen aloituspäivänä metsällä erään tuulivoima-alueen läheisyydessä. Melu alueella oli niin voimakasta, että minun oli nopeasti poistuttava alueelta ja tunsin korvissani jopa kipua.
Mietityttääkin, miten metsäneläimet reagoivat tuulivoimaloiden meluun. Jättävätkö ne tuulivoima-alueet ja muuttavat rauhallisimmille seuduille? Sekin mietityttää, että jos riistaeläimet jäävät tuulivoima-alueelle, onko niiden liha ns. stressilihaa. Onhan yleisesti tiedossa ja tutkittukin asia, että melu aihuttaa voimakasta stressiä.
Tuulivoima-alueiden riistaeläinten liha stressilihaa?
13
110
Vastaukset
- Anonyymi
Kamalaa, tuulivoimalat jahtaa viattomia eläimiä ja sitten ampuu niitä, heti kiellettävä.
- Anonyymi
Siitä sen näkee, kun herkkäkuuloiset eläimetkään ei välitä niin kuvittelua se on paljon huonokuuloisemmilla ihmisilläkin. Viherpiiperöt vastustaa kaikkea mahdollista, myös puhdasta energiaa, silti itsekin käyttävät sähköä.
- Anonyymi
Tuulivoimalt pitää viedä urbaaniin ympäristöön ja teollisuusalueille, koska luontoa ja metsämaata pitää suojella. Myös sähkönsiirtomatkat jää tällöin lyhyiksi. Erityisesti merenrantakaupungit ovat ympäristöllisti ja tuulioloiltaan otollisia paikkoja tuulivoimaloille.
- Anonyymi
Eihän syrjäseuduilla tarvita sähköä asumiseen eikä teollisuutta mikä käyttää sahköä. Ruuat voi säilyttää maakuopassa ja sinne voi varastoida talvella jäätä. Veden voi hakea järvestä tai joesta ja lämmittää puilla, valoksikin riittää päre. TV:tä ei tarvitse kun ei tule kuitenkaan hyvää ohjelmaa ja netti aivan tarpeeton, harvoin hyviä uutisia ja täälläkin pelkkiä trolleja.
- Anonyymi
Olhavalla porot nuoleskeli tuulivoimalan tyvipultteja, eivät vaikuttaneet järin stressaantuneilta.
- Anonyymi
Älä mene sinne , saavat eläimetkin olla rauhassa. Nauravat sulle kun näkevät urpon syynäämässä 120 metrin tornia !
- Anonyymi
Kuullostaa persumädättäjän deluusiolta. Varo ettet räjähdä infraäänien vaikutuksesta.
- Anonyymi
Hyvä vaan jos perussuvakkeilla tyhmä pää poksahtaa :)
- Anonyymi
Sama kai se pätee eläimiinkin kuin ihmisiin, melu stressaa. Eläimillä vielä paljon herkempi kuuloaisti.
- Anonyymi
Eivätkä välitä mitään, pelkkää kuvittelua ja haitantekoa tuulivoiman vastustajilla.
- Anonyymi
Tuo se sitä kuvittelua on, että luulet, etteivät eläimet välitä. Toivottavasti asiaa ruvetaan tutkimaan nopeasti.
- Anonyymi
Selvästikään eivät välitä, viihtyyhöän eläimet teiden lähelläkin ja jopa kaupiungeissa vaikka paljon kovempi melu. Hyvä idea kylläkin sinulla että rakit pitäisi kieltää kaupungeissa koska stressaantuvat melusta, ne kun ei voi valita asuinpaikkaa, monet pelkää melua ja häiriökäyttäytymistä kuten ihmisten puremista lähes kaikilla.
- Anonyymi
Villieläimet stressaantuu ja lepakot räjähtelevät ja kastemadot joutuvat muuttamaan .
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921403Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841370Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761155- 891096
- 82951
- 81945
- 38912
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66865Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v61835Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5831