Raamatun mukaan jo pelkkä toisen himoitseminen (mielessä) on syntiä, niin onko se kuitenkin parempi jos pidäyttäytyy seksistä ennen avioliittoa, mutta ajattelee seksiä (kumppanin kanssa) tai harrastaa itsetyydytystä? Pystyykö joku rakastunut olemaan ajattelematta seksiä kumppanin kanssa, koska sehän on jo syntiä?? Entä jos on kerran lipsunut, voiko enää tehdä parannusta vai siunaako Jumala tällaista suhdetta (jos on hairahdettu, mutta sitten päätetään olla harrastamatta seksiä kuin vasta avioliitossa)?
esiaviollinen seksi
Anonyymi
461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ihmiseen on seksuaalinen halu asetettu jo luomisessa: "mieheesi on halusi oleva".
Meidän tulee ymmärtää se että on ero himoitsemisella ja rakkaudella.
Jos haluan rakastella siksi että itse nauttisin toisen kustannuksella, kyseessä on himo. Jos taas mietin kuinka voisin tehdä kumppanini onnelliseksi ja tyydytetyksi, se on rakkautta.
Ja on muitakin tapoja tyydyttää toisen kaipuu saada läheisyyttä, kuin seksi.
On ihanaa vaikka suudella kauan ja halata toinen toistansa. Se on kuin "vegetaarista" seksiä, ei aiheuta syyllisyyttä, eikä tule raskaaksi. Tietysti jotkut sitäkin pahaksuvat, kun itse eivät ole oppineet suutelemaan ketään tai halailemaan edes kirkossa, vaikka Paavali siihen kehoittaakin. Rakkaus on jotain positiivista.
Pitää kuitenkin muistaa, että jos tänään rakastamme jotakuta, emme saa huomenna syrjiä tätä henkilöä, ilman että haavoitamme. Raamattu kieltää hylkimisen, siksi Mooses salli aikoinaan ottaa toisenkin vaimon, mutta ei saanut vähentää hellyyttä ensimmäistä vaimoa kohtaan.
Jos siis olet päässyt läheiseen suhteeseen jonkun kanssa, halalet ja pussailet, et saa yksipuolisesti lopettaa halailua kun tapaatte toisenne, vaikka olisitkin valinnut jonkun toisen puolisoksesi. Ja anna puolisosi ymmärtää, että kyseessä on vain läheinen ystävyys, eikä syytä epäillä jotain muuta.
Mustasukkaisuus on yksi itsekkyyden muoto, oppikaa molemmat osoittamaan rakkautta muillekin, kuitenkin syyllistymättä toisen himoitsemiseen.
Eikös ennen Raamatun aikaan menty naimisiin rakastelemalla. Sitten kun on ollut y . . . . .ässä jonkun kanssa ollaan siis leikisti jo naimisissa jos ei oikeasti päästä naimisiin!?
Meidän tulee osoittaa paljon enemmän hellyyttäö toinen toisellemme ja ajatella toistemme onnea. Silloin myös seurustelu sujuu automaattisesti. '
Mitä muuten merkitsee käsky rakastaa lähimmäistä niinkuin itseään?
Juoruamista selän takana? Kylmää kanssakäymistä? Läheisen kosketuksen välttämistä?
Vai ehkä sitä että kun tapaamme toisen uskovaisen, olemme kuin vastarakastuneita....
> Raamatun mukaan jo pelkkä toisen himoitseminen (mielessä) on syntiä, niin onko se kuitenkin parempi jos pidäyttäytyy seksistä ennen avioliittoa
Toisen omaisuuden tai vaimon himoitseminen on Raamatun mukaan väärin. Oman vaimon himoitseminen ei. Ja voidaan ajatella, kun miehellä ja naisella on ollut seksiä, he ovat naimisissa sillä hetkellä, koska:
"ja sanoi: 'Sentähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi'? Niin eivät he enää ole kaksi, vaan yksi liha. Minkä siis Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako."
Matt. 19:5