Joku kirjoitti YLE:n uutisoivan väärään sävyyn Ruotsin vaaleista.
Mutta miten sitten pitäisi uutisoida esim. tämä juttu kysisen kirjoittajan mielestä?
https://yle.fi/uutiset/3-12619112
Mutta miten sitten pitäisi uutisoida esim. tämä juttu kysisen kirjoittajan mielestä?
https://yle.fi/uutiset/3-12619112
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tottapa YLE:n juttu tällä kertaa miellytti aiempaa kritisoijaa, kun ei ole esittänyt juttuun korjausehdotuksiaan?
"Suomen+oikeistovaltamedia+taas+vauhdissa,+eli+koheltaa+tiedottomana.
Ruotsissa+menossa+tiukatvaalit+kun+gallupit+näytti+lukemia+demareilla+30%+ja+kokkarit+17%+vaivaisesti!
Jos+tilanne+olisi+toisinpäin+niin+media+repisipelipaitansa+eikä+pysyisi+housuissaan.
Mutta+nyt+väännetäänkin+tarinaa+jo+blokeista,+että+mikä+hallituspohja,+on+kuulemma+tiukatvaalit.
Niin+varmaan,+kokoomus+17%+ja+tuleeko+edes+sitä,+kun+äänet+on+laskettu?"
Tuo+juttu.
Tässä mainitaan YLE.
"Se on kyllä hupaisaa miten Yle ja muutvaltamediat hehkuttaisi jos kokkareilla olisi demareitten huikea kannatus.
Nyt koko asia koitetaan vaientaa ja puuhataan muuta."
Mistähän tuon kirjoittaja sitten lukee uutisensa, että on mieluisaan sävyyn uutisoitu?
Olisi mukava nähdä esimerkki sellaisesta uutisoinnista, kun hänelle YLE:kin edustaa oikeistolaista vääristelyä.
Elämä on tuollaisilla varmasti vaikeaa, jotka näkevät kaikessa jotain salaliittomaista.
Se kirjoitus oli varmaan provo? Persut korkeintaan mollaa YLE:a oikeasti, mutta tuohan vaikutti demarilta? Katkerat kommunistit on kyllä samaa lajia persujen kanssa. En tarkoita vasemmistoliittolaisia, vaan ihan niitä kunnon kommarijääriä, jotka elää mennyttä maailmaa, jossa kaikki oli paremmin. Toisaalta samaa narinaa ne piti niinäkin aikoina, joita nyt muistelevat hyviksi ajoiksi.
Aarne Saarinen oli silti kunnon tyyppi. Maltillisesti ja järjellä asioita pohdiskeleva mies piippua poltellen . Saarinen oli mies eikä hänen muistoaan pidä tahrattavan puhumalla hänestä edes samana päivänä persujen kanssa!
Saarinen oli muuten sotaveteraani ja kersantti peräti arvoltaan, tämä Halla-ahokin pelkkä sivari, vihertää kovin ja Helsinkiin tahtoisi nyt tuhotun venäläisen panssarivaunun. En pääse mitenkään siitä mielikuvasta, ettei Halla-aho ihan täysillä järjen valoilla kulje. Vaikka ei Halla-aho hulluimmasta päästä persuja ole, sen voin sanoa omasta kokemuksestani.
Asuuko Halla-aho vielä anoppinsa omistamassa asunnossa Helsingin "hienostoperseosassa"?
Mihinkähän kohtaan Helsinkiä Halla-aho haluaa sijoitettavan sen tuhotun panssarivaunun?
Sinne missä nyt on Mannerheimin patsas.
Tämän viereenkö? Vai tilalle?
https://yle.fi/uutiset/3-6951324
Tiukkaa on. Puolueiden kannatuksessa mitään tiukkuutta ei ole. Demarit on ylivertainen ykkönen ja RD lähes yhtä selvä kakkonen. Tiukkaa on sen sijaan blokkien eli punavihreiden ja oikeistoallianssin kesken. Viime mainitun pohjalta aletaan muodostaa Ruotsissa hallitusta, koska blokkirajan ylittäminen ei oikein kuulu ruotsalaisen politiikan pöytätapoihin.
Ruotsin malli on mielestäni periaatteessa hyvä, mutta se on nyt koetuksella, koska oikeistoblokin sisällä on hyvin suuri jakautuneisuus eri leireihin. Kukaan ei oikein halua tehdä yhteistyötä Ruotsidemokraattien kanssa ja enemmistön saaminen voi olla erittäin vaikeaa jo sen vuoksi, että vaa´ankielenä olevat liberaalit ei halua mistään hinnasta tehdä yhteistyötä RD:n kanssa. Jo muutaman liberaalipuolueen edustajan lipeäminen voi siten kaataa hallituksen äänestyksissä. Ruotsissa on ns. tukipuoluehallituksia ja sitä roolia on nytkin uumoiltu Ruotsidemokraateille. Suurin oikeistopuolue jäisi siis vain tukemaan hallitusta ilman valtaa ja yrittäisi palkkioksi saada hallitusohjelmaan omia tavoitteitaan kirjallisina lupauksina. Tällainen on Suomen politiikassa täysin vierasta.
Demarien olisi ollut paljon helpompi muodostaa toimiva hallitus, vaikka siinäkin tukipuolueeksi olisi tullut vasemmistopuolue, koska esim. Keskustapuolue ei suostu sen kanssa samaan hallitukseen eivätkä demaritkaan juuri lämpene Vasemmistopuolueelle. Vähemmistöhallitukset voivat siis toimia Ruotsissa, jos ne saavat sitoutuneita tukipuolueita mukaansa.
Tuossa+on+se+asian+ydin,+että+puolueista+sosialidemokraatit+olivat+ylivoimaisia+voittajia.
Jota+ei+meillä+valtamedia+isommin+tuo+esille,+mutta+olisiko+tilanne+toisin+mikäli+kokoomus+saanut+kyseisen+yli+30%+kannatuksen?
Lisäksi+tämä+oli+demareilta+jo+kolmas+kerta+peräkkäin+kun+ovat+suurin+puolue.+
Erittäin+harvinaisenkova+saavutus+Pohjolassa.
Tuo on harhaa, vainoharhaa, tuo valtamedian puolueellisuudesta höpöttämisesi YLE:n osalta. Kerrotaanhan avauksen linkin takanakin ihan muulla tavoin kuin sinä annat ymmärtää. Ja YLE on valtamediaa. IP-lehdet ja muu lööppihömppä on eri asia kuin YLE, pidätkö sellaisia valtamediana?
Sitäpaitsi esität olettamuksiasi, tällä kertaa kysymyksen muotoon puettuna.
Sillä ei ole Ruotsin systeemissä merkitystä, mikä on suurin puolue. Olennaista on, kumpi blokki saa enemmistön. Tutustu Ruotsin systeemiin!
Aivan. Mutta siitä huolimatta on riiittävästi ainakin YLE tuonut esiin myös puoluekannatukset.
En ymmärrä tuon yhden vääntelyä sen asian suhteen.
Kyllä ne blokit kerätään juurikin puolueista, mitenkäs muuten?
Ihmiset ja puolueet ne blokit muodostaa ja politiikka ratkaisee.
Vai miksi kokoomus ei muodostahallitusta RD. kanssa?
Koska heidän politiikkansa tympii normi ihmistä.
Ei tuosta liene erimielisyyttä. Tässähän on ollut ihan eri asiasta kyse, josta nyt yrität luistella sivuun.
Tarkennan vielä.
"Kyllä ne blokit kerätään juurikin puolueista"
Tuosta asiasta ei liene erimielisyyttä, muuhun tuossa viestissä en ota kantaa eikä siitä ole ollut kysekään.
No, se nyt on tietysti totta ettei natsien kanssa Suomessakaan kukaan hallitusta muodosta enempää kuin Ruotsissakaan. Olkoon vaalijärjestelmä ja vaalitulos mikä tahansa.
Vai mitä persut?
Tiukkaa on.
https://yle.fi/uutiset/3-12621614
Lisää löylyä.
https://demokraatti.fi/vaalivoitto-ei-ratkaise-ruotsissa-spekuloidaan-jo-uusilla-vaaleilla