Uskovat ja Ukraina

Monet uskovat liputtavat nykyisessä poliittisessa tilanteessa Ukrainan puolesta, mutta tietävätkö he todella minkä puolesta he liputtavat?

Rabbi Michail Finkel kutsuttiin Ukrainan televisioon kertomaan Ukrainan tilanteesta. Lopussa linkki videoon, mutta tässä sisältöä hänen puheestaan:
Hän sanoo, että nykyisen Ukrainan presidentin kaudella, Ukraina on äänestänyt Israelia vastaan ja allekirjoittanut Israelin vastaiset päätöslauselmat 36 kertaa.

Hän mainitsee, että Ukrainan sankareita ovat mm. Petlyura, joka tappoi 200 tuhatta juutalaista, Jaroslav Stetsko, joka sanoi, että kaikki juutalaiset pitäisi tuhota, Khmelnitski, joka tappoi 300 tuhatta juutalaista. Lisäksi hän mainitsee muutaman muun ukrainalaisen natsin.

"He ovat Ukrainan sankareita, heille pystytetään monumentteja, kadut on nimetty heidän mukaansa."

Ukrainan hallinnosta rabbi sanoo, että se on uusnatsihallinto, de jure.

Videon ulkopuolelta kerrottakoon vielä, että YK:n yleiskokouksen kolmas komitea äänesti 22.11.14 Venäjän esittämästä päätöslauselmasta, jossa tuomitaan natsi-ideologian ihannoiminen. Venäjän esityksen puolesta äänesti 115 maata. Vastaan äänesti 3 maata: USA, Kanada ja Ukraina. EU-maat pidättäytyivät äänestämästä.

Jos siis liputat Ukrainan puolesta, niin tiedä, minkä edestä todellisuudessa liputat!

https://www.tiktok.com/@christiannationalism/video/7136644244407881006?is_from_webapp=v1&item_id=7136644244407881006

15

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse lipun ainakin sille, että venäjä häviäisi sodan.

      • Totta tuo olisi vähintään toivottavaa. Vääryydellä kun sinne tunkivat.
        Aloitushan on ihan kukkua salaliitto suharin tekeleitä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ukrainan historiasta riippumatta on Venäjän törkeä hyökkäys Ukrainaan kaikkine sotarikoksineen järkyttävä teko, eikä tässä sodassa edes uskovaiselle ole kunniaksi olla hyökkääjän puolella.

    • ”Rabbi Michail Finkel kutsuttiin Ukrainan televisioon kertomaan Ukrainan tilanteesta.”

      Mielenkiintoista, tuosta tyypistä löytyy vähän tietoa. Ainakin se tuli ilmi, että hän on Venäjän puolella. Saa vain arvailla, että miksi.

      ”Venäjän esittämästä päätöslauselmasta, jossa tuomitaan natsi-ideologian ihannoiminen.”

      Repesin tässä kohtaa. Venäjällä on annettu valtavat määrät rahaa uusnatseille, heitä on jopa ”koulutettu” siellä. Suomessakin he ovat saaneet melkoista tukea, jotta he hajottaisivat suomen yhteiskuntaa.
      Fasistinen ideologia on olennainen osa Putinin hallintoa.

      Propagandaa ovat suoltaneet eräät suomalaiset Venäjän puolella olevat, etenkin MV julkaisut sun muut. Siellähän on muutama tyyppi, jotka ovat asuneet vallatun Ukrainan alueella Donetskissa.

      • Anonyymi

        "heitä on jopa ”koulutettu” siellä."

        Olisiko sinulla linkkiä tähän asiaan, mielellään puolueetonta,

        Terv.serious


    • Anonyymi

      Liputamme oikeudenmukaisuuden puolesta! Kansainvälisen lain, vapauden ja itsemääräämisoikeuden puolesta, jne... Kaikki mitä haluatte ihmisten tekevän teille, tehkää samoin heille (=lähimmäisen rakkaus).

    • Anonyymi

      Kyseinen rabbi on ryssäbotti. Muunlaisiakin on.

      t.
      KTS

    • Anonyymi

      "Hän sanoo, että nykyisen Ukrainan presidentin kaudella, Ukraina on äänestänyt Israelia vastaan ja allekirjoittanut Israelin vastaiset päätöslauselmat 36 kertaa."

      No ilmankos Jumala auttaa Ukrainaa niin voimallisesti tässä sodassa.

    • Anonyymi

      stalin tappoi ukrainalaisia suomen rintamalla talvisodassa , nyt ukrainan juutalainen pressa tapattaa ukrainalaisia ?

      • :D Ja Putin on tapattanut omaa kansaasa jo kymmeniä tuhansia sekä ukranailaisia siivilejä.


      • mummomuori kirjoitti:

        :D Ja Putin on tapattanut omaa kansaasa jo kymmeniä tuhansia sekä ukranailaisia siivilejä.

        Putin on myös hifistellyt tämän asian mielestäni ihan uudelle tasolle. Niillähän on siellä omat siirrettävät krematoriot mukana.


    • Anonyymi

      Ukraina on kummallinen alue, jonka omistus on vaihtunut vinhaan tahtiin maailmanhistoriassa. Kaupungeissa on puhuttu vallanpitäjien kieltä, milloin saksaa, milloin puolaa, milloin venäjää, kansa taas on puhunut ukrainan kieltä maaseudulla.

      The Great War blogistilla on alueesta avartavia analyysejä. Esim. Ukrainan joutumisesta neuvostovenäjän haltuun.

      https://www.youtube.com/watch?v=9Gwuu7TXPwI

      Jokainen normaali perheenisä tai duunari haluaisi viettää rauhallista elämää perheensä ja naapuriensa kanssa, syödä ja juoda hyvää, keskustella mukavista asioista, rakentaa yhteiskuntaa ympärillään. Sielunvihollinen on tullut vain varastamaan, tappamaan ja valehtelemaan, villitsemään johtajat ja perheenisät sotiin.

      Rukoillaan ja toimitaan etteivät meidän omat johtajamme tulisi eksytetyksi maailman imperiumien valtataisteluihin. Jumala armahtakoon Suomen kansaa tulevilta sodilta.

      Terv.serious

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      76
      2802
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2537
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2291
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2044
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      110
      1539
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1393
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1062
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      27
      1055
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      846
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      824
    Aihe