Venäläisillä on sanottu olevan varkaan moraali

Nyt siitä on saatu näyttöä. Rikollista hyökkäyssotaa Ukrainassa on kannatettu niin kauen kun se on mennyt hyvin.

Nyt kun se menee huonosti on alkanut tulla julkista kritiikkiä sotaa vastaan..

Eli rikos hyväksytään niin kauan kun se onnistuu eikä siitä jää kiinni. Näin rikolliset ajattelee.
8<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vääryyttä pitäisi aina vastustaa.

1Äänestä

Mutta enemmistö venäläisistä kuitenkin ajattelee, että sotaa pitää laajentaa sen lopettamisen sijaan, kun se menee niin huonosti.

1Äänestä
  • Venäläinen lausuu kirkkain silmin peräkkäisissä lauseissa että kovan vastarinnan vuoksi miehityssotaa pitää laajentaa ja Ukraina rakastaa meitä.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Venäläinen lausuu kirkkain silmin peräkkäisissä lauseissa että kovan vastarinnan vuoksi miehityssotaa pitää laajentaa ja Ukraina rakastaa meitä.

    👍tuo on tiivistettynä venäläisyys...

    1Äänestä

Venäläisyys tulisi virallisesti määritellä rikokseksi ihmisyyttä vastaan.

1Äänestä

Tämä otsikkohan sopii hyvin siihen uutiseen että Venäjä(Wagner) jatkaa värväyskampanjaansa vankiloista. Videoiden perusteella eilen Ukrainan rajan lähellä Belgorodissa ajoi kymmenisen vankienkuljetusrekkaa. Ja samaan aikaan Tambovin alueella nähtiin noin 8 vankiekuljetusauton letka menossa kohti armeijan koulutusaluetta.

Voi vain kuvitella mitä nämä venäläiset vanki-sotilaat tekevät ukrainalaisille naisille ja lapsille miehitysalueilla.

1Äänestä

"Tämä otsikkohan sopii hyvin siihen uutiseen että Venäjä(Wagner) jatkaa värväyskampanjaansa vankiloista"

aivan, Putinin kokki Jevgeni Prigozhin eli palkkasoturijärjestön Wagnerin omistaja houkuttelee vangit ja vie rintamalle
Sotakeskustelua kuvin on siirretty myös sotilas-palstalle, entinen keskusta-palsta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17562949/ode-sen-sanoi#comment-116460832

1Äänestä

Ukraina: Izjumista on löytynyt yli 400 ihmisen joukkohauta
Ukrainan sisäministeriön edustajan mukaan Izjumista on löydetty yhteensä ainakin 1000 ruumista.

Venäjä ....Venäjä....parempi poistaa kartalta.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nyt siitä on saatu näyttöä. Rikollista hyökkäyssotaa Ukrainassa on kannatettu niin kauen kun se on mennyt hyvin.

Nyt kun se menee huonosti on alkanut tulla julkista kritiikkiä sotaa vastaan..

Eli rikos hyväksytään niin kauan kun se onnistuu eikä siitä jää kiinni. Näin rikolliset ajattelee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu