Näyttelijä Martti Suosalo puhui pötyä

Anonyymi

Että Suomi olisi ollut pieni Venäjän maakunta 1800 luvulla. Suomi oli paremminkin kuin Ruotsin maakunta joka oli kuitenkin autonominen osa Venäjää.

Suomessa jäi voimaan Ruotsin ajan lait ja muutenkin elämä oli kuin oltaisiin Ruotsissa.

Venäjä oli toista maata.Kansa lukutaidotonta ja maaorjia.

17

83

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruotsin maakunta Venäjän sisällä.

    • Anonyymi

      Suosalon ajatusvirhe ei ole mitenkään harvinainen.

    • Anonyymi

      Ihmeen pitkään onnistui ruotsalainen vähemmistö sortamaan ja alistamaan suomalaisia.

      Asiaa selittää se, että ruotsalaisilla oli alkuun keisarin tuki takanaan.

      • Anonyymi

        Ruotsinkielinen sivistyneistömme herätti suomalaisen kansallistunnon ja ajoi keisarin hovissa ja Venäjän hallituksessa suomen kielen asemaa sekä yleistä yhteiskunnallista kehitystä,myös taloudellista. Tunnetuin oli J.W. Snellman.

        Suomenkieliset pystyivät samaan vasta 1900-luvulla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ruotsinkielinen sivistyneistömme herätti suomalaisen kansallistunnon ja ajoi keisarin hovissa ja Venäjän hallituksessa suomen kielen asemaa sekä yleistä yhteiskunnallista kehitystä,myös taloudellista. Tunnetuin oli J.W. Snellman.

        Suomenkieliset pystyivät samaan vasta 1900-luvulla.

        Vähäpoika se jaksaa aina puolustaa suomalaisiin kohdistunutta sortoa ja riistoa, todellisuudessa ruotsalaiset yrittivät kaikin keinoin estää suomen kielen virallistamista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ruotsinkielinen sivistyneistömme herätti suomalaisen kansallistunnon ja ajoi keisarin hovissa ja Venäjän hallituksessa suomen kielen asemaa sekä yleistä yhteiskunnallista kehitystä,myös taloudellista. Tunnetuin oli J.W. Snellman.

        Suomenkieliset pystyivät samaan vasta 1900-luvulla.

        'Ruotsinkielinen sivistyneistömme' joka ajoi Suomen asiaa, oli suurimmalta osaltaan kotikieleltään suomenkielistä tai ainakin suku oli ollut.
        Suomenkielellä kun voinut opiskella 1600-luvun alun jälkeen. Tällöin aloitettiin Suomen voimallinen ruotsalaistaminen. Tosin kovin kummoisia tuloksia ei tullut, sillä 1800-luvun alussa vain 15% suomalaisista osasi ruotsia. Mukana luvussa on siis kaikki kotikielenään ruotsia puhuvat, sekä ne jotka olivat kielen opetelleet.
        Suosalosta, hän ei ilmeisesti tunne historiaa. Suomi ei ole koskaan ollut osa Venäjää (kuten oli mm. Baltian maat). Suomi oli autonominen osa Venäjän imperiumia. Suomella oli Venäjän keisarin takaama valtiosopimus Venäjän kanssa. Suomella oli oma valtiosääntö, oma tulliraja Venäjän kanssa, oma raha (v. 1861),oma perustuslaki jne.


    • Anonyymi

      Kun suomen kielen oikeuksia virkakielenä piti laajentaa vuonna 1883, ruotsinmieliset vastustivat tätä, koska suomen kieli katsottiin kehittymättömäksi. He esittivät, että suurten rikosasioiden pöytäkirjat ja päätökset oli jatkossakin laadittava ruotsin kielellä. Prokuraattori Robert Montgomery selitti, että suomen julistaminen viralliseksi kieleksi ei ollut mahdollista, koska Ruotsin vallan aikainen laki vuodelta 1743 kielsi ”vieraan kielen” eli suomen käyttämisen oikeuskielenä! Suomen käyttömahdollisuuksia oikeusistuimissa ja virastoissa kuitenkin lisättiin, mutta sitä ei vieläkään julistettu maan viralliseksi kieleksi. Jälleen peloteltiin, että ruotsin aseman horjuttaminen tuo venäjän viralliseksi kieleksi suomen asemesta. Suomalaisten oli siis valittava ruotsin ja venäjän välillä; omaa tietä ei muka ollut.

    • Anonyymi

      Jälkipolvien on ilmeisen vaikea ymmärtää, miten suuren työn takana oli luoda suomenkielinen sivistys ja sivistyneistö. Ruotsin kuningaskunnassa ruotsi oli ja on tarkoituksella ja tietoisesti valtakunnan kieli. Jos haluat suorittaa lukiokoulun tai yliopistotutkinnon Ruotsissa, on osattava ruotsin kieltä. Tämän lisäksi Ruotsissa on myös vähemmistökieliä, kuten suomen kieli. Tänäkin päivänä Ruotsin kirkko toimii ruotsin kielen lisäksi myös suomen kielellä soveltuvin osin, luterilaisen opin mukaan. Ruotsin valtakunnan lakiin kirjattu periaate on silti, että Ruotsin ja sen demokratian yhteinen kieli on ruotsi ja siihen on kaikilla ruotsalaisilla äidinkielestä riippumatta oltava pääsy.

      Vuonna 1809 Suomen suurruhtinaskunta oli väkivalloin irtirepäisty osa aiempaa Ruotsin valtakuntaa. Suomen kielen kehittäminen Suomessa vaati kattavan suomenkielisen sanaston ja vakaan oikeinkirjoituksen normiston luomista. Vaikka kuinka suuri osa kansasta puhui suomea, murre-erot olivat valtavat, ja yhteisen kirjakielen omaksuminen edellytti suomenkielistä kouluopetusta, jota ei ollut olemassa ennen varsinaista kansakoululaitosta. Suomen kielellä koulutettuja opettajia ja ylioppilaita ei ollut. Suomalainen Yhteiskoulu perustettiin Helsingissä 1886. Suomen Kirjallisuuden Seura perustettiin aikanaan ruotsin kielellä. Vaikka Kalevala julkaistiin 1835, ei sen sisältämä kieli ollut eikä ole mitään kaikkien jo ennestään osaamaa suomen yleiskieltä. Aleksis Kiven Seitsemän Veljestä katsotaan olevan ensimmäinen suomen kielellä kirjoitettu korkeatasoinen romaani ja se julkaistiin 1870-luvulla.

      Aikanaan suomen kielen kehittäminen valtion ja kansallisuuden kieleksi oli maailman mittakaavassa merkittävä tapahtuma. Suomea on usein verrattu Israeliin ja Irlantiin. Israel ja Suomi onnistuivat tekemään hepreasta ja suomesta modernin kansalliskielen. Irlanti ei ole onnistunut tekemään iiristä maan tärkeintä kansalliskieltä.

      • Anonyymi

        Erinomainen selvitys.
        Juuri noin asia oli.
        Ja on edelleen.


    • Anonyymi

      Aloitus on pötyä!!

    • Anonyymi

      Suomen suurruhtinaanmaalla myös Ruotsin raha oli käytössä laillisena maksuvälineenä vielä 1840-luvulla.

    • Anonyymi

      Emme ole ruotsalaisia, venäläisiksi emme tahdo, olkaamme siis virolaisia.

    • Anonyymi

      Turkulaiset joi aikoinaan kalleimmin maailmassa. Kuten samppanjaa.

      • Anonyymi

        Siis rahaeliitti. Jotka keräs veroja.


      • Anonyymi

        Juu, turkulaiset joivat aitoa venäläistä shamppanjaa, Sovetskoje šampanskoje.
        Venäjän tuoreen lain mukaan ainoastaan venäläistä samppanjaa saa kutsua samppanjaksi. Tämä raivostuttaa Ranskan samppanjateollisuutta.


    • Anonyymi

      ## Näyttelijä Martti Suosalo puhui pötyä ##

      Sehän onkin näyttelijä ja nehän valehtelee työkseen...

    • Anonyymi

      "Että Suomi olisi ollut pieni Venäjän maakunta 1800 luvulla. Suomi oli paremminkin kuin Ruotsin maakunta joka oli kuitenkin autonominen osa Venäjää."

      Aivan kuten Ahvenanmaa, on Suomen maakunta, automominen ja kuin osa Ruotsia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      873
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      587
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      583
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      547
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe