Että Suomi olisi ollut pieni Venäjän maakunta 1800 luvulla. Suomi oli paremminkin kuin Ruotsin maakunta joka oli kuitenkin autonominen osa Venäjää.
Suomessa jäi voimaan Ruotsin ajan lait ja muutenkin elämä oli kuin oltaisiin Ruotsissa.
Venäjä oli toista maata.Kansa lukutaidotonta ja maaorjia.
Näyttelijä Martti Suosalo puhui pötyä
17
93
Vastaukset
- Anonyymi
Ruotsin maakunta Venäjän sisällä.
- Anonyymi
Suosalon ajatusvirhe ei ole mitenkään harvinainen.
- Anonyymi
Ihmeen pitkään onnistui ruotsalainen vähemmistö sortamaan ja alistamaan suomalaisia.
Asiaa selittää se, että ruotsalaisilla oli alkuun keisarin tuki takanaan.- Anonyymi
Ruotsinkielinen sivistyneistömme herätti suomalaisen kansallistunnon ja ajoi keisarin hovissa ja Venäjän hallituksessa suomen kielen asemaa sekä yleistä yhteiskunnallista kehitystä,myös taloudellista. Tunnetuin oli J.W. Snellman.
Suomenkieliset pystyivät samaan vasta 1900-luvulla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruotsinkielinen sivistyneistömme herätti suomalaisen kansallistunnon ja ajoi keisarin hovissa ja Venäjän hallituksessa suomen kielen asemaa sekä yleistä yhteiskunnallista kehitystä,myös taloudellista. Tunnetuin oli J.W. Snellman.
Suomenkieliset pystyivät samaan vasta 1900-luvulla.Vähäpoika se jaksaa aina puolustaa suomalaisiin kohdistunutta sortoa ja riistoa, todellisuudessa ruotsalaiset yrittivät kaikin keinoin estää suomen kielen virallistamista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruotsinkielinen sivistyneistömme herätti suomalaisen kansallistunnon ja ajoi keisarin hovissa ja Venäjän hallituksessa suomen kielen asemaa sekä yleistä yhteiskunnallista kehitystä,myös taloudellista. Tunnetuin oli J.W. Snellman.
Suomenkieliset pystyivät samaan vasta 1900-luvulla.'Ruotsinkielinen sivistyneistömme' joka ajoi Suomen asiaa, oli suurimmalta osaltaan kotikieleltään suomenkielistä tai ainakin suku oli ollut.
Suomenkielellä kun voinut opiskella 1600-luvun alun jälkeen. Tällöin aloitettiin Suomen voimallinen ruotsalaistaminen. Tosin kovin kummoisia tuloksia ei tullut, sillä 1800-luvun alussa vain 15% suomalaisista osasi ruotsia. Mukana luvussa on siis kaikki kotikielenään ruotsia puhuvat, sekä ne jotka olivat kielen opetelleet.
Suosalosta, hän ei ilmeisesti tunne historiaa. Suomi ei ole koskaan ollut osa Venäjää (kuten oli mm. Baltian maat). Suomi oli autonominen osa Venäjän imperiumia. Suomella oli Venäjän keisarin takaama valtiosopimus Venäjän kanssa. Suomella oli oma valtiosääntö, oma tulliraja Venäjän kanssa, oma raha (v. 1861),oma perustuslaki jne.
- Anonyymi
Kun suomen kielen oikeuksia virkakielenä piti laajentaa vuonna 1883, ruotsinmieliset vastustivat tätä, koska suomen kieli katsottiin kehittymättömäksi. He esittivät, että suurten rikosasioiden pöytäkirjat ja päätökset oli jatkossakin laadittava ruotsin kielellä. Prokuraattori Robert Montgomery selitti, että suomen julistaminen viralliseksi kieleksi ei ollut mahdollista, koska Ruotsin vallan aikainen laki vuodelta 1743 kielsi ”vieraan kielen” eli suomen käyttämisen oikeuskielenä! Suomen käyttömahdollisuuksia oikeusistuimissa ja virastoissa kuitenkin lisättiin, mutta sitä ei vieläkään julistettu maan viralliseksi kieleksi. Jälleen peloteltiin, että ruotsin aseman horjuttaminen tuo venäjän viralliseksi kieleksi suomen asemesta. Suomalaisten oli siis valittava ruotsin ja venäjän välillä; omaa tietä ei muka ollut.
- Anonyymi
Jälkipolvien on ilmeisen vaikea ymmärtää, miten suuren työn takana oli luoda suomenkielinen sivistys ja sivistyneistö. Ruotsin kuningaskunnassa ruotsi oli ja on tarkoituksella ja tietoisesti valtakunnan kieli. Jos haluat suorittaa lukiokoulun tai yliopistotutkinnon Ruotsissa, on osattava ruotsin kieltä. Tämän lisäksi Ruotsissa on myös vähemmistökieliä, kuten suomen kieli. Tänäkin päivänä Ruotsin kirkko toimii ruotsin kielen lisäksi myös suomen kielellä soveltuvin osin, luterilaisen opin mukaan. Ruotsin valtakunnan lakiin kirjattu periaate on silti, että Ruotsin ja sen demokratian yhteinen kieli on ruotsi ja siihen on kaikilla ruotsalaisilla äidinkielestä riippumatta oltava pääsy.
Vuonna 1809 Suomen suurruhtinaskunta oli väkivalloin irtirepäisty osa aiempaa Ruotsin valtakuntaa. Suomen kielen kehittäminen Suomessa vaati kattavan suomenkielisen sanaston ja vakaan oikeinkirjoituksen normiston luomista. Vaikka kuinka suuri osa kansasta puhui suomea, murre-erot olivat valtavat, ja yhteisen kirjakielen omaksuminen edellytti suomenkielistä kouluopetusta, jota ei ollut olemassa ennen varsinaista kansakoululaitosta. Suomen kielellä koulutettuja opettajia ja ylioppilaita ei ollut. Suomalainen Yhteiskoulu perustettiin Helsingissä 1886. Suomen Kirjallisuuden Seura perustettiin aikanaan ruotsin kielellä. Vaikka Kalevala julkaistiin 1835, ei sen sisältämä kieli ollut eikä ole mitään kaikkien jo ennestään osaamaa suomen yleiskieltä. Aleksis Kiven Seitsemän Veljestä katsotaan olevan ensimmäinen suomen kielellä kirjoitettu korkeatasoinen romaani ja se julkaistiin 1870-luvulla.
Aikanaan suomen kielen kehittäminen valtion ja kansallisuuden kieleksi oli maailman mittakaavassa merkittävä tapahtuma. Suomea on usein verrattu Israeliin ja Irlantiin. Israel ja Suomi onnistuivat tekemään hepreasta ja suomesta modernin kansalliskielen. Irlanti ei ole onnistunut tekemään iiristä maan tärkeintä kansalliskieltä.- Anonyymi
Erinomainen selvitys.
Juuri noin asia oli.
Ja on edelleen.
- Anonyymi
Aloitus on pötyä!!
- Anonyymi
Suomen suurruhtinaanmaalla myös Ruotsin raha oli käytössä laillisena maksuvälineenä vielä 1840-luvulla.
- Anonyymi
Emme ole ruotsalaisia, venäläisiksi emme tahdo, olkaamme siis virolaisia.
- Anonyymi
Turkulaiset joi aikoinaan kalleimmin maailmassa. Kuten samppanjaa.
- Anonyymi
Siis rahaeliitti. Jotka keräs veroja.
- Anonyymi
Juu, turkulaiset joivat aitoa venäläistä shamppanjaa, Sovetskoje šampanskoje.
Venäjän tuoreen lain mukaan ainoastaan venäläistä samppanjaa saa kutsua samppanjaksi. Tämä raivostuttaa Ranskan samppanjateollisuutta.
- Anonyymi
## Näyttelijä Martti Suosalo puhui pötyä ##
Sehän onkin näyttelijä ja nehän valehtelee työkseen... - Anonyymi
"Että Suomi olisi ollut pieni Venäjän maakunta 1800 luvulla. Suomi oli paremminkin kuin Ruotsin maakunta joka oli kuitenkin autonominen osa Venäjää."
Aivan kuten Ahvenanmaa, on Suomen maakunta, automominen ja kuin osa Ruotsia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658