Kumpi valehtelee Ukrainan sodasta, Kaikkonen vai YLE?

YLE on hokenut helmikuusta lähtien siitä miten Ukraina yksin sotii Venäjää vastaan. Antti Kaikkosen mukaan Suomi on muiden Ukrainan sotilaallisten ja taloudellisten tukijoiden tavoin sodassa Venäjän kanssa. Tietääkö YLE Suomen sotatilanteen paremmin kuin puolustusministeri? Kumpi valehtelee?
1678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Valko venäjäkin välillä oli sodas, niin väitettiin...

Äänestä

Jompi kumpi valehtelee, se on selvää se.

Äänestä

Jos olemme osapuolina sodassa.., olemme sodassa. Minä en kyllä kouluttanut lapsiani sotaan vain rauhaan, mutta nyt tiemme on selvästi valittu ja näillä mennään. Minua ei kiinostanut vtu.kaan Irakin sota, enkä ole innostunut tästäkään Ukrainan sodasta en edes tiennyt koko maan kuulumisesta eurooppaan, vaan pidin takaperoisena pahoin korruptoituneena slobomaana. Olin kai tyhmä ja ymmärystä vailla? En kuitenkaan tahdo pitää sotia yllä en siellä enkä täällä, sitäpaitsi minua jo vtu.taa pienet kahelit miehet jotka pääsee hillumaan, enkä pidä edes vanhusten päästämistä valtaan tai siellä pitämistä, luononvaroista soditaan taas kuten edellisessä,kaasu karkasi vienon pierun lailla maailman persereistä ja toi paholaisen "hyvine tarkoituksiin paikalle;-D

Äänestä

Suomi rahoittaa, aseistaaja, sekä kouluttaa Ukrainan ja muiden kansallisuuksien sotilaita, jotka tappavat venäläisiä. Olemme ilman epäilyäkään sodassa Venäjän kanssa.

Ja, Suomi on tappanut lukusia Venäjän armeijan sotilaita, kun Venäjä ei ole tappanut Suomen armeijan sotilaita.

Mikä hurjempaa, kieltäydymme aivot narikassa uskomasta sen minkä jokainen tietää. Nato on sodassa Venäjän kanssa samoilla perusteilla kuin sen jäsenyyttä hakeva Suomi.

Äänestä
  • Niin, nytkö sitten pähkäillään "olemmeko osapuolia? Tämä näemmä menee tasolle olemmeko sukupuolia? Selviöt on selviöitä onko tässä menossa meno vain komerosta tulo. Minua vtu.taa koko kuvio, katson tämän aiheuttaneen vain tilan turvattomuuden mitä en ole maasamme koko 63 v aikana koskaan tuntenut aienmin, vtu.taa ja myös pelottaa.

    Äänestä

  • Ukkini lähti Korialle 1939 ylimääräisiin kertauksiin ja pääsikin kuin pääsikin sitten mukaan alkaneeseen maailmansotaan puolustamaan Suomea oli sotilaspassin mukaan myös raatteen tiellä ja tosi paskoissa paikoissa muissakin läpi sodan, pääsi elämänsä finaalin käytönnössä sankarihautaan sodan viimeisenä päivänä, makaa tuolla Liperin kirkkomaalla sankarihaudassa, ei ollut mahdollisuutta hällä vaikuttaa kenenkään elämään, lastenlasten tai edes omiensa,

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ukkini lähti Korialle 1939 ylimääräisiin kertauksiin ja pääsikin kuin pääsikin sitten mukaan alkaneeseen maailmansotaan puolustamaan Suomea oli sotilaspassin mukaan myös raatteen tiellä ja tosi paskoissa paikoissa muissakin läpi sodan, pääsi elämänsä finaalin käytönnössä sankarihautaan sodan viimeisenä päivänä, makaa tuolla Liperin kirkkomaalla sankarihaudassa, ei ollut mahdollisuutta hällä vaikuttaa kenenkään elämään, lastenlasten tai edes omiensa,

    Niin piti olla tuossa lopussa sanoa selviö sekin, ettei tuon sodan sodan jälkeen voinut vaikuttaa.., uhrinsa antoi maallemme kyllä sankarin, se maa oli Suomi itsenäinen jota ei käsittääkseni enää ole.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin piti olla tuossa lopussa sanoa selviö sekin, ettei tuon sodan sodan jälkeen voinut vaikuttaa.., uhrinsa antoi maallemme kyllä sankarin, se maa oli Suomi itsenäinen jota ei käsittääkseni enää ole.

    Tuo ajatus kulkee joskus näppäinmistö nopeammin, siihen ei taida olla edes cromessa korjavaa systeemiä? ;-D

    Äänestä

Se on oikeassa, jolla on selkärankaa sanoa totuus, että Suomi sekaantui sotaan, johon sillä ei ole mitään asiaa, eikä laillista velvoitetta. Kaikki maat, jotka rahoittaa Ukrainan sodankäyntiä ja antaa aseapua, ovat pitkittämässä sotaa ja uhraamassa Ukrainan viattomia siviilejä.

Äänestä
  • Ukrainan viattomat siviilit eivät kuolisi, elleivät venäläiset kansanmurhaajat heitä koko ajan murhaisi. Parhaillaan Izjumin joukkohaudoista kaivetaan ylös venäläisten aikaansannoksia, jotka kertovat kaiken venäläisistä ja heidän moraalistaan.

    Äänestä

Ainakin on sekopäitä Suomessa ja olisi tuomittava ukrainalaisten murhaamisesta nyt pikapuoliin. Nythän pitäisi rauhaa tavoitella!!

Meillä vaan Sannakkii lähettelöö aseita ja murhaa tuolla teollaan ukrainalaisia välillisesti - TUOMITTAVA TEKO - tuo pitkittää vaan sotimista kuten USA toki haluaakin tällä median kautta kiihotuksellaan ja sonnan jakamisella.

EIHÄN MEILLÄ AIOTA ALOITTAA KANSANMURHAN TUOMIOITTEN JAKAMISTAKAAN myrkkypiikkilöistä - mikä maa tämä on kun laki ei ole kunniassa.

Äänestä
  • Lumekratia.

    Äänestä

>>Antti Kaikkosen mukaan Suomi on muiden Ukrainan sotilaallisten ja taloudellisten tukijoiden tavoin sodassa Venäjän kanssa. >>

Samanlaisia sanavalintoja ja kielenköäyttöä oli myös Ursula von der Leyenillä omassa EU-puheessaan pari päivää sitten. Myös Ursulan mukaan EU on käytännössä energia-asetta ja taloutta koskevissa asioissa sotatilassa Venäjän kanssa.

Turhaa koettaa MV-lehden väen alkaa hiuksia halkomaan tässä asiassa. Sotatilan sanastoa käytetään useimmissa läntisen Euroopan maissa, kun kuvataan tämän hetkistä suhdetta Venäjään.

Diktatorisen yksinvaltiaan aseman Venäjällä itselleen ottanut Putin on niin vaarallinen ja arvaamaton toimija, että hänen valtakaudellaan Venäjän kanssa ei Länsi voi tehdä mitään sopimuksia.

Äänestä
  • Onko jollain suomalaisella lehdellä eriävä käsitys sodasta? Mv mainittiin tässä, eikös tuo "lehti" ole kuitenkin virallisen lehdistön ulkopuolinen toimija, jonkunlainen mielipidepalsta ja mainosjulkaisun sekoitus? Euroopan maat ei tosiaan tee kai sopimuksia venäjän kanssa, mutta ymmärtääkseni energia kauppaa käydään ja varmasti luononvaroista muistakin osin suoraan ja kiertäen , yhteistoimintaa venäjällä on tietysti muualla mm. Kiina Intia arabimaat/ kehitysmaat ja tietysti pankkivaltiot eripuolilla maailmaa hyötyy aina. Valittettavasti meillä "toisilla "osapuolilla on merkittävimmät hyötyjät myös kauppa ja keskusliikeet joiden härskiä ryöstöhinnoittelua ei edes kukaan yritä rajoittaa, huolimatta hallituksen rakenteesta päivastoin on annettu suorastaan, lupa rahastaa. Hyvin erikoinen tilanne meilläkin kyllä, silloin kun suomen perustuslaki oli vielä voimassa, tuossa mainittiin kansalaisten talouden. ja työvoiman olevan hallinnon suurinman suojelun kohde . Tämä on kyllä mielestäni kääntynyt päälaelleen.

    Äänestä

Yle pettää aina.

Äänestä

Yle valehtelee aina.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

YLE on hokenut helmikuusta lähtien siitä miten Ukraina yksin sotii Venäjää vastaan. Antti Kaikkosen mukaan Suomi on muiden Ukrainan sotilaallisten ja taloudellisten tukijoiden tavoin sodassa Venäjän kanssa. Tietääkö YLE Suomen sotatilanteen paremmin kuin puolustusministeri? Kumpi valehtelee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu