Veneen myynti sairauden tähden

Anonyymi-ap

En tiedä, olenko vain kyyninen paska, mutta seurattuani aika paljon venemyynti-ilmoituksia tässä vuosien varrella, olen havainnut, että aivan viime aikoina on normaalia enemmän veneistä luopumisia " sairauden" takia. Toki osittain näin aivan varmasti on mutta taitaa veneilyn, korkojen, sähkön ja kaiken muunkin kallistuminen pistää ihmisiä myymään omaisuuttaan väitteellä millä hyvänsä... Eikä siinä mitään, mutta eiköhän kylmä totuus ole, että kauppaa tehdään kuitenkin muusta syystä kuin säälistä ? Ikävä kyllä...

12

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sairaus, varsinkin äkillinen, voi antaa mielikuvan siitä, että venettä on pidetty kunnossa koska sitä ei ollut tarkoitus myydä.

      Samalla se kuitenkin antaa mahdollisuuden tinkiä koska myyjä on motivoitunut.

    • Anonyymi

      Aina kun jotain käytettyä myydään niin on hyvä perustella miksi on myymässä. Varsinkin autoa ostaessa on aina pieni pelko mahdollisista ongelmista. Veneistä yleensä pidetään parempaa huolta kuin autoista koska kyseessä on enemmänkin intohimo ja rakkaus lajiin kuin vättämätön paha ja omistamisen pakko. Koska veneen omistajalla on usein vahva tunneside veneeseen on varsin inhimillistä että korostetaan luopumisen pakkoa. Monesti myyjä myös haluaa että vene päätyy hyvälle omistajalle joka huolehtii veneestä hyvin. Myymiseen ja ostamiseen voi olla monia syitä. Väestön ikääntyessä moni joutuu luopumaan rakkaasta harrastuksestaan. Joku tietysti voi myös käydä vain kauppaa veneillä. Heitä kutsuttakoon sitten vaikka kauppiaiksi. Kyyninen paska on se joka ei ymmärrä veneestä muuta kuin sen markkina-arvon. Veneilyyn liittyy monia asioita joita ei voi mitata rahassa.

      • Anonyymi

        Juu, mutta kaikkeen liittyy paljon muita arvoja kuin raha. Sen mainitseminen on itsestäänselvyys, joka ei muuta miksikään sitä, että yleisin tapa tavaralle vaihtaa omistajaa on silti raha.


    • Anonyymi

      Ai, sinä aloittaja olet se vuosia ilmoituksia seurannut ja ainaista romahdusta odotteleva veneen ostaja.

      Rohkeasti vaan kauppaa hieromaan, et muutoin saa venettä koskaa hankittua...

      Sairas vai terve tapa olla ostajana tai kölinpotkijana?

      • Anonyymi

        Oikein ja väärin. Olen tosiaankin vuosia ilmoituksia seurannut, mutta mielenkiinnosta tarjontaa kohtaan, en romahdusta odottaen.

        Mulla on vene ja en edes tinkinyt sen hinnasta ostaessani sen 3 vuotta sitten ja on mulla ollut 6 aiempaakin venettä vuosikymmenien varrella.

        Sinä vastaaja puolestaan olet se, joka vähän väliä tietää täällä kirjoitusten taustalla olevat henkilöt. Kumarran sulle, suuri tietäjä !

        Sairas vai terve tapa kirjoitella täällä veneettömänä ja täysin vailla tietämystä aiheesta ?


    • Anonyymi

      No itellä on vuosien mittaan kertynyt 6 venettä ja nyt olen pitkin hampain yhdestä luopumassa, syynä juurikin sairastelu ja tavallaan "kykenemättömyys" niiden jokaisen kunnossa pitämiseen.
      Myynti ilmossa en ole syytä kertonut, mutta ei tunnu vanhat aikansa legendat mennä kaupaksi.
      Mut eipä sitä murehtia, olkoon tuossa niin saavat sitten aikanaan toiset murehtia. Hihhih.

      • Anonyymi

        Kukaan ei usko


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kukaan ei usko

        Mistäs päin olet lyödäänkö vetoa? Sanotaan ny vaikka tuo summa jota veneestäni pyydän eli 5000€!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kukaan ei usko

        Mitä ei kukaan usko? Ettei vanhat aikansa legendat mene kaupaksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kukaan ei usko

        Mitä ei usko?


    • Anonyymi

      Heheh.
      Papparainen myy silmäteränsä sairauden takia.
      Vanha ylihintainen paska.
      Ite ostin "avioero" veneen, oli vielä kokikset jääkaapissa ja naistenlehdet pöydällä. Kaiken laista roinaa vene täynnä.
      Ja pohjassa reikä, tuli noin 5000€ persnettoa.
      Olisiko se pohjakin pitänyt tutkia?

      • Anonyymi

        Joo, olis kannattanut tutkia... Tosin jos paatti on vedessä, se on vähän vaikeeta. Toisaalta, reikäpohjainen vene kelluu vähän huonommin, joten... Joten jos oli ylhäällä vedestä, olisit varmastikin huomannut, ja jos oli vedessä olisi uponnut, joten sun tarina ei ihan täsmää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1768
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1174
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1050
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      936
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      846
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      798
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      796
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      790
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      43
      766
    10. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    Aihe