En tiedä, olenko vain kyyninen paska, mutta seurattuani aika paljon venemyynti-ilmoituksia tässä vuosien varrella, olen havainnut, että aivan viime aikoina on normaalia enemmän veneistä luopumisia " sairauden" takia. Toki osittain näin aivan varmasti on mutta taitaa veneilyn, korkojen, sähkön ja kaiken muunkin kallistuminen pistää ihmisiä myymään omaisuuttaan väitteellä millä hyvänsä... Eikä siinä mitään, mutta eiköhän kylmä totuus ole, että kauppaa tehdään kuitenkin muusta syystä kuin säälistä ? Ikävä kyllä...
Veneen myynti sairauden tähden
12
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Sairaus, varsinkin äkillinen, voi antaa mielikuvan siitä, että venettä on pidetty kunnossa koska sitä ei ollut tarkoitus myydä.
Samalla se kuitenkin antaa mahdollisuuden tinkiä koska myyjä on motivoitunut. - Anonyymi
Aina kun jotain käytettyä myydään niin on hyvä perustella miksi on myymässä. Varsinkin autoa ostaessa on aina pieni pelko mahdollisista ongelmista. Veneistä yleensä pidetään parempaa huolta kuin autoista koska kyseessä on enemmänkin intohimo ja rakkaus lajiin kuin vättämätön paha ja omistamisen pakko. Koska veneen omistajalla on usein vahva tunneside veneeseen on varsin inhimillistä että korostetaan luopumisen pakkoa. Monesti myyjä myös haluaa että vene päätyy hyvälle omistajalle joka huolehtii veneestä hyvin. Myymiseen ja ostamiseen voi olla monia syitä. Väestön ikääntyessä moni joutuu luopumaan rakkaasta harrastuksestaan. Joku tietysti voi myös käydä vain kauppaa veneillä. Heitä kutsuttakoon sitten vaikka kauppiaiksi. Kyyninen paska on se joka ei ymmärrä veneestä muuta kuin sen markkina-arvon. Veneilyyn liittyy monia asioita joita ei voi mitata rahassa.
- Anonyymi
Juu, mutta kaikkeen liittyy paljon muita arvoja kuin raha. Sen mainitseminen on itsestäänselvyys, joka ei muuta miksikään sitä, että yleisin tapa tavaralle vaihtaa omistajaa on silti raha.
- Anonyymi
Ai, sinä aloittaja olet se vuosia ilmoituksia seurannut ja ainaista romahdusta odotteleva veneen ostaja.
Rohkeasti vaan kauppaa hieromaan, et muutoin saa venettä koskaa hankittua...
Sairas vai terve tapa olla ostajana tai kölinpotkijana?- Anonyymi
Oikein ja väärin. Olen tosiaankin vuosia ilmoituksia seurannut, mutta mielenkiinnosta tarjontaa kohtaan, en romahdusta odottaen.
Mulla on vene ja en edes tinkinyt sen hinnasta ostaessani sen 3 vuotta sitten ja on mulla ollut 6 aiempaakin venettä vuosikymmenien varrella.
Sinä vastaaja puolestaan olet se, joka vähän väliä tietää täällä kirjoitusten taustalla olevat henkilöt. Kumarran sulle, suuri tietäjä !
Sairas vai terve tapa kirjoitella täällä veneettömänä ja täysin vailla tietämystä aiheesta ?
- Anonyymi
No itellä on vuosien mittaan kertynyt 6 venettä ja nyt olen pitkin hampain yhdestä luopumassa, syynä juurikin sairastelu ja tavallaan "kykenemättömyys" niiden jokaisen kunnossa pitämiseen.
Myynti ilmossa en ole syytä kertonut, mutta ei tunnu vanhat aikansa legendat mennä kaupaksi.
Mut eipä sitä murehtia, olkoon tuossa niin saavat sitten aikanaan toiset murehtia. Hihhih.- Anonyymi
Kukaan ei usko
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan ei usko
Mistäs päin olet lyödäänkö vetoa? Sanotaan ny vaikka tuo summa jota veneestäni pyydän eli 5000€!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan ei usko
Mitä ei kukaan usko? Ettei vanhat aikansa legendat mene kaupaksi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan ei usko
Mitä ei usko?
- Anonyymi
Heheh.
Papparainen myy silmäteränsä sairauden takia.
Vanha ylihintainen paska.
Ite ostin "avioero" veneen, oli vielä kokikset jääkaapissa ja naistenlehdet pöydällä. Kaiken laista roinaa vene täynnä.
Ja pohjassa reikä, tuli noin 5000€ persnettoa.
Olisiko se pohjakin pitänyt tutkia?- Anonyymi
Joo, olis kannattanut tutkia... Tosin jos paatti on vedessä, se on vähän vaikeeta. Toisaalta, reikäpohjainen vene kelluu vähän huonommin, joten... Joten jos oli ylhäällä vedestä, olisit varmastikin huomannut, ja jos oli vedessä olisi uponnut, joten sun tarina ei ihan täsmää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️851768Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1201174YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä621050- 62936
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan74846Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli79798Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029796- 57790
Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.43766Missä kaikessa olet erilainen
Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.39757