Paljousalennus

Anonyymi-ap

Miksi rikoksista saa paljousalennuksen? Järjellä ajateltuna pitäisi saada sitä kovempi tuomio, mitä enemmän rikoksia tekee. Eihän tuollainen alennus voi mitenkään toimia rikoksia vähentävästi.

4

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oikeus ajattelee nykyisin enemmön tunteella kuin ennen,ekkä lyö lyötyä vielä enemmän. Elämä kapitalismissa missä pitää tehdä vain oikealla tavalla rahaa pärjääkseen ei ole helppoa,putoajia on nykyisin kohta enemmän kuin pärjääjiä ja hyvis miljonäärejä jota kaikkien pitäisi olla ,koko ajan vähemmän.
      Siksi kai oikeudetkin on alkaneet katsoa juttuja vähän enemmän sormien läpi,mikä on hyvä ettei koko maailma ajaudu lopulta sodaksi kaikki kaikkia vastaan toimeentulosta.
      Kenen maailma? Sopiikin nykyisin kysyä yhä useammin kuin ennen. Kaikille ei riitä enää hyvää jaettavaksi yhteisestä pakasta ja suuresta osasta kansaa tulee väkisinkin rikollisia.

    • Anonyymi

      Vääryyslaitos nimenomaan lyö lyötyä eli uhria.
      Ihmettelen, miten kukaan enää jaksaa poliisin ammatissa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Mitä suuremmat tulot, sitä vähemmän joutuu maksamaan veroja. Ei tietysti koske pieni- eikä keskituloisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      42
      2770
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe