Hoitajien lakkouhka moraalitonta vai tasa-arvoa?

Anonyymi-ap

Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että on täysin järjen vastaista lakkoilla tietyn ammattikunnan lisärahan puolesta ajankohtana, jolloin korona on ollut ja on edelleen pelottava , jopa kuolemaan johtavamaailmanlaajuinen sairaus ja naapurimaa sotii Ukrainaa vastaa käyttäen yllättävää ja monien mielestä sodankäynnin vastaista moraalia ja raakuutta. Lakkoilla ajankohtana, jolloin terveydenhoito on ykkösösijalla eikä saisi missään tapauksessa vaaraantua ja heikentyä.
Lain kannalta tarkasteltaessa voitaisiin sanoa, että lakolla uhkailu on jo laitonta kiristystä todella hädänalaisessa tilanteessa.
Hoitajien kannalta olisi tietysti oikein että stressaavasta ja terveysrikialttiissa työssä olisi oikein saada lisäkorvauksia.
Toisaalta jatkossa hoitajien koulutusta tulisi muuttaa ja valinnassa ottaa huomioon henkilökohtainen soveltuvuus hoitoalalle, ei yksin ylioppilastodistus. Ennen päästötodistusta hoitajien tulisi vannoa vala, jonka mukaan he eivät lakkoile hädänalaisessa tilanteessa ja tehtävissä, vaan sitoutuvat toimimaan parhaan kykynsä mukaan.. kuten ensiavussa, teho-osastolle jne.
Tasa-arvon kannalta tarkasteltuna meillä on tällä hetkellä monia muitakin ammatteja, jotka tarvitsisivat em. lisän kuten poliisit, sairasauton henkilöstö, palokunta , vartijat jne.

9

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ennestään paljon parempi palkka kuin melkein millään aloilla vastaavilla vaatimuksilla ja edes 15% korotus ei ahneille ja laiskoille hoitsuille riitä. Älyvapaata verrata tehohoitajia lääkäreihin, lääkäritkin ovat erikoistuneet eri aloille, ei kaikki tee leikkauksia ja nukutuslääkärit ovat erikseen, pitäisikö tehohoitsujen palkat laskea siivoojien tasolle, sen ne varmaan jotenkin osasi, mutta eivät ajaa rekkaa.

      Jos haluavat hoitsuille palkat tehtävien mukaan, niin sitten niiden yksinkertaisia tehtäviä tekevien palkkaa laskettava, siivoojatkin osaa ne tehdä ja hoitsuthan ei kanna vastuuta päätöksistä kuten lääkärit. Opiskelkoot lääkäreiksi jos enemmän palkkaa haluavat.

      Rakennusmiehiä ja kaikkia muitakin tuotu ulkomailta, pulaa työvoimasta monilla aloilla eikä puhettakaan palkan korotuksista tai että vähennettäisiin hommia. Aasialaiset hoitsut ovat varmasti tyytyväisiä palkkaan ja työoloihin ja tulee niin paljon kuin tarvitaan.

    • Anonyymi

      Nythän juuri täytyykin lakkoilla. Hoitajien työpaine ja vastuu on suurempi kuin koskaan.

      • Anonyymi

        Erotkaa vaan kaikki ahneet ja laiskat hoitsut, saadaan ahkeria ja kunnollisia Aasiasta tilalle. Ovat erittäin tyytyväisiä palkkaansa.


    • Anonyymi

      Sairaanhoitajan töihin vaaditaan korkeakoulututkinto. Palkka sen mukaan.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä, pitää laskea muiden alojen tasolle missä korkeakoulututkinto ja yhtä pieni vaatimustaso, suurimman osan hoitsujen töistä osaa tehdä kuka tahansa. Kun töihin kuuuluu siivoamista, kokkaamista jne niin palkkaa pitää laskea tai palkata noiden alojen työntekijöitä lisää niin hoitsuijen määrää voidaan vähentää.


    • Anonyymi

      Jos ihmishenget on niin arvokkaita niin luulisi sitä rahaakin löytyvät? Löytyy sitä kuitenkin miljardi kaupalla heitettävksi ulkomaille ja sotavehkeisiin? Toinen vaihtoehto on että hoidatte itse läheisenne ja vanhuksenne jos ne on niin tärkeitä.

      • Anonyymi

        Bussikuskeilla pitäisi olla paljon parempi palkka kuin hoitsuilla, nehän ovat koko ajan vastuussa kaikkien bussissa olevien hengestä ja muidenkin tiellä liikkuvien, hoitsut vaan lähinnä tottelee mitä lääkäri käskee ja lääkäri kantaa vastuun. Ominpäin hoitsut tekee vain yksinkertaisia asioita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Bussikuskeilla pitäisi olla paljon parempi palkka kuin hoitsuilla, nehän ovat koko ajan vastuussa kaikkien bussissa olevien hengestä ja muidenkin tiellä liikkuvien, hoitsut vaan lähinnä tottelee mitä lääkäri käskee ja lääkäri kantaa vastuun. Ominpäin hoitsut tekee vain yksinkertaisia asioita.

        Kukaan ei elääkseen tarvitse bussikuskeja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kukaan ei elääkseen tarvitse bussikuskeja

        Aika mahdoton monien hoitsujenkin mennä töihin ellei olisi busseja, mutta hoitsujahan ei tarvitakaan elääkseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      64
      4636
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3552
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      64
      2963
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      161
      2950
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2704
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1923
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1821
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1656
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1640
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1352
    Aihe