Hoitajien lakkouhka moraalitonta vai tasa-arvoa?

Anonyymi-ap

Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että on täysin järjen vastaista lakkoilla tietyn ammattikunnan lisärahan puolesta ajankohtana, jolloin korona on ollut ja on edelleen pelottava , jopa kuolemaan johtavamaailmanlaajuinen sairaus ja naapurimaa sotii Ukrainaa vastaa käyttäen yllättävää ja monien mielestä sodankäynnin vastaista moraalia ja raakuutta. Lakkoilla ajankohtana, jolloin terveydenhoito on ykkösösijalla eikä saisi missään tapauksessa vaaraantua ja heikentyä.
Lain kannalta tarkasteltaessa voitaisiin sanoa, että lakolla uhkailu on jo laitonta kiristystä todella hädänalaisessa tilanteessa.
Hoitajien kannalta olisi tietysti oikein että stressaavasta ja terveysrikialttiissa työssä olisi oikein saada lisäkorvauksia.
Toisaalta jatkossa hoitajien koulutusta tulisi muuttaa ja valinnassa ottaa huomioon henkilökohtainen soveltuvuus hoitoalalle, ei yksin ylioppilastodistus. Ennen päästötodistusta hoitajien tulisi vannoa vala, jonka mukaan he eivät lakkoile hädänalaisessa tilanteessa ja tehtävissä, vaan sitoutuvat toimimaan parhaan kykynsä mukaan.. kuten ensiavussa, teho-osastolle jne.
Tasa-arvon kannalta tarkasteltuna meillä on tällä hetkellä monia muitakin ammatteja, jotka tarvitsisivat em. lisän kuten poliisit, sairasauton henkilöstö, palokunta , vartijat jne.

9

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ennestään paljon parempi palkka kuin melkein millään aloilla vastaavilla vaatimuksilla ja edes 15% korotus ei ahneille ja laiskoille hoitsuille riitä. Älyvapaata verrata tehohoitajia lääkäreihin, lääkäritkin ovat erikoistuneet eri aloille, ei kaikki tee leikkauksia ja nukutuslääkärit ovat erikseen, pitäisikö tehohoitsujen palkat laskea siivoojien tasolle, sen ne varmaan jotenkin osasi, mutta eivät ajaa rekkaa.

      Jos haluavat hoitsuille palkat tehtävien mukaan, niin sitten niiden yksinkertaisia tehtäviä tekevien palkkaa laskettava, siivoojatkin osaa ne tehdä ja hoitsuthan ei kanna vastuuta päätöksistä kuten lääkärit. Opiskelkoot lääkäreiksi jos enemmän palkkaa haluavat.

      Rakennusmiehiä ja kaikkia muitakin tuotu ulkomailta, pulaa työvoimasta monilla aloilla eikä puhettakaan palkan korotuksista tai että vähennettäisiin hommia. Aasialaiset hoitsut ovat varmasti tyytyväisiä palkkaan ja työoloihin ja tulee niin paljon kuin tarvitaan.

    • Anonyymi

      Nythän juuri täytyykin lakkoilla. Hoitajien työpaine ja vastuu on suurempi kuin koskaan.

      • Anonyymi

        Erotkaa vaan kaikki ahneet ja laiskat hoitsut, saadaan ahkeria ja kunnollisia Aasiasta tilalle. Ovat erittäin tyytyväisiä palkkaansa.


    • Anonyymi

      Sairaanhoitajan töihin vaaditaan korkeakoulututkinto. Palkka sen mukaan.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä, pitää laskea muiden alojen tasolle missä korkeakoulututkinto ja yhtä pieni vaatimustaso, suurimman osan hoitsujen töistä osaa tehdä kuka tahansa. Kun töihin kuuuluu siivoamista, kokkaamista jne niin palkkaa pitää laskea tai palkata noiden alojen työntekijöitä lisää niin hoitsuijen määrää voidaan vähentää.


    • Anonyymi

      Jos ihmishenget on niin arvokkaita niin luulisi sitä rahaakin löytyvät? Löytyy sitä kuitenkin miljardi kaupalla heitettävksi ulkomaille ja sotavehkeisiin? Toinen vaihtoehto on että hoidatte itse läheisenne ja vanhuksenne jos ne on niin tärkeitä.

      • Anonyymi

        Bussikuskeilla pitäisi olla paljon parempi palkka kuin hoitsuilla, nehän ovat koko ajan vastuussa kaikkien bussissa olevien hengestä ja muidenkin tiellä liikkuvien, hoitsut vaan lähinnä tottelee mitä lääkäri käskee ja lääkäri kantaa vastuun. Ominpäin hoitsut tekee vain yksinkertaisia asioita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Bussikuskeilla pitäisi olla paljon parempi palkka kuin hoitsuilla, nehän ovat koko ajan vastuussa kaikkien bussissa olevien hengestä ja muidenkin tiellä liikkuvien, hoitsut vaan lähinnä tottelee mitä lääkäri käskee ja lääkäri kantaa vastuun. Ominpäin hoitsut tekee vain yksinkertaisia asioita.

        Kukaan ei elääkseen tarvitse bussikuskeja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kukaan ei elääkseen tarvitse bussikuskeja

        Aika mahdoton monien hoitsujenkin mennä töihin ellei olisi busseja, mutta hoitsujahan ei tarvitakaan elääkseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      57
      6685
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      58
      5905
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      114
      5198
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3893
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3823
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3490
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3400
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2945
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2769
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      53
      2614
    Aihe