Juu, onko kellään sammunut moottori tahattomasti inssissä?
Itellä muutama tunti ajokoulutusta takana ja kaikki muu sujuu hyvin, mutta viime tunnilla auto alkoi loikkimaan ja sammui kahdesti, kun nostin kytkimen liika nopeasti. Vituttaa kun ensin menee kaikki nappiin ja sitten ajattelemattaan vippaa kytkimen rivakasti ylös ja joutuu häpeän kouriin.
Sitten vielä, miten kytkintä ja kaasua kannattaa käyttää, jotta saa NOPEAN rakettilähdön? Harmittaa, kun vierellä olijat yleensä lähtevät matkaan rivakammin.
Itellä muutama tunti ajokoulutusta takana ja kaikki muu sujuu hyvin, mutta viime tunnilla auto alkoi loikkimaan ja sammui kahdesti, kun nostin kytkimen liika nopeasti. Vituttaa kun ensin menee kaikki nappiin ja sitten ajattelemattaan vippaa kytkimen rivakasti ylös ja joutuu häpeän kouriin.
Sitten vielä, miten kytkintä ja kaasua kannattaa käyttää, jotta saa NOPEAN rakettilähdön? Harmittaa, kun vierellä olijat yleensä lähtevät matkaan rivakammin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kun jalka tottuu siihen kytkimeen ja kaasuun, niin kyllä se siitä lähtee sujumaan.
Pitää vaan ajella ja treenata...
Eri autoissa eri juttu tietenki...
No ei se haittaa vaikka auto sammuiskin inssissä. kunhan ei kymmentä kertaa sammu.
itelläkin oli alussa tosi vaikeeta toi kytkin-juttu, ja se sammu vähän väliä (väh. 10 krt tunnissa) mut kyl se siitä...
ja korttikin on jo ;>
Ehkä jo oletkin tehnyt niin. Kaasua vaan reilusti ja kytkin nopeasti ja kerralla ylös. Kun opettaja alkaa torua kun auto pomppii kuin kakara pomppulinnassa niin sanot vaan että -mitä järkeä näissä manuaaleissa on!
Sinä se varmaan ajeletkin pelkästään automaatilla....Kun et osaa käyttää vasenta- ja oikeaa jalkaa yhtäaikaa....
Tuo eteen taakse nytkyminen johtuu moottorin automatiikasta eikä periaatteessa ole pelkästään sun vika. Polttoaineen syöttö katkeaa kun vauhtia on riittävästi etkä paina kaasua. Kun taas vauhti laskee moottori alkaa taas vääntää. Ja sitten kun samaan tahtiin tahditat kaasupolkimella on nytkyminen valmis. Kannattaa antaa hitaassa vauhdissa kytkimen luistaa hiukan niin moottorikin vääntää kokoajan.
Jos moottori sammuu inssissä, ei hätää, kunhan vaan saat sen heti taas käymään ja pääset liikkeelle. Heti jarru pohjaan ja myllyt pyörimään, liikennevaloissa tärkeää huomioida, ettei valo ole kerennyt vaihtumaan!
sulle ei varmasti kannata kertoa, miten sen auton saa nopeammin liikkeelle..
Vasta muutama ajo takana, ja jo pitäisi tietää, että miten se auto menee lujempaa...
inssissä, mutta kun tyynen rauhallisesti käynnistin uudelleen ja lähdin nätisti liikkeelle, ei inssi siitä sanonut mitään.
Toisin kävi yhdelle tutulle, joka yritti liikkeellelähtöä suoraan kakkosvaihteella. Eipä mennyt läpi ei...
Mulla sammui auto inssissä ainakin viis kertaa. Heti lähdössä inssi vitsaili, että ope on laittanut kengurubensaa. Kerran yritin lähteä kakkosella. Läpi meni silti.
Mietin itsekin autokoulussa tuota, miten sais liikkeellelähdön nopeammaksi. Mut niin se vaan on, että kortin saatua parin viikon ajelun jälkeen kytkimen käyttö alkoi sujua itsestään ja lähdöt kävi nopeemmin. Autokoulussa ope joskus sanoi, että vois nostaa kytkimen jo valmiiksi tuntumaan. Se kyl kuluttaa kytkintä, mutta taisin tukkia liikaa muuta liikennettä.