Tsekin ulkoministeri vaatii sotarikostuomioistuimen perustamista.
Venäjä jätti jälkeensä satojen ammuttujen ja kidutettujen ihmisten joukkohautoja Izyumin alueelle. 2000-luvulla tällaiset hyökkäykset siviiliväestöä vastaan ovat käsittämättömiä ja kauhistuttavia. Emme saa sivuuttaa sitä. Puolustamme kaikkien sotarikollisten rankaisemista.
Yksi varminpia asioita on että se perustetaan.
Putinistit, miltä tuntuu, meneekö putkeen?
sotarikostuomioistuimen perustamista
12
66
Vastaukset
- Anonyymi
haagiin
- Anonyymi
Haagissa pohditaan jo uuden oikeussalin rakentamista jossa hoidellaan pelkästään Venäjän keissejä.
- Anonyymi
Iso on sali jos kaikki saadaan kiinni
- Anonyymi
"Tsekin ulkoministeri vaatii sotarikostuomioistuimen perustamista."
Tsekit vaativat siis uuden tuomioistuimen perustamista, koska Haagissa ei ole saatu tuomittua edes USA:n ja Brittien sotaarikollisia.- Anonyymi
Haagin nykyiset resurssit eivät todennäköisesti riitä näin suureen kokonaisuuteen. Sotarikoksia on tähän mennessä tunnistettu noin 30 000. Näitä konfliktikohtaisia tuomioistuimia on ollut ennenkin: mm. Jugoslavia, Ruanda, Tokio ja Nurnberg. USA ei ole valtiona syyllistynyt sotarikoksiin. Armeija on suhteellisen kurinalainen. Aselajeilla on omat rikostutkintayksiköt. Yksittäiset rikoksiin syyllistyneet sotilaat on tuomittu armeijan omissa tuomioistuimissa.
- Anonyymi
Haagissa pohditaan jo uusien oikeussalien rakentamista joissa hoidellaan pelkästään USA:n ja Britannian sotarikoksia ja rikoksia ihmuiskuntaa vastaan.
- Anonyymi
Putin on tietysti pääsyytetty.
- Anonyymi
Suomalaisetkin putinistit kuuluvat vankilaan kansantuhonnan edistämisestä.
- Anonyymi
Yhdistyneet kansakunnat eivät ole perumassa allekirjoituksiaan sopimuksissa. Venäjä on järjestön jäsen silti.
- Anonyymi
Haagin nykyiset resurssit eivät riitä edes Brittien sotarikosten tuomitsemiseen.
USA:lla on megalomaaninen kasa tuomitsemattomia sotarikoksia Haagissa jonossa odottamassa käsittelyä.- Anonyymi
Opiskelija Bremenissä, Saksassa löysi Stingereitä myyvän verkkokaupan ja otti yhteyttä poliisiin. Toimittajat Hampurista ja muista kaupungeista ovat jo saaneet selville, että aseet oli tarkoitettu Harkovan vastahyökkäykseen, mutta ne päätyivät Euroopan mustille markkinoille.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä19611801- 298194
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586216Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1715146- 434902
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai474480Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164383- 1183865
- 813353
- 511877