Kun mielestänne hoitajan työ on niin helppoa että hoitajat voivat vain istuskella kahvilla isolla palkalla.
Kun kadehditte hoitajan ökypalkkaa niin onko käynyt mielessä kouluttautua itse alalle. Hoitajista on pula joten vakityö olisi koulutuksen jälkeen tiedossa ja pääsisitte nauttimaan sen ammatin iloista.
Kun kadehditte hoitajan ökypalkkaa niin onko käynyt mielessä kouluttautua itse alalle. Hoitajista on pula joten vakityö olisi koulutuksen jälkeen tiedossa ja pääsisitte nauttimaan sen ammatin iloista.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Hoitajat ovat pahan palveluksessa. Jakavat myrkkypiikkejä!!
Toivottavasti et saa vanhemmiten ja sairastuessasi hoitajilta minkäänlaista hoitoa.
Miksi hoitoa saadakseen täytyy alistua myös myrkytyksiin?
Mikä tuossa on logiikka?
Toki ymmärrän että hoitoon menijöiltä vaaditaan allekirjoitus paperiin jossa suostutaan kaikkeen juuri sen takia että lääkärit haluaa vapaasti määrätä sekä hoitoa että sadismia.
Monesti sadismi tulee myös osaamattomuudesta. Niistä tulee vakavimmat vammat, hoitovirheistä.
Mutta jumalat eivät halua myöntää etteivät olekaan kaikkitietäviä, vaan syyttävät uhria kuten koko yhteiskunnan arvoihin kuuluu.
Nyt on hoitajat puolestaan uhreja kun heitä ei lakkoillessa kuunnellakaan. Oliko yllätys? Miltä tuntuu olla kidutettu uhri? Ainakin lakon johtajat näytti "hyvin hyvin järkyttyneiltä".
Kuten aina, niin jokainen huomaa saastan vasta kun ITSE joutuu sen uhriksi.
Rukous parantaa.
Rokote on kuin mikä tahansa lääke, millä on hyvä tarkoitus. Kaikilla lääkkeillä voi olla sivuvaikutuksia. Sinä et varmaan ole koskaan ottanut mitään lääkettä, koska pidät niitä pahoina etkä varmaan koskaan jatkossakaan ota mitään lääkettä edes kipulääkettä.
Miksi joku menisi sinne kärsimään hoitajana?
Sinne jää lopulta vain ne jotka nauttii muiden kiduttamisesta juuri sen takia että työ on rankkaa ja järjetöntä.
Ei me hyviä hoitajia haukuta vaan niitä sadisteja.
Jos se on vaikea ymmärtää että kärsivä ihminen ei halua joutua kidutettavaksi niin sitten sun on täällä turha keskustella.
Uusi käytäntö siitä että kidutettu nainen joutuu sairaana puolialastomana samaan huoneeseen miespotilaiden kanssa, jo se kertoo uudesta sadismin muodosta jonka keksivät.
Ihminen menettää ihmisarvonsa ja ihmisoikeutensa sillä sekunnilla kun astuu sairaalan ovesta sisään.
Helsinki rakentaa meilahteen sellaista linnoituskeskittymää että poliisi ei edes halutessaan löytäisi sieltä sokkeloista kidutuksen uhria.
Tämä lienee satanistisuunnittelijoiden tarkoitus: aivan uudenlaiset keskitysleirit. Ei enää likaisia ulkoilmaleirejä vaan ihmiskoekeskuksia ufoajan steriiliydellä.
Mutta onneksi taivaassa on Tuomari joka kostaa heille KAIKEN heidän pahuutensa.
Vihreiden ideologian mukaan ihminen on sukupuoleltaan neutraali, siksi ne pukaavat sairaaloihin yhteishuoneita, jossa on naisia ja miehiä. En pidä itsekään ajatuksesta, varsinkin, jos huoneessa on eri tasoisia sairaita. Jos samassa huoneessa on esimerkiksi leikkauksesta toipuva nainen ja mies on liikkuva parempikuntoinen mies.
Häirikköpotilaita saattaa olla ja jos leikkauksesta toipuva ei saa rauhassa toipua vaan joutuu pelkäämään häirikkömiespotilasta ja stressaantuu, toipuminen hidastuu eikä tiedä mitä seurauksia voi siitä olla, varsinkin jos mies käy avuttoman naisen kimppuun jostakin syystä.
Hoitajat kuitenkin hyvin harvoin käyvät potilashuoneissa, jotta huoneissa saattaa sattua vaikka mitä.
Hoitajien palkkauskiistan perimmäinen syy on häätää alalta suomalaiset hoitajat ja tuoda tilalle orja palkalla työskentelevät ulkomaalaiset hoitajat.
SOTEn edetessä on huomattu etteivät rahat riitäkään sairaiden hoitoon enää.
Rahat on hassattu uusiin sairaaloihin ja entisiä on vauhdilla purettu. Ei huomattu ettei potilaat yksin niissä pärjää.
Samoin on mennyt tietokoneojjelmien hankinnassa. Nimi on komea mutta ne eivät pelitä käytännössä.
Hallintoon on luotu uusia isopalkkaisia paperien pyörittäjiä ja lausuntojen antajia jotka eivät ymmärrä alasta mitään.
Tästä.on kiittäminen Sipilää ja kumppaneita. Kaikki mihin koskivat muuttui kullan sijasta lannoitteeksi.
Ei lakkoja ku idiootti Sanna antais lisää lixaa. Teillä kova duuni ja vaatimukset on ok
Maahan progressiivinen verotus ja hoitajiakin riittäisi hyvällä palkalla palkata maahan tarpeeksi. koulutuskin alkaisi kiinnostamaan. . # kokkareet pyörivät vain vielä rattaissa.
Hoitajia mollaavilla pitäisi olla allekirjoitettu sopimus, olla saamatta hoitajilta hoitoa.
Niin, "jos ette palvo meitä niin me emme hoida teitä".
Hoito on sadismia jos hoitaja ei osaa (=OSAA) vaan tekee tuhoa hoitotyöllään.
Mutta vaino ja kidutus jatkuu kunnes tuho tulee ja Helsinkiä ei enää ole.
Helsinkiviha kasvaa aitosuomessa. Osasyynä varmaan, kun siellä on se eu-lakeijoiden kivitalo.
Sinulla on asennevamma ja tarvitsisit siihen apua. Mistä lienee syntynyt? Liioittelet asioita.
Ratkaiseeko raha? Jos hoitajat saavat haluamansa loppuuko hoitajien ikuinen kitinä ja lisääntyykö hymyily ja hyväntuulisuus työpaikoilla entä ilmestyykö sinne terveyskeskuksen vuodeosaston kanslian oveen vielä päivittäin niitä ei saa häiritä kylttejä?
Eikös se hoitajapula tässä ollut se ongelma? Ei itseä lohduttaisi isokaan raha jos homma jatkuvaa ylityötä ja kuormitusta. Toihan on ihan normi ja pätevä palkka hommista jotka ei vaadi mitään yliopistotason pänttäämistä. Työn raskautta ei voi pitää perusteena. Teollisuudessa on raskaita töitä vaikka kuinka paljon mutta palkka on aivan susi pazka.
Jos ei pidä jostakin syystä työstänsä, sen huomaan hoitajan käytöksessä. Inhimilliset työolot, parempi palkkakin antavat työlle miellekkyyttä. Jos on kiire ja paljon muuta stressiä työolojen takia, kyllä se kireys näkyy ihmisessä.
Hoitajissa on monenlaisia tyyppejä niinkuin kaikissa muissakin ihmisiä. Toiset ovat luonnostaan ystävällisiä, toiset vähemmän ystävällisiä.
Potilaitakin on monenlaisia, toiset ovat mukavia, toiset taas vähemmän mukavia, valittavat kaikesta eikä mikään ole hyvin. Toki täytyy ymmärtää, että jos potilaaalla on kipuja ja muutenkin huono olo, se näkyy päälle päin.
Ymmärrystä puolin ja toisin tarvitaan. Jos potilaalla on kielteinen asenne hoitajia kohtaan sairaalaan hoitoon mennessään, hän varmaan käyttäytyy sen mukaisesti. Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan.
Eli huvita koska se on raskasta ja epäsiistiä työtä. Mutta niin on moni muukin työ joten se ei mikään peruste palkankorotuksille.
Hoitajapulaan löytyisi ratkaisu uskonlahkojen ihmeparantajista. Miksei heitä käytetä hyväksi?
Eikö vihreät ole jo hankkinut afrikasta. naamalle sylkeviä poppamiehiä helistimineen.
Hoitajilla hyvät hermot että kestää kaikenmaailman mollaajien ja rutisijoiden natinat, tai sitten korvatulpat, kun asioi v#maisen potilaan luona.
Kovempia valittajiahan nuo hoitajat ovat kuin potilaat.
Jos työssä on osa-alueita joita ei hallitse tai ihminen on ajautunut työhön josta ei pidä (pakkorako paremman puutteessa), niin se aiheuttaa tyytymättömyyttä. Sellaisessa työyhteisössä ei ole lopulta kenenkään hyvä olla missä yksi tai useampi tyytymätön työntekijä myrkyttää alati työilmapiiriä. Joskus työilmapiiri ei parane eikä työpaikalle synny työrauhaa ennen kuin pahimmat ilmapiirin myrkyttäjät poistuvat työyhteisöstä. Alkaako jo olla se tilanne, että paras ratkaisu olisi antaa kitisevien ja alan töitä mollaavien suomalaisten hoitajien joukkoirtisanoutua ja palkataan tilalle ulkomaalaisia hoitajia.