HIMARS-mainos Youtubessa

Yli miljoona katsojaa alle viikossa tälläHIMARS-mainoksella:
https://www.youtube.com/watch?v=AN64Zkp7nb0

Ei niin, etteikö siinä olisi vähintään totta toinen puoli. Sellaiset aseet, joita vastaan hyökkääjällä ei ole ollut edes aikomusta puolustautua, tekevät helposti pahaa jälkee hyökkääjän joukoissa. Everstien menekki on ilmeisestikin ollut suurta, kun HIMARS on ulottunut komentopaikoille.

Video antaa myös hyvän kuvan siitä, miten paljon USA on mukana sodassa Venäjää vastaan: ei ihan liipaisimen painajana, mutta kylläkin maalinosoittajana.

Hyvä kysymys on myös se, miten Venäjä kuvittelee pärjäävänsä NATO:a vastaan, kun se ei pärjää Ukrainassa muutamaa HIMARS-raketinheitintäkään vastaan.

Kannattaa lukea myös videon kommetteja, koska sinne on putinistitkin päässeet tuomaan kantansa esille. Suomessakin putinmedioissa esillä ollut ansa-ajatus tulee näkyviin. Siis että Venäjä vain näyttelisi heikkoa.

Iranilaiset lennokit saattavat olla hieman helpottamassa Venäjä HIMARS-tuskaa (tästä ei videolla ole mainintaa), mutta aika paljon on kiinni siitä, miten runsaasti Ukrainalla on hämäysmaaleja ja miten hyvin lennokit pystyvät erottamaan ne aidoista. Olettaisin, etteivät ollenkaan. Tarkoittaa sitä, että jos hämäysmaaleja on 9 yhtä aitoa raketinheitintä kohti, niin silloin vain joka 10 lennokki-isku on oikeasti tehokas. Tai maalien esilläolosuhe tuottaa tuon vaikutuksen.

Sotainfo on lähes aina jonkinsortin propagandaa, se on hyvä pitää mielessä.

2

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö tuollaiset riko youtuben sääntöjä? Ilmoitusta vain kaikista sotateknologiamainosvideoista.

      • Enpä tunne tarkkaan Youtuben sääntöjä. Varmaan voi ilmoituksia tehdä. Käytin sanaa "mainos" epäkaupallisessa tarkoituksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      202
      4215
    2. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      37
      4165
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      87
      3266
    4. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      19
      2897
    5. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      133
      2717
    6. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      66
      2711
    7. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      216
      2700
    8. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      101
      2369
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      101
      2193
    10. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      371
      1832
    Aihe