Helluntailaiset puhuu tuuleen....

Anonyymi-ap

Paavali oli vielä tappohommissa kun se helluntain oikea ja kertaluonteinen kieli-ihme tapahtui ja siinä käytettiin oikeita vieraita kieliä, ei mitään molotuskieltä.

Matkijoita helluntain tapahtumill alkoi ilmestyä aina Korintossa asti.

Lopulta Paavali myönsi, että Korinttolaisten hurmoskielinen puhe on pelkkää siansaksaa, josta ei ota selvää Jumala itse Jumalakaan.

Paavali myöntää itsekin puhuvansa sitä samaa siansaksaa!

1. Kor. 14:19

Jotta voisin opettaa muitakin, haluan seurakunnassa silti puhua mieluummin viisi ymmärrettävää sanaa kuin tuhansia hurmoskielen sanoja.

Lukekaa hellarit nyt eteenpäin sitä Paavalin tarinaa Korinton tapahtumista, kun hän itse peruu käsityksiään salakielistä ja myöntää itsekin puhuvansa merkityksetöntä hurmoskieltä eli glossolaliaa eli siansaksaa.

Paavali toppuuttelee Korinttolaisia siitä molotuskielestä että ihan turhaa touhua se on.

1. Kor. 14:9

Samoin tekin: jos ette kielellänne saa esiin selvää puhetta, kuinka voidaan sellainen puhe ymmärtää? Tehän puhutte silloin tuuleen.

Matt. 6:7

"Rukoillessanne älkää hokeko tyhjää niin kuin pakanat, jotka kuvittelevat tulevansa kuulluiksi, kun vain latelevat sanoja.

Raamatussa kielet tarkoittaa aina oikeita käytössä olevia ymmärrettäviä kieliä,
ei mitään salakieliä eikä kuolleita muumioitten kieliä ennen Baabelin tornin kaatamista.

1. Kor. 14:10

Niin paljon kuin maailmassa onkin kieliä, kaikki ne ovat ymmärrettävissä.

0

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

        Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
        Maailman menoa
        347
        12165
      2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

        Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
        Maailman menoa
        169
        11198
      3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
        Maailman menoa
        280
        6553
      4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

        Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
        Maailman menoa
        255
        5337
      5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

        Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
        Maailman menoa
        203
        3841
      6. Pystyisitkö olla

        Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
        Ikävä
        176
        3633
      7. L/OVER ikuisesti minun

        Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
        Ikävä
        61
        2685
      8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

        Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
        Perussuomalaiset
        174
        2388
      9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

        ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
        Maailman menoa
        47
        2205
      10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

        Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
        Työ ja opiskelu
        13
        1904
      Aihe