Onko kepun loppu näissä vaaleissa? Saarikko ajanu kannatuksen jo alle 10%,,,,etes jäsenvaali ei sytyttäny jäseniä mukaan.......tajuaako ees johto puolueessa.....
Seoloppu vissii
Anonyymi-ap
1161241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 26 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 116
Vanhimmat
Saarikko mittää tajua!!! Mua ei haittaa jos petturi kepu katoaa kartalta..
Tai tömähtää!!
Kepusta tulee lilliputti puolue!!!!
jolla on kohta valtava määrä valtaa valtaosassa maakuntia edellisen mahdollistajana hallituspaikka vihervasurihallituksessa hyvin heikolla kannatuksella historiallisen surkeasti menneiden eduskuntavaalien jälkeen. Riitti viherhumppaaminen turpeen alasajoineen seuraavaksi hyppäävät vuorostaan porvarihallitukseen vesittämään edellisen hallituksen tempauksia joita olivat itse ajamassa hintana hallituspaikasta sotemarkkinoiden avaus vanhusten paskoissa makuuttajille joiden toimia vanhussektorila seurasi juuri pakkolait hoitajille ihan kuin he olisivat se ongelma asiassa.
"valtava määrä valtaa valtaosassa maakuntia" ajaa niiden palveluja alas pienimmistä maakunnan alaisuuteen joutuvista kunnista.
Jotka reagoi edelliseen ryntäämällä aluvaaleissa äänestämään oman kuntansa ehdokkaita ettei naapurikuntien johtajat esim. sulje heidän terveyskeskustaan maakunnan hallinnossa säilyttäen omansa minkä noloimmat tulkitsi kolmen suuren puolueen paluuksi mikä ei tietenkään pitänyt paikkaansa.
Ei kepunjohto ees tajua miksi kannatus 10%!! Ovat nii tyhymiä!!
suomenuutisia kannattaa lukea ja seurata...
Sopivasti ennen vaaleja alko soteleikkaukset joita saarikon mukaan ei ole tulossa näin kertoi sotevaali tentissä!!!!
Sotealueen leikkaukset sopivasti ennen vaaleja.....kepunkannatus tippuu olemattomiin......onnex!!
"63"
63:sta vastauksesta poistettu "vain" 53 jäljelle jäänyt peräti 9 mitäs sitä hoitokokoustajalle muuta? Jälkisensuuri taas jokaisessa viestiketjussa niin koomista seurattavaa ettei voi taaskaan muuta kuin nauraa 😂
Taisi sivupäivityksien yhteydessä ainakin pahin häirikkötrolli menettää luotsinpestinsä mielivaltaisen sensuurin pysähtyessä kuin seinään?
Nou hätä Kärnä lähti valloittamaan helsinkiä ;)
"Olen seksuaalivähemmistöjen, transihmisten,lihansyönnin,liberaalin päihdepolitiikan,NATOn,Ukrainan, Katalonian,venäjäpakotteiden, saamelaisten,autoilun,metsästyksen, metsänomistajien,maanviljelyksen ja luonnonsuojelun puolestapuhuja. Valkoposkihanhia vastaan."
- Monipuolinen kaveri kun hoitaa niin metsänomistajien asiat kuin luonnonsuojelunkin? 😂😂
Persukin vielä??
"lähiöt ghettoutuvat ja suomen kieli on jäämässä vähemmistökieleksi"
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/313c384c-ef75-45f0-abcd-ce29982c5605
Teollisesti tuotettu lihansyöntihän se on tunnetusti ekoteko kuten myös talousmetsät ja maanviljely? Luonnonsuojelija joka ampuu metson jos sellaisen näkee kantojen heiketessä koko ajan hakkuiden seurauksena.
Kärnä hesaan transuilemaan ja Lohi lappiin sitä vastustamaan. Tiedä sitten miten paljon hesassa on saamelaisia, metsänomistajia ja maanviljelijöitä kun niidenkin ääniä kalastelee?
Jos Kärnän tapainen menisi pride kulkueeseen vähemmistöseksuaalien tukemiseksi hänet naurettaisiin sieltä pihalle? Yhtä uskottavaa kuin Soinin tai Räsäsen tehdessä sama.
ei onnistuisi toisinpäin. Tulisi nopeasti sanomista jos lapissa vastustaisi susien ampumista, menisi sinne transuilemaan tai helsinkiin homoja kivittämään ja vaatimaan susien ampumista.
Persut repisi pelihousunsa jos Kärnä uskaltaisi sohaista kusiaispesää toteamuksella kuinka Helsingissä kelan etuuksista menee huomattava osa maahanmuuttajille?
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/5361295
Ei vain uskalla kun siitä saa helposti rasistileiman tms. otsaansa? Sen enempää kuin esim. Saarikkokaan joka julistaa kuinka töihin on mentävä jos niitä on? Ei riitä uskallus vaatia että maahanmuuttajienkin on mentävä töihin?
Ja hutisalot ja kumppanit on vailla lisää mamuja kun on niin kova työvoimapula 😣
Persuilla ole mitään hätää leikkuri-Orpon tarvitessa tulevaan hallitukseensa persut kasvoiksi tukien leikkaamiseen mamuilta.
Ei tarvitse ei ole tarvinnut siitä asti kun perustivat kokoomukseen oman persuosastonsa kun saivat tarpeeksi opposition kakkospuolueena olemisesta persujen varjossa. Omivat arvot itselleen joita käyttivät tekosyynä Halla-aholaisten potkimisessa oppositioon Sipilän hall.aikana ja läpi meni, heti lähti kannatus nousuun.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/603478c4-d277-4af2-ad17-c282f47bf2a1
ja sitten syyttää Väyrystä kepujen kannatusalhosta kun asianomaisen omia kannanottoja lukiessa ei tiedä vitsaileeeko hän?
Olin sata varma ettei jää pois vaaleista vaan hyppää ehdolle toisaalla niin kovasta pyrkyristä on kyse. Samanlainen kuin Soini joka näkee joka yö märkiä unia pääsystä takaisin hillotolpalle.
On niitä keskustalaisissakin näitä persulaisia ja paljon niistä ei vain pidetä meteliä. Kannat turvapaikanhakijoihin muuttui samantien kun suuri johtaja tuli niistä toisiin aatoksiin Kempeleen ovien avaamisen jälkeen toteamuksella kuinka valtaosa tuli rahan perässä Suomeen.
susille nappi otsaan luonnonsuojelijoita ja metsät nurin hiilinieluverukkeella mille itsekkin nauravat koska yksikään kepu ei hakkaa metsiä hiilinielujen takia vaan rahan itsestäänselvä asia
hyppivät persuihin ja kokoomukseen jotka uskaltaa ääneen arvostella maahanmuuton erinäisiä lieveilmiöitä isiksien kotiuttamisien sitä vauhdittaessa
Niinhän tuo vihreän siirtymän mannekiinikin kävi ylistyspuheen pitämässä uuden sahan avajaisissa. Sama ilmastoahdistunut joka hyppi seinille EU:n miettiessä rajoittaako se Suomen hakkuiden määriä. Saman hallituksen pääministeri jonka hallitusohjelmassa on tavoite hiilineutraalisuudesta vuoteen 2035 mennessä lopputuloksella missä hiilinielut puolittui samaisen hall. aikana ennätyssuurten hakkuiden seurauksena. Vihreät varsinkin olleet asiasta kovasti hiljaista tyttöä ja poikaa. Nallet ja kumppanit sijoitti valtavasti metsäjätteihin niiden tehdessä ennätyssuuria voittoja ;)
Ja kunhan Kemiin valmistuu uusi sellutehdas maailman pelastuminen hiilinieluilla kiihtyy kun hakkuiden määrät vain lisii entisestään vaikka niiden suhteen tehtiin juuri ennätyksiä? 🤔
Pyyhkivät liitoilla tesseineen peränsä hyväntekijöinä esiintyen tehden h..lvetin hyvät voitot. Kokoomuskepu pyrkii samaan seur. hallituksessa?
sitten vain pelkäämään miten eu seuraavaksi keksii rajoittaa hakkuita ja puunkäyttöä Suomessa...
Sähkönhintojen nousun myötä Suomalaiset polttaa ensi talvena huomattavasti aikaisempaa enemmän puuta päästöjen kasvaessa huomattavia määriä sen seurauksena ja kunhan EU saa päähänsä puuttua aikaisempaa tiukemmin puunpolton päästöihin niin siinäpä sitä sitten ollaan?
"Suomessa on ennallistettu 30–40 vuoden aikana noin 50 000 hehtaaria, ja siksi miljoona hehtaaria on valtava tavoite"
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f7c7d4f1-b629-4364-8c17-ed493762dde5
"ennallistamistavoite on niin suuri, että etenkin soiden ja metsien ennallistamista ja luonnonhoitoa tulee tehdä myös esimerkiksi valtion ja yksityisillä metsätalousmailla"
"Jotkut ovat puhuneet ilmastoasioista halveksuvaan sävyyn viherhumppana. Me Keskustassa emme halveksi sen paremmin syvällisen vihreää ajattelua kuin humppaakaan"
- Hiukan uskalla epäillä
Keskustalle käy ilmastohumppa aina kun se tuo rahaa äänen muuttuessa kellossa samantien kun se vie rahaa.
taitava muuttamaan kaiken rahaksi jopa sen ilmastohumpan ihan sieltä paskalakipaulan ajoilta joka jatkaa viekäkin suojatyöpaikasta toiseen hyvävelien poliittisilla nimityksillä. Persut toistaa samaa mutta paljon kökömmin negaatioineen kun ei ole bisneskytköksiä kepujen tavalla jotka osaa kieltämättä fiksusti haistella mihin kannattaa sjoittaa ja mihin ei. Sama ilmiö kuin kansalinväliset pörssipelurit valloitti Suomen vanhuspalvelusektorin suurten ikäluokkien juuri kaatuessa hoivakotien sänkyyn tuottamaan rahaa niiden omistajille. Kunhan ovat mullissa kiinnostus kummasti lopahtaa rahavirran hiipuessa. Sotesektori seuraava haltuun Orpo avusteisesti.
Kyllä minä olen ihaillut jo kauan kuinka kepulaiset vetää motoilla metsäpohjat mustalle muralle rekkaralleineen mm. sellutehtaille ilmastonpesun nimissä nauraen matkalla pankkiin. 😁
Kutsuen edellistä maailman pelastamiseksi hiilinieluja kasvattamalla hakkuiden kautta vaikka niistä metsistä ei kaadu hiilinielujen takia yhtä ensimmäistä puuta pelkästään rahan takia. Jos puunhinta romahtaisi metsänomistajien kiinnostus kasvattaa hiilinieluja hakkaamalla metsiä pysähtyisi kuin seinään hakkuuajankohdan siirtyessä ajankohtaan missä puulle saa taas hyvän hinnan.
Ja valtionkassasta hyvät avustukset mm. omille sidosryhmille kun ne sijoittaa bio sitä ja tätä bisneksiin joille hallitus, EU jne. luo markkinat politiikallaan.
Mikä vaan käy jos saa sillä valtaa. Uskottava KANSANedustaja? Ei kansaa taida edustaa lainkaan. Itseään vaan.
Eivät ole huomanneet että mamut lisäävät työvoimapulaa. On ne oikeesti aivan tyhjäpäitä nämä viherpunikit.
me ei tavi tehda tuo te soomilaiset tehda me ei halua !! Te maksaa kaiki meille.
EU metsäkomission tavoite on ennallistaa 30% Suomen metsistä, ennallistettu hongittuva metsä voi olla Vihreille oikein, mutta ei se loppuunkasvannut ennallistettu metsä ilmastosta hiiltä sido, mutta sitoo valtavasti rahanarvoista puutavaraa, jotta vihreitten ituhippien luontomatkailu tulee Suomen metsänomistajille kalliiksi niiltähän se raha on poissa kuin myös 33% verotuloista,,
Gretaa palvovaksi ilmastoahdistuneeksi on aina yhtä huvittavaa kuinka sinä olet vailla esim. turvesoiden ennaltamista itkien kun sitä aloitetaan ajamaan hankkeena läpi surren jo tässä vaiheessa kuinka eurot märkänee metsiin vihreiden toimesta 🤣
Miten luetun ymmärtäminen voi olla noin vaikeaa?
30% ennaltamistavoite (2030 mennessä) toteutuessaan tarkoittaisi 1,2 milj, hehtaaria mikä ei todellakaan ole 30% Suomen metsistä joita ollessa min. 20 milj. hehtaaria se tarkoittaisi n.½% Suomen metsien pinta-alasta?
Ilmastonmuutosta kiihdyttävän metsäkadon korjaustoimenpiteet saa hyppimään seinille kun mm. pelloille ja rakennuksille raivattuja alueita ja soita ennallistetaan ilman taloudellisen toiminnan estämistä ennallistetuilla alueilla??????
Ei puutu kuin että osa vihreän siirtymän ajajista hallituksessa ilmasoahdistuksineen hyppii myös seinille? 🤣
s24 foliohattuja yhdistävä piirre ei aukea luettu.
Pitäisi tapahtua vielä tämän vuoden puolella maa- ja metsätalousministeriön toimesta uuden metsästrategian muodossa missä keskustajohdolla ylläpidetään taas perinteistä metsäteollisuutta hakkuineen ilmastonpesun nimissä hällä väliä sillä, että hiilinielut puolittui jo sen seurauksena (hakkuiden määrien kasvu)-
Nostattaa suupieliä ylöspäin jo nyt kuinka "hiilineutraali Suomi vuoteen 2035 mennessä" hallitus julkistaa kohta metsästrategiansa (2035) missä mm. metsäsektori julistaa kentien taas jonkin hassun hauskalla bio-nimikkeelllä kuinka lyhyen kaavan mukaan Suomi pidetään pystyssä ja pelastetaan maailma lähinnä metsänHOIDOLLA halleluja kyseessä ollessa perinteistäkin perinteisempi metsäteollisuutta sekä sen sidosryhmien taloudellisia hyötyjä ajava proggis. Ja miksipä ei Suomi elää metsistä huvitusta herättäessä edellisessä yksinomaan se, että ilmastonpesun nimissä pidetään huoli siitä, että esim. sellutehtaat pyörii jatkossakin mikä on niin kaukana ilmastonpesusta kuin olla ja voi. Edelleen EU kriittisyydelle on enemmän kuin aihetta mitä Suomen metsien hoitoon tulee vaikka se "hoito" tulee jatkossakin tarkoittamaan tehometsätalouden etujan ajamista teeskentelyineen kuinka ollaan ilmaston asialla.
Taitaa se vitsi edellisessä olla se, että vaaliliittojen ansiosta (Keskusta, KD ja Korjausliike) tämä lähinnä poliittinen vitsi voi mennä jopa läpi?
Ei oikein aukea vaaliliitto asetelmalla KD ja Kärnä missä toinen osapuoli kivittää vähemmistöseksuaaleja toisen niitä puolustaessa???
mikäs tuossa yhtä loogista kuin Kärnän taito olla samanaikaisesti esim. metsänomistajien ja luonnonsuojelun puolestapuhuja jotka valtaosiltaan kumoaa toisensa 😁
sssinut pitäisi viedä hoitoon,,
Saako kysyä miksi minun edellä hyväksyessä ilmastoahdistusta teeskentelevien tuleva metsästategia missä pitävät taas enemmän kuin hyvän huolen siitä, että metsää kaatuu esim. sellutehtaiden tarpeisiin tulevaisuudessakin toteamuksella kuinka Suomi elää metsistä??
Populisti joka lyö vaikka omiaan puukolla selkään jos se edistää omia etenemismahdollisiuuksia politiikassa mutta olisihan se ihan hauska nähdä Kärnä hallituksessa Halla-ahon kanssa saattaa vain olla hatullinen sitä itseään asianomaisella vieläkin syömättä?
noh, kun asia on niin, että metsiä pitää hoitaa hakkaamalla metsää, yhden metsän kasvukierolla (75-80v) noin 3kertaa ja se myös edistää uusutuvan metsän kasvua ja samalla ilmastopesua,,
"helppo valkoiselle,,
,, mutta nyt EU metsäkomissio on ottanut Saksan mallin ja Suomenkin pitäisi "Ennallistaa 30% metsistämme= suomeksi "Hongittumaan ja pystyyn kuivamaan iloksi ituhipeille retkeilyyn, mikäs siinä kun valtion metsiä hongittavat kunhan eivät tule yksityismetsäämme, mutta, kun he ovat jo tulleet; sillä Metsäkeskus ynnä Mhy metsäsunnitelmissaan huomioivat ne kuviot jotka pitäisi päätehakata uuden metsän kasvulle, ne kuviot jo merkitään toimenpitokiellolla Hongittumaan eli "ennallistetaan, siinä liipastaan yksityismetsän omistajlta 10vuosien metsäänsä uhrattu hoitotyö ja sen avulla kasvatettu tukkirunkoinen metsä ja siitä odotettavissa oleva raha, se menee metsänomistajalta lahjana "luontoihmisille,,
Et vastannut taaskaan itse kysymykseen.
Metsät eivät edelleenkään tarvitse hoitoa muuten niitä ei olisi edes olemassa jos hoito olisi niiden olemassolon perusedellytys yksinomaan talousmetsät joita viljelevät ilmastoahdistusta teeskentelevät kutsuvat sitä ilmastonpesuksi kasvattaessaan puupelloillaan nopeasti kasvavaa höttöpuuta maksimaalisen taloudellisen hyödyn saavuttamiseksi broileripuuta kasvattamalla. Kuten on opittu tehometsätalouden nimissä vuosikymmeniä tekemään mm. sellutehtaiden tarpeisiin mikä on ihan ok mutta se ei, että sitä harrastetaan ilmastonpesun nimissä mistä huolimatta sinäkin saat raivarit pelkästä sanasta vihreät pelkoinesi kuinka eurot märkänee metsään.
Harvinaisen paljon sait harhaisia tulkintoja aikaiseksi ennallastamisen suhteen enkä ala toistamiseen lähteä oikomaan kaikkia virheitä mitä edellä esitettiin koska vastaanottopuolella ei ole näköjään ketään kotona.
,, ja jos kuviolla on ojitusta ne tukitaan, jotta vesi nousee puiten juristoon ja maapohja alkaa soistumaan ja kasvamaan pajukkoa vesisaraa rahkasammalta ja puihin pesityy ötököitä, kaikki se nopeuttaa "monimuotoisuuden kehitystä "ennallistamista,,
Aika erikoista tekstiä vuosien jälkeen joiden aikana itse vaatimalla vaadit niiden soiden ennallistamista??
niin loppuun nostettuja tai nosto lopetettuja turvesoita, ne pitäsi ennalistaa eli vesitää, ellei niitä ole otetu mv-käyttöön,,
nyt oli kysymyksessä kasvava hoidettu metsäpohja,,
,, ottiko nuinkin lujille totuus EU ennallistamisen suomettamisesta, hehe, esitä ota kantaa eläkä wiisastele sillä kärsän tavanomaisella hulluksi huutamisella, vieppä pääsi Merikosken tutkintaan niin katsotaan miten sitä aletais ennalistaa,,
Vai on ne mullinkusematkin nyt suojelukohteita siinähän skitsoilet
Onko niitten tuulimyllyjen rakentaminen metsiin myös sitä metsänhoitamista??? Siinä tuhotaan taas monta metsojen soidinpaikkaa.
Sattuu ne metsiä "hoitavat" avohakkuut olemaan se, mikä metsojen kantoja heikentää.
soidinpaikat kartoitetaan eikä nitä hakata,,
älä ole naurettava
Kyllä se olet sinä joka vuoron perään vastustat esim. tuulimyllyjä seuraavassa hetkessä kehuen niitä vaatien soiden ennallastamista itkien kun siihen pyritään ihaillen hakkuita vastustavaa Gretaa kiroten kun vihreät märättää eurot metsään kun EU pyrkii ennallistamaan esim vesistöjä yms foliohattuilua epäloogisuuksineen.
On sitä talousmetsissä harrastettu lopputulos on vain mitä on.
elinvoimaiseksi luokitellaan mutta ei niitä ole enää mökin portailta pihapuuhun ammuttu vuosikymmeniin monen metsästäjän jäädessä nykyisin kokonaan ilman homenokkaa? Ainakin huonoina vuosina.
no ainakin Kärsämäellä niin olen tehnyt,,
en ole nähnyt Pipsannevan 2500ha turpeennostoalueella yhtään "mullia kusemassa, joten mistä mullinkuseksimasta alueesta puhut,,
kannattais ehkä eppäillä sinua elikä metsästäjiä joilla on salamannopea, ennen ajatusta, aseen nousu, kun metso rymisten nousee lentoon, 300 000 metsästäjässä on kaikenalan piipoleita,,
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f7c7d4f1-b629-4364-8c17-ed493762dde5
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009141361.html
Teoria (humpataan) vs. käytäntö (ei muuten humpata).
"Heikentyneen luonnon ennallistamisella tarkoitetaan esimerkiksi pelloiksi tai rakennuksille raivattujen alueiden saattamista takaisin kohti luonnontilaa...Puolet Suomelle kohdistuvista vuotuisista kustannuksista aiheutuisivat sisävesien ennallistamisesta...Hyödyiksi voi laskea esimerkiksi puhtaamman vesistön seuraukset mökkiläisille ja kalastuselinkeinolle"
- Montako sataa (tuhatta?) viestisi kopiota sinä haluat tähän linkitettävän joissa sinä itket kuinka mullit kusee vesistöt pilalle hyppien nyt seinille kun siihen pyritään puuttumaan??
Metsäteollisuuden juoksupoika kuten edeltäjänsäkkin naurettavuuksiin asti hatusta vedettyine hiilinielulaskelmineen hakkuiden kasvattamista tukemaan mutta...Mistä ihmeen suojelun piiriin asettamisesta tämä sankari puhuu uutisissa kerrottaessa päinvastaista?
Oma ohjelmanumeronsa suomi24 palstojen foliohatut jotka sotii asioita vastaan joita itse kannattavat kaikkine epäloogisuuksineen ilman kykyä ymmärtää sitä, kuinka heidän jutuissa ei ole päätä eikä häntää. Näkyy esim. siten, että ilmastonpesijän suurin vihollinen on vihreät tai esim. siten, että rajojen sulkemista vailla oleva kaappinatsi sotii siihen pyrkiviä persuja vastaan tms. lataamo kamaa.
Tuotantoeläimet eivät ole ekoteko!Lihan syönti sitoo ja laillistaa ihmisen julmuuksiin eläimiä kohtaan,ei tuotantoeläimetkään ole milloinkaan vapaudesta onnekkaita!Robottimaisuus (siis ei tunnottumuus)eläessä ja verisyys tapettaessa!
Vegaani ei tarvitse tällaista murhenäytelmää empatiansa kehittyvyyden jarruksi!
Huumori esim. sarkasmin muodossa on vaikea laji sitä ymmärtämättömille mikä viittaa mt.ongelmiin?
Sattuu se vegaanikin tarvitsemaan vatsantäytteeksi muutakin kuin nokkosia tms. että jaksaa esim. elokapinoitsija tukkia miekkareilla teitä tms. maailman pelastamiseksi kun mussuttaa valtameren yli rahtilaivoilla kuskattua banaania tms.
Kärnä hyppii seinille kun Paavo jättäytyi juuri lapin ehdokaslistalta pois ettei häntä syytetä keskustan alennustilasta sen jälkeen kun Kärnä ennätti laittaa nimensä Helsingin ehdokaslistalle 😂😂😂
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/49580acb-277d-4944-89bb-9c2868f37caa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/25d13ad4-bef9-443e-bf67-51409be8b75f
.
sinne meni joitain kymmeniä tuhansia ääniä keskustalta paavon jäädessä pois ehdolta.
Turpeen alasajo, osallisuus velalla elämiseen vaikka sitä muka vastustavat ja Kärnän transuilu jne. jne. ei pahemmin edellistä paikkaa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f6f4d7b8-4549-47d7-8e11-c988b52510ce
Eihän tuollainen vaino ole enää tervepäistä?
Sipilä, Vanhanen, Vehviläinen. Leppä, Pylväs jne. jäämässä pois ehdolta ja nyt Paavokin lyö hanskat tiskiin..
Kiitos siitä Kärnälle Kulmunin jo kertoessa ettei Paavo ole syypää keskustan alennustilaan.
Se ilmastohumppa kääntyi jo keskustan, demareiden, kokoomuksen jne. toimesta selluteollisuuden jne puolustamiseen.
Törkeimmät disinformaation levittäjät puhuu metsien pakkosuojelusta millä ei ennallastamisen kanssa mitään tekemistä ilman että edes valtamedia heräisi vieläkään kuinka maailman pelastajaksi julistautunut hiilivapaa Suomi hallitus sotii ympäristöhankkeita vastaan lisättyään itse sitä ennen esim sähköautojen latauspisteitä yms. Onnistuivat demonisoimaan mm. EU:n pyrkimykset puhdistaa mökkiläisten rantavesistöt jne. ja asialla siis ilmastonpesijöiksi julistautunut hallitus vihreineen jotka jostain käsittämättömästä syystä on vieläkin ihan hiljaa vaikka demarit ja keput jätti edelliset jo ulkopuolelle koko asiassa?
Vihreitä ja vasureita lukuunottamatta kaikki muut "ilmastoahdistuneet" hyppi jo seinille oppositio mukaanlukien siitä, että EU uskaltautui ehdottamaan kuinka Suomi toteuttaisi käytännön tasolla ympäristötavoitteita joihin se on jo sitoutunut..Laskelmien pohjalta jotka kertoo mm. sen, ettei talousmetsän "hoitaminen" ole ekoteko vaikka siksi metsäteollisuuden edustajat puupeltojaan kutsuu hiilinieluineen vaikka ne todellisuudessa edustaa luontokatoa aiheuttavia asioita. Kun se joskus myöhemmin aukeaa Suomi junteille niin huh huh..Tai siis jos aukeaa mitä epäilen vahvasti kun tuolle tielle lähdettiin että ympäristönsuojelu on meille Suomalaisille tärkeä asia edellytyksenä sille se, etteio meidän tarvitse tehdä sen eteen mitään.
Sen verran isoista ja rahoista kyse puupeltoviljelijöillä että avohakkuut mm sellutehtaiden tarpeisiin on jatkossakin ekoteko joilla pelastetaan maailma hiilinieluja luomalla hällä väliä siitä, että hiilinielut juuri puolitettiin sillä hiilinielujen luomisella metsiä hakkaamalla.
Ja EU:lle pitäisi oppositionkin mielestä käydä kertomassa miten hyvin Suomi on hoitanut metsiään mistä EU ei mitään edes tiedä koska hallitus ei ole sitä käynyt heille kertomassa 🤣
elä hättäile Keskustan MMM kettujen kasvatuksen kannattaja panee keskustan nouusuun,,
EU tarjoilee taas keskustalle vaaliaseita mitä vastaan sotia. Puutu kuin että ottaisivat Soinin vaalikojulle huutamaan missä EU siellä ongelma hällä väliä siitä, ettei hallitukseen teoriassa ole mitään asiaa EU:a vastustamalla sen ollessa suorastaan vaatimus puhuttaessa metsistä.
Soinille pitää luvata salkku kuten Bernerillekkin muuten ei lähde ehdolle. Kelpaisi kyllä kepulaisille niin nätisti hyppi Sipilän pillin mukaan kun käskettiin. Eu kriittisiä kun on kepulaisissa pilvin ja pimein kuten myös homojen kivittäjiä mitä Soinikin edustaa.
Kepujen meteli ennallistamisista nousee entisestään tuoreimpien kann.mittauksien seurauksena? Ei auttanut riihen vaalibudjetti bonus lapsilisineen jne. yhtään mitään.
Kulmuni sai hypätä syrjään galluppien takia korjausliikkeenä edellisen korvaaminen Saarikolla ja miten kävi? Vaalit painaa päälle historiallisen huonolla kannatuksella eikä ole ketään kellä korvata edellinen eikä aikaakaan siihen enää ole.
Ei vaan ei auttanut maakuntamallin läpi saaminen yhtään mitään. Keskustan yksi suurimmista hankkeista jos ei suurin minkä saivat läpi sen ansiosta että hyppäsivät huulipunaan mitä ilman se olisi jäänyt kokonaan tekemättä koska Orpo ei olisi missään nimessä sitä hyväksynyt seur. hallituksessa? Ei sen puoleen ei keskustan kannattajatkaan?Puolue eliitin märkä uni kentän painajainen?
Kyseenalainen kunnia jäädä historiaan "soteuudistuksesta" joka on valtaosin itsenäisen Suomen suurin kuntademokratiaa rajusti leikkaava kuntauudistus? Kun kepukenttä siihen reagoi aluevaaleissa ettei naapurikunnan keput sulje maakunnan hallinnossa heidän terv.keskustaan säilyttäen omansa Saarikko ja Marin tulkitsi sen nolosti "kolmen suuren paluuksi".
pahimmoilleen vaalien alla aloittaa maakunnat mikä tarkoittaa mm sitä, että sotepalvelut on kohta niin sekaisin kuin ne olla voi?
On jo,sekaisin.
Hyvä vaan et alkaa vaalienalla soteleikkaukset nii tietää ketä ei äänestä ainakaa vaaleissa....
Kulmunilla taitaa olla mielessä Saarikon haastaminen kun alkoi Paavoa puoluestelemaan?
Kyllä se on Orpokin ihmeissään jos kepu ei saa kannatustaan kasvamaan koska porvarihallituksen kasaaminen ei enää olekkaan itsestäänselvyys?
https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/29f57d95-f7d2-470b-ba36-eb536ab5c968
Höpö höpö eihän se kokomusta lähde marinin ja ohisalon kanssa hallitusta perustamaan jonka aikana pitää mm luoda halpatyövoimamarkkinat liittojen alasajoineen tesseineen, aktiivimalli kolmosineen kemin uuden sellutehtaan vaatiessa lisähakkuita jne jne jne mikä tarkoittaa sitä, että sipilä kakkosta pukkaa.
,, ja Paula Lehtomäki erikoisavustajaksi,,
Suojatyöpaikasta toiseen (poliittisia nimityksiä).
Maaseudun tulevaisuudessa haukkuu keskustan ja persut vaikka kummankin kannatus on korkeampi kuin persujen vielä kun tämä maailman napa jonka ympärillä maapallo pyörii oli persujen johtajana. Purrakaan ei vakuuta vaikka kannatus on lähes tupla verrattuna aikaan milloin hän itse oli vielä persujen johtajana.
Sulatti 17,7%:n kannatuksen alle 9%:iin ja muita opettaa miten puoluetta johdetaan sen kannatuksen nostamiseksi 😂😂
Katkera n*rsisti joka vieläkin itkee Halla-aholaisten perään vaikka itse tuhosi kaiken mitä rakensi hajottaen vielä puolueensa että sai jatkaa hillotolpalla p*rseen myymistä. Halla-ahoa ja Purraa haukkuu vieläkin vaikka ne rakensi persut kokonaan uudestaan alennustilasta mihin itse sen jätti.
Provokaatio keskustalle minkä jälkeen jäi odottamaan meneekö minuutti vai kaksi siihen, että kepu soittaa ja houkuttelee ehdokkaakseen?
Todella mahtavaa kun kepu tippuu joka harrasti totalitarismiakin ajamalla pakko ropkotuksiakin .....tulen muistamaan ,ei ääntä ikinä keskustalle joka pettää kansan AINA !
Kepu pettää aina!!!
En äänestä, enkä koskaan oo Kepua tai ehdokkaitaan äänestänyt. Ihme porukkaa. enkä kyllä äänestä ite asiassa ketään
Kyllä koko puolue häviää vähitellen ja lakkaa olemasta.
sen myödä kuin maatalouskin,,