Yarovan kylä vapautettu Donetskissa

Ukraina on vapauttanut Yarovan kylän Donetskin alueella, joka on noin 18 km päässä Lymanin kaupunki.

Eikös siellä asu Putkonen datsallaan???
1172
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Yarovassa liehuu Ukrainan lippu

1Äänestä

Jos se pitää paikkansa, alkaa siviilien raiskaukset ja niskalaukaukset.
Pitkä pinna Putinilla, aika pian ukropeille tulee todella kiire, se on varma.

Länsi valehtelee kaiken, joten en usko että kovin pitkälle ovat päässeet...ovat kaukaa kohdistaneet tulitusta siviilikohteisiin, siihen niillä riittää uskallusta...natsiperinne velvoittaa.

Äänestä
  • Ei ole 'vapautettu', vaan valloitettu. Donbasissa käyty sisällissota 8 vuotta. Paikalliselle väestölle Ukrainan hallituksen joukot ovat vihollisia.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ei ole 'vapautettu', vaan valloitettu. Donbasissa käyty sisällissota 8 vuotta. Paikalliselle väestölle Ukrainan hallituksen joukot ovat vihollisia.

    Kyseinen "sisällissota" oli alusta alkaen Venäjän masinoima. Alueet kuuluvat kansainvälisen lain mukaan Ukrainalle.

    2Äänestä

"Länsi valehtelee kaiken" onko Ukraina länttä ja Venäjä on ainoa MV-toimituksen hyväksymä itämaa??

1Äänestä

Venäläisille tulossa noutaja .
Vielä kerkiää viisaimmat heittämään aseensa metsään ja pukeutumaan siviilivaatteisiin ja sitten helvetinmoista munaravia kohti venäjän rajaa se on ainoa henkivakuutus.

1Äänestä

Ukrainan armeija Bilohorivkassa Luhanskin alueella

1Äänestä

Venäläislähteiden mukaan Lymanin kaupunki olisi jäämässä saarroksiin.
Ukrainan asevoimien kerrotaan edenneen Itä-Ukrainassa Slavjanskin kaupungin koillispuolella.

Alueen taistelut ovat kiihtyneet Harkovan alueella aiemmin syyskuussa tehdyn onnistuneen vastahyökkäyksen ja läpimurron jälkeen. Lyman sijaitsee noin 40 kilometriä kaakkoon Izjumista, joka oli Venäjän hyökkäysjoukkojen merkittävä tukikohta ennen niiden hätäistä vetäytymistä alueelta.

Ehtiikö venäläiset nostomiehet edes paikalle?

1Äänestä
  • Jos olen käsittänyt oikein, nin Lymanin romahtamisen jälkeen seudulla olisi vain jonkin verran penehköjä kyliä, joiden valtaamisen jälkeen Ukraina kykenisi ajamaan fasistisia miehittäjiä valtavilta alueita pois.

    1Äänestä

Lymanin ympäristössä tulitaisteluita. Venäläisiä hengettöminä.

Ukrainalaiset raivaavat tilaa koska uusia alokkaita tuodaan kahleissa Venäjältä.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ukraina on vapauttanut Yarovan kylän Donetskin alueella, joka on noin 18 km päässä Lymanin kaupunki.

Eikös siellä asu Putkonen datsallaan???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu