Selkeä vai ei? Perustelut hyvät?

Anonyymi-ap

Vähän sekava linkki johon kaikki vaan heitetty kuin tikkatauluun, josta pitäisi alkaa selvittämään tarkemmin mitä oikeasti halutaan sanoa. Nollat jätetään pois perästä että summat näyttäisivät pieniltä.

Perustelut jollekin ohjushankinnoille tai muut perustelut pitää jostakin etsiä ja tehdä siitä yhteenveto, että onko mitään järkeä missäkin. Kun ei armeijan tarvitse perustella mitään, niin kaikki luulevat, että raha summat ovat tärkeitä ilman perusteluitakin.

Jos menee pankkiin hakemaan lainaa, niin eipä rahaa tipu, jos näyttää summan minkä haluaa saada. Pitää perustella ja näyttää vaikka mitä että voisi ehkä saada jotakin. Armeija toimii automaatti omaisesti jolle vaan rahaa annetaan ilman mitään perusteluita Suomen kansalle. Kyllä maksajien kuuluu saada perustelut kattavasti ja tiedot kattavasti. Mutta kun kaikki on salaista puuhaa, kun vihollinen kuuntelee sängyn alla jatkuvasti, niin mitään ei tarvitse perustella, muuta kuin pyytää rahaa. Jotkut lahjotut tai organisaatiossa olevat henkilöt väittää että hornetit romuja, joten pitää saada uutta. Ei oikein näytä hornetit edes romuilta, että mistä väittämät peräisin.

Pohjois-korea lentää paljon suomea vanhemmilla hävittäjillä ja kukaan ei hyökkää sinne edes, mutta Suomeen hyökkää, näin vakuutetaan kokoajan. Paska puhetta kaikki.
Pohjois-korean sää ei hirveästi poikkea Suomen säästä joten eipä Suomen säät hornetteja pilaa.

Suomen armeijan tiedustelu täysin lapsen tasoista ja liioiteltua ollut kokoajan, sillä eihän Venäjä pärjää edes ukrainassa, että mihin kauhukuvat ovat perustuneet Venäjästä muuhun kuin Suomen kansan vedätykseen.

Kyllä julkinen puoli on ihan surkea Suomessa sen vuoksi, että armeija tuhlaa terveyden huollon rahoja hankintoihin. Huh huh mitä paskaa palvelua julkinen puoli antaa. Vanhukset jää hoitamatta, kun armeija vie sieltä puolelta rahoitusta. Ei kaakusta riitä kaikille. Ei rahakasasta riitä kaikille. Lisää rahaa ei tuu oikein millään, ellei Suomen valtio ota lisää ja lisää velkaa.

Onko selkeä kulujen kertomus ja saatko ymmärrettävää tietoa, että mihin laskelmat perustuvat??

https://www.defmin.fi/ministerio/toiminta_ja_talous/puolustusmenot#93ce15e1

4

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen armeija pitää lopettaa kokonaan, ei ole rahaa ylläpitää tuhlaavaa armeijaa.

    • Anonyymi

      Sekava linkki. Armeija haluaa antaa kuvan kuin yhtään ei rahaa kättäisi. Nollat jätetään pois, niin näyttää pieniltä summat.

      Palkka tilin kun näyttäisi vaan yhtenä numerona, niin aika pieneltä palkka näyttäisi.

      Varmaan isot pomot näkee summat ilman perässä olevia nollia ja siksi pyytävät lisää palkkaa.

    • Anonyymi

      Armeija törsää Suomen veronmaksajien rahat.

    • Anonyymi

      Aika nössö on Suomen armeija kun tarvii kädestä kiinni pitäjiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3919
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3505
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      79
      3343
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2648
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1618
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1516
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1134
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1110
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1026
    Aihe