Vähentäkää sähkön käyttöä aktiivisesti ennen sähkölaskun tuloa.

Anonyymi-ap

Moni on jo oppinut kantapään kautta.

Ne kaikkein pienimmät säästöt ovat tehokkaita, koska niitä on niin paljon.

Vaihtoehtona on tunteja kestävät sähkökatkot.

10

57

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo. Olen vaihtanut kaikkiin lamppuihin ledit. Telkkarissa ja nauhurissa on päällä valmiusvalo, mutta olen laittanut niiden piuhat jatkojohtoon, josta ne saa kaikki pois yhdestä kytkimestä.

      Teen ruokaa mikroaaltouunissa ja vain harvoin hellan uunissa.

      Minulla ei ole lattialämmitystä kylppärissä, ei kuivausrumpua eikä monta muutakaan laitetta, joten kulutan sähköä hyvin vähän.

      Kerrostalossa ei voi paljon tehdä, mutta en pidä pattereita kauhean kuumina. 21 astetta on kotona hyvä.

      • Anonyymi

        Vähennä telkkarin katsomista!


    • Anonyymi

      jooh, jotta hallitus voi saada rahaa kun meidän sähköllä keinotellaan. Haitakoon pask'n

    • Anonyymi

      Ja on ohjeistettu myös että jos haluaa osallistua yhteisiin säästötalkoisiin, sähköä kannattaa käyttää juuri silloin kun se on halpaa, koska silloin sitä on paljon saatavilla.

      Jos on pörssisähkösopimus ja pyrkii ajoittamaan sähkön suurimpia kulutuksia halpojen tuntien aikaan, niin silloin osallistuu samalla myös sähkön määrän säästämiseen.

      Nyt on ollut pörssisähkössä muutamana päivänä päivälläkin alle 5 c/kWh hintoja. Päivällä sitten 20-30c/kWh. Mutta oletettavasti syksyn edetessä hinnat alkavat nousta ja joulu-tammikuussa pörssisähkön keskimääräinen hintakin voi olla 50-60 c/kWh, eli kuten kaikki tietävät, hankalaa on, mutta kiinteähintainen esim. 35-45 c/kWh 24kk sähkösopimus voi tulla talven jälkeisenä sopimuksen loppuaikana myös varsin kalliiksi, mutta toki hinta jakaantuu tasaisesti.

      • Anonyymi

        En viitsisi alkaa laittaa ruokaa yöllä.


    • Anonyymi

      Kiinteä 10c kwh niin ei tarvi säästellä ja kytätä hintoja.
      Vielä pari vuotta vajaa.

      20€ s-lasku kuussa.

    • Anonyymi

      Höpsistä, oliko valtiovaraiministeri, joka sanoi, kyllä Kela maksaa. Joku Saarikikko vissiin.

    • Anonyymi

      Esim. kerrostalossa se on ihan sama miten paljon siellä sähköä kulutat sillä se on käytännössä "kärpäsen paska valtameressä" siihen nähden mitä sähköä kuluu talouksissa joissa kämppä ja vesi lämmitetään sähköllä!

    • Anonyymi

      Voi sitä miettiä omalta kohdaltaan jokainen. Se kun näkyy sitten omassa sähkölaskussa.

      Astianpesukoneen ja pyykinpesukoneen käyttö täysinä. Ladattava imuri, jonka pistoke pois seinästä, kun on ladannut. Uuniruokien ja leivonnan vähentäminen. Tai sitten koko uunillinen kerralla.

    • Anonyymi

      Hallitus laittoi sähkön pörssiin. Tämän siitä saimme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4206
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3456
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      76
      3249
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3189
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3072
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2896
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2760
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      60
      2678
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2519
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2364
    Aihe