TURKIN presidentin Recep Tayyip Erdoğanin mukaan Ruotsi on suoranainen terrorismin kehto. Erdoğan kommentoi asiaa yhdysvaltalaisen PBS:n haastattelussa, kun häneltä kysyttiin perusteita Ruotsin ja Suomen Nato-jäsenyyksien ratifioinnin viivästymiselle.
”Tukholmassa näemme terroristien osoittavan koko ajan mieltään”, New Yorkiin YK:n yleiskokoukseen saapunut Erdoğan sanoi.
Hänen mukaansa Suomi ei ole samanlainen tapaus kuin Ruotsi.
”Suomalaiset ovat hieman rauhallisempia. Heillä on tilanne paremmin hallinnassa”, Turkin presidentti arvioi.
ERDOĞANIN mukaan ruotsalaiset ovat vastanneet Turkin moitteisiin vetoamalla perustuslain takaamaan ilmaisunvapauteen.
”Minä sen sijaan vastaan, että terrorismilla ei ole mitään tekemistä ilmaisunvapauden kanssa”, Erdogan kommentoi.
Hän ei antanut haastattelussa mitään vihjeitä Ruotsin ja Suomen Nato-jäsenyyksien ratifioinnin mahdollisesta aikataulusta, vaan totesi, että lopullinen päätösvalta asiassa on Turkin parlamentilla.
Suomen ja Ruotsin jäsenyyden on jo ratifioinut 27 kaikkiaan 30:stä Naton jäsenmaasta.
Turkin historiallinen taipuminen?
9
73
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi inhalla tavalla nuoleskelee Turkkia, Ruotsi ei siihen taivu.
- Anonyymi
Molemmat maat toimivat oman lainsäädäntönsä mukaan.
Turkkia nuoleskelevat korkeintaan putleristit.
Turhaan hekin.
Turkki on Ukrainan kannalla.
- Anonyymi
Erdogan jo melkein hyväksyi Suomen.
Mitään syytä hylkäämiseenhän ei ole.
Ei Ruotsinkaaan.
Turkin parlamentinpäätökset tekee Erdogan.
Ei niitä voi tyhmille edustajillejättää. - Anonyymi
Ei onnistunut Kaarle XII: kaan turkkilaisten nuoleskelussa, mutta suomalaiset turkkilaisten sukulaiskansana luonnollisesti saavat Turkin hyväksynnän.
- Anonyymi
Suomi ei oleTurkin sukulaiskansa,mutta jopa diktaattori Erdoganin on mentävä Naton muiden 29:n jäsenvaltion mukaan.
Kunhan nyt ensin todistelee äänestäjille tiukkaa kurdien vastaista linjaansa ihan muun asian avulla.
- Anonyymi
Tässä voi käydä niin, että Suomen ja Ruotsin ratifoinnit tapahtuvan eri aikaan Turkissa. Ensin Suomen oslata ja myöhemmin Ruotsin. Erdogan saa kaksi "peliä" samalla asialla.
- Anonyymi
Meidän urhea soturikuninkaamme Kaarle XII sai aivan asiallisen kohtelun turkkilaisilta isänniltään tarvitessaan tilapäistä turvaa keskellä suursodan melskeitä. Tämä asia on tietenkin hyvässä muistissa sekä turkkilaisilla että ruotsalaisilla, ja toivottavasti myös suomalaisilla, entisillä itäruotsalaisilla.
- Anonyymi
Ja kotimaahan palattuaan Kaarle XII kokosi armeijansa ja lähti palauttamaan kunniaansa valloittamalla Norjan.
Kun Putte saa pattiin Ukrainassa, hän tekee saman, mutta minne? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja kotimaahan palattuaan Kaarle XII kokosi armeijansa ja lähti palauttamaan kunniaansa valloittamalla Norjan.
Kun Putte saa pattiin Ukrainassa, hän tekee saman, mutta minne?Mitähän luulisit? Keitähän sieltä on tulossa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.27110927- 763001
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan842680- 882540
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1512252Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2682130- 451461
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131425Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1321331Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei35942