Osaako joku kommentoida, paljonko normi IV koneen mukana menee energiaa harakoille ja siis paljonko voisi säästää (sähkölaskussa), mikäli konetta käyttäisi pienemmällä teholla tai sammuttaisi osaksi päivää?
Unohdetaan yhtälöstä mahdolliset tästä aiheutuvat rakennusfysikaaliset ongelmat...;)
IV-koneen "energian tuhlaus"
3
242
Vastaukset
- Anonyymi
Voihan sen laskea, sisään tuleva ilma on ulkoilmaa, joka on esim. tunnissa ilmanvaihdon poistoilman määrä.
Ulkolämpötila on talvisin keskimäärin lähellä nollaa tai alle, ulkoa tuleva ilmamäärä lämmitetään ensin huoneessa ja sitten siirretään poistoilman mukana ulos...
Numeroina tästä syntyy jonkinmoista lämpöenergian siirtymää tulevaan ilmamäärään huoneen lämmityksen kautta.
Asumisen kannalta ilmanvaihtoa tosin tarvitaan, mutta tämä edellinen kysymys on kiintoisa, onkohan kaikki mukavuudet tosiaan energiatehokkaita kaikessa tarpeellisuudessaan ?
Avattava ikkuna toimii vastaavalla tavalla, mutta ilmanvaihtolaite käyttää tähän sähköä, joten todennäköisesti säästöä olisi saatavissa sillä ikkunan avaamisella ja sulkemalla se ilmastointi.
Huoneilman vaihtuminen on tarpeen, sen voinee järjestää monella tavalla. - Anonyymi
Jos aloittaja tarkoittaa pelkkää poistoilmakonetta esim. kerrostalossa niin itse poistoilmapuhallin ei paljoakaan energiaa kuluta. 1970 luvun ns. energiakriisissä pysäytettiin kaikki ilmanvaihto poistokoneineen yön ja viikonlopun ajaksi "energiasäästönä". Sen jälkeen kaksi vuosikymmentä korjattiin runsaita kosteusvaurioita kiinteistöissä. Ilmanvaihdon pysäyttäminen nykyrakenteissa on hölmöintä mitä voidaan tehdä. Pelkkä painovoimainen ilmanvaihti toimii vain vanhemmissa omakotitaloissa.
- Anonyymi
Tarkoitin omassa tapauksessa 2008 rakennettua OKTa, jossa perus tulo/poisto kone. Nytkin sen joudun sammuttamaan leivinuunin lämmittämisen ajaksi kun muutoin kiskaisee savut sisään ja mietiskelin siis että minkä verran säästöä tulisi jos kone olisi vaikka puolet päivästä kiinni. Sähkölämmitteinen talo.
Sisään voisi asentaa myös hiilari- ja kosteusmittarin, niin näkisi jos olosuhteet alkavat mennä heikoiksi sisäilman laadun osalta.
Enkä nyt siis tarkoita itse koneen ottamaa tehoa (100-250 W) vaan sitä energiamäärää jonka kone puhaltaa lämpönä ulos, vaikka ottaakin siitä teoriassa sen 50-60 pinnaa talteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3345309Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212686Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141571
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181533seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241454Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413