Helluntailaiset ovat käännynnäisiä

helluntailaiseen uskoon tullaan käännyttämällä ihminen helluntailaiseksi eli helluntailaiset ovat käännynäisiä ja heidän lahkokasteensa lahkon jäseneksi on pelkkä vesikaste eli proselyyttikaste eli käännynäiskaste uskonlahkon jäseneksi
89102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 89

Vanhimmat

Ihmiset menivät Jordanille kastettavaksi, koska siellä oli paljon vettä (upotuskaste).
Kippokaste olisi voitu tehdä kaupungissa.

Äänestä
  • Ei ne vankilasta karkumatkalla olleet ja verille hakatut miehet vieneet vanginvartijan perhekuntaa ja pesuetta keskellä yötä kastettavaksi mihinkään Jordanille. Eikä Juutalaisten pyhille lammikoille ollut mitään asiaa. Vähemmästäkin olisi kivitetty vääräuskoiset.

    Perhekasteet alkoi heti helluntaina. Miehet ja heidän lapset käskettiin heti kiireesti kastamaan syntien anteeksisaamiseksi ja Pyhän uskon Hengen lahjan saamiseksi. (Apt.2:38)

    Ap. t. 16:33

    Heti paikalla, keskellä yötä, vanginvartija otti heidät hoiviinsa ja pesi ruoskaniskujen haavat, ja hänet ja hänen perhekuntansa kastettiin heti.

    Eikä sitä Paavaliakaan mihinkään joen rantaan viety. Hyvä kun saatiin mies nousemaan sängystä seismaan kasteen ajaksi.

    Ap. t. 22:16

    Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.'

    Svenska Bibeln
    16 Varför dröjer du då nu? Stå upp och låt döpa dig och avtvå dina synder, och åkalla därvid hans namn.' [Apg. 2,38]

    King James
    16 And now why tarriest thou? arise, and be baptized, and wash away thy sins, calling on the name of the Lord.

    Äänestä

  • Ei sanota että oli paljon upotukseen viittaavaa syvää vettä. Eikö lahkoriivattu ymmärrä?

    Äänestä

Yhtä valhetta on aloitus.

Äänestä

Vauvakastetut käännyttivät budhalaisen Loirin taivaaseen siunaamalla (Laajasalo) hänet haudan lepoon.
On ne melkoisia taikureita.

Äänestä
  • Useamman kerran kylvetetyt harrastavat noituutta ja taikuutta

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Useamman kerran kylvetetyt harrastavat noituutta ja taikuutta

    Joo ja yksi niistä on eristetty täältä pari viikkoa sitten.

    Äänestä

  • Eihän lutherilaiset uskovat kuulu kirkkoon, eikö lahkoriivattu tiedä sitäkään? .....pestä pois syntisi, mutta lahkoriivatut vastaavat että olen tehnyt ratkaisun koko sydämestäni, synnit poissa autuutta oi.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Eihän lutherilaiset uskovat kuulu kirkkoon, eikö lahkoriivattu tiedä sitäkään? .....pestä pois syntisi, mutta lahkoriivatut vastaavat että olen tehnyt ratkaisun koko sydämestäni, synnit poissa autuutta oi.

    Tehän vauvakastetut rienaajat ette hyväksy lahkoja ja itse olette lahkolaisia.
    Luther Säätiö ja STLK on pahimpia rienaajia.

    Äänestä

Johanneksen kasteita tehtiin Jordan virran hyvin matalassa kahluupaikoissa, jossa joki voitiin ylittää kävellen molempiin suuntiin. Ihmisiä tuli joen molemmin puolin kastsomaan Johanneksen kastetoimintaa. Ihmiset olivat siellä arkivaatteissaan, mitään erillisiä kastevaatteita ei ollut käytössä.

Vanhimmat argeologiset piirrokset kuvaavat Jeesuksen kastetta Jordanilla.

Jeesus seisoo matalassa vedessä ja on kumartuneena eteenpäin kun Johannes valaa käsistään vettä Jeesuksen pään päälle ja Pyhä Henki tulee Jeesuksen pään päälle.

Kasteessa ei tarvinnut kastella koko ihmistä, siinä ollut kyse Juualaisten rituaalipeusta esim. kuukautisten vuoksi, että olisi pitänyt pyllistyä kokonaan veteen. Kasteella Jeesus voideltiin ja kruunattiin ylipapin tehtävään.

Johanneksen kasteen merkitys tavalliselle ihmisille oli syntien peseminen pois ihmisestä, mutta se edellytti syntisyyden tunnustamista.

Fariseukset ja helluntailaiset eivät tunnusta syntisyyttään ennen kastetta.

Sellaisia Johannes ei kastanut, vaan lähetti heidät synneissään takaisin koteihinsa ja lahkoihinsa.

Äänestä
  • Raamattu kieltää kuvien tekemisen, koska kuva on hapattanut sinunkin mielesi pakanalliseen kastetapaan.
    Ota selvää juutalaisista kastealtaistakin, aivan juutalaisista lähteistä käsin, niin ei tarvitse sitten savolaisittain pakanallisia kuvia kumartaen kertoa nilkkavesistä.
    Eli nilkkavesiin ne Egyptin sotajoukotkin varmasti hukkuivat.

    kirjoittajalle. Anonyymi 20.09.2022 22:28

    Äänestä

Johanneksen kastekaan ei ollut pelkkä vesikaste, koska siinäkin pestiin synnit pois.

Helluntailaisten kaste on pelkkä vesikaste, eli proselyyttikaste. käännynnäiskastet on pelkkää vettä. Siinä ei pestä syntejä pois.

Helluntaina alkanut Kristillinen kaste on Jumalan armoteko syntiselle ihmiselle, Kristillisessä kasteessa Jumala sovittaa syntisen ihmisen itsensä kanssa Kristuksen kuoleman ja veren tähden ja vuodattaa sydämeen Pyhän uskon Hengen sinetin kuulumisesta uuden liiton jäseneksi.

Äänestä
  • pese sinä vain syntejäsi vedellä. Meillä on Jeesuksen sovintoveri pessyt ne synnit.
    Se oppi oli jo Edenissä, kun Jumala uhrasi sijaisuhrin.
    Aabel -- uhrasi sijaisuhrin jne. Eli veri on aina syntien sovitus. Luterilaisissä vain vesi ja hiuskastelu - jota sanotaan ikäänkuin kasteeksi - Baptisti kasteeksi.

    Äänestä

Helluntailiikkeen perustaja ei todellakaan ollut mikään kristitty, vaan paha seksimies, joka vietiin vankilaan ja sai syytteen sodomiasta.

Ne on niin pahoja syntejä, että Sodomassa ja Gomorrassa niiden takia poltettiin tulella ja tulikivellä pienet lapsetkin.

Äänestä
  • Jumalan viha synnin takia kun ei kohdistu pelkästään synnin tekijään, vaan isompaan ihmisjoukkoon. On iso riski lähteä seuraamaan sodomiasta syytettäjä saarnamiehiä ja lahkojohtajia. Jumalan luonne ei ole muuttunut. Jumala on sama eilen tänään ja iankaikkisesti.
    Herran pelko on viisauden alku, mutta vain alku.

    Hoos. 13:16

    (14:1) Samaria joutuu syystänsä kärsimään, koska se on niskoitellut Jumalaansa vastaan: he kaatuvat miekkaan, heidän pienet lapsensa ruhjotaan, ja heidän raskaat vaimonsa halkaistaan.

    Ilmestyskirjassa odottaa vielä paljon niitä vihan maljoja ihmisten päälle kaadettavaksi.

    Ei Jeesuksen kuolema niitä vielä kaikkia ole hävittänyt, kuten yleensä vain sitä rakkautta hoetaan., että ei hätää mitään, kunhan vain rakastetaan kovasti.

    Samoin VT on täynnä vielä täyttymättömiä profetioita, on tyhmää jättää se lukematta ja uskoa pelkästään Paavalin hurmoskielten matkimisen ja molotuksen pelastavan ihmisen.

    Äänestä

  • Pitää miettiä mitä puhuu! Onko seksualinen suuntautuminen homoseksualisuuteen tänään synti? 1500- luvulla romanin sai tappaa, sen lain mukaan noin vain.
    No, saako tänään tehdä saman? Eli lain määritelmät on aikaansa kutakin.

    No, mikä ongelma oli Sodomassa ja Gomorrassa? Me savolaiset puhutaan monesti sitä, mitä meidän suuhun on pantu. Sodoman synti oli yltäkylläisyydessä, eli nyt katsotaankin paikallisen juutalaisen rabbiinisen tiedon pohjalta. Heillähän on kattavaa historiaa, hehän ylläpitävät sukuluetteloitakin, kuka kuului mihinki sukuun jne. Eli tieto kulki ajasta toiseen ja Sodomasta he puhuvat aivan eri ääneen, kuin sinäkin. Eli olisiko tuomiosi väärämittaisena vain perinneopillisen tuomion mitta?

    Luetaan.

    Sodomilaisten pahuus
    Enkelit lähtivät Abrahamin teltasta, ja kaksi heistä kääntyi Sodoman suuntaan toteuttaakseen G-d:n päätöksen tuhota tuo kaupunki.

    Sodomiitit olivat pahamaineisia jumalattomuudestaan. He eivät piitanneet köyhistä eivätkä ohikulkevasta muukalaisesta, jolle he eivät tarjonneet vieraanvaraisuutta; eivätkä he edes myisi hänelle ruokaa tai vettä. Kun he olivat saaneet tietää, että Plitith, Lootin tytär, oli salaa antanut ruokaa muukalaiselle, joka oli lähellä nälkää, ja he polttivat hänet julkisesti. Toisen kerran, kun he huomasivat, että nuori tyttö oli ruokkinut nälkää näkevää kerjäläistä, he levittivät hunajaa ympäriinsä ja asettivat hänet kaupungin muurille, niin että hän kuoli mehiläisten pistoihin, joita hunaja houkutteli.

    Nämä ja monet muut sodomiittien ja heidän Gomorran naapureidensa kaltaiset hirvittävät julmuudet olivat herättäneet G-d:n vihan, ja Hän päätti tuhota ne kokonaan.

    lähdetieto meille savolaisille.

    https://www.chabad.org/library/article_cdo/aid/246615/jewish/The-Destruction-of-Sodom.htm

    Tavallaan me puusilmäiset, meillä on aika hieman tarkastaa histriaakin, aivan perilähteistä käsin, ettei aivan juttumme olisi näitä puusilmien tarinoita.

    Äänestä

Ilman Pyhän Hengen lahjaa eli Kristuksen Henkeä ihminen ei ole uskossa.
Kastettuja alettiin kutsua uskoviksi ja myöhemmin Kristityiksi, koska he olivat kasteessa saaneet luvatun Pyhän uskon Hengen lahjan. (Apt.2:38)

2. Kor. 13:5

Koetelkaa itseänne, oletteko uskossa; tutkikaa itseänne. Vai ettekö tunne itseänne, että Jeesus Kristus on teissä? Ellei, niin ette kestä koetusta.

"Mutta jolla ei ole Kristuken Henkeä, se ei ole hänen omansa"

Usko ei koskaan aja Pyhän Hengen edellä, vaan on Pyhän Hengen ominaisuus ja lahja.

Äänestä
  • Taas pilkkaat Pyhää Henkeä! Näkyykö Pyhän Hengen lahja vauvakastettujen hedelmissä.
    Laitanko listan vauvakastettujen hedelmistä?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Taas pilkkaat Pyhää Henkeä! Näkyykö Pyhän Hengen lahja vauvakastettujen hedelmissä.
    Laitanko listan vauvakastettujen hedelmistä?

    Useammn kerran kylvetetty lastenraiskaaja! Uudestikastettyjen hedelmät näkyy kauas ja Pyhä Henki on nistä kaukana
    Yksi hedelmä on se että ylläpit joutui eristämään tuon uudestikastajat täälltä pari viikkoa sitten. Se haluaa koko ajan vauvoja

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Taas pilkkaat Pyhää Henkeä! Näkyykö Pyhän Hengen lahja vauvakastettujen hedelmissä.
    Laitanko listan vauvakastettujen hedelmistä?

    >>>hedelmät"<<<

    helluntailaisethan KIELTÄÄ olevansa Aadamin ja Eevan jälkeläisiä niinkuin,

    "Niinkuin yhden ihmisen kautta, synti tuli maailmaan ja synnin kautta kuolema, niin
    kuolema
    on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet" 1 Piet: 3: 21

    helluntailaiset ei ole siis MISTÄÄN HEDELMÄSTÄ kotoisin,

    "Niinkuin KAIKKI kuolevat Aadamissa" > paitsi helluntailaiset ei tunnusta, että kuolema
    on tullut Aadamin ja Eevan synnin takia kaikkien osaksi.
    käärme sano Paratiisissa > "ette te suinkaan kuole", helluntailaiset ei siis kuole "Aadamissa", eivätkä tarvitse kristillistä kastetta Jeesukseen, pelkkä OMA usko pelastaa
    vaikka ilman kastetta pelastaa helluntaiopin mukaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    >>>hedelmät"<<<

    helluntailaisethan KIELTÄÄ olevansa Aadamin ja Eevan jälkeläisiä niinkuin,

    "Niinkuin yhden ihmisen kautta, synti tuli maailmaan ja synnin kautta kuolema, niin
    kuolema
    on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet" 1 Piet: 3: 21

    helluntailaiset ei ole siis MISTÄÄN HEDELMÄSTÄ kotoisin,

    "Niinkuin KAIKKI kuolevat Aadamissa" > paitsi helluntailaiset ei tunnusta, että kuolema
    on tullut Aadamin ja Eevan synnin takia kaikkien osaksi.
    käärme sano Paratiisissa > "ette te suinkaan kuole", helluntailaiset ei siis kuole "Aadamissa", eivätkä tarvitse kristillistä kastetta Jeesukseen, pelkkä OMA usko pelastaa
    vaikka ilman kastetta pelastaa helluntaiopin mukaan.

    Vauvakastetut rienaajat eivät uskalla luovuttaa minulle lapsiaan!

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    >>>hedelmät"<<<

    helluntailaisethan KIELTÄÄ olevansa Aadamin ja Eevan jälkeläisiä niinkuin,

    "Niinkuin yhden ihmisen kautta, synti tuli maailmaan ja synnin kautta kuolema, niin
    kuolema
    on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet" 1 Piet: 3: 21

    helluntailaiset ei ole siis MISTÄÄN HEDELMÄSTÄ kotoisin,

    "Niinkuin KAIKKI kuolevat Aadamissa" > paitsi helluntailaiset ei tunnusta, että kuolema
    on tullut Aadamin ja Eevan synnin takia kaikkien osaksi.
    käärme sano Paratiisissa > "ette te suinkaan kuole", helluntailaiset ei siis kuole "Aadamissa", eivätkä tarvitse kristillistä kastetta Jeesukseen, pelkkä OMA usko pelastaa
    vaikka ilman kastetta pelastaa helluntaiopin mukaan.

    kas vain kasteen erikoistutkija on ahkerana foorumilla heti kello kuudesta alakaen höpisemässä mitä milloinkin !

    joko löysit vauvakasteen rahat painot ja mitat osiosta, kerro missä oli piilossa !

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    kas vain kasteen erikoistutkija on ahkerana foorumilla heti kello kuudesta alakaen höpisemässä mitä milloinkin !

    joko löysit vauvakasteen rahat painot ja mitat osiosta, kerro missä oli piilossa !

    Joo, tuo useamman kerran kylvetetty päivystää täällä jo aikaisin.

    voi onko käkätyksellä taas vauvat mielessä heti aamusta. Koita vaikka tumputtaa..

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Joo, tuo useamman kerran kylvetetty päivystää täällä jo aikaisin.

    voi onko käkätyksellä taas vauvat mielessä heti aamusta. Koita vaikka tumputtaa..

    Onko uudestikastetta löytynyt Raamatusta, osaako käkätys sanoa?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Useammn kerran kylvetetty lastenraiskaaja! Uudestikastettyjen hedelmät näkyy kauas ja Pyhä Henki on nistä kaukana
    Yksi hedelmä on se että ylläpit joutui eristämään tuon uudestikastajat täälltä pari viikkoa sitten. Se haluaa koko ajan vauvoja

    Kuinkahan paljon olet saanut pilkata Pyhän Hengen Golgatan ristin veren sanomaa, korvaus opillasi. Haluat vain korostaa, että teidän vesi pesee ja olette ainoat, joilla on oikeus pesutupaan ja tapaan. Siitähän jutuissasi on kyse.
    Ja siitä korvausopista, verestä muutos teitinlaiseen vesipesuun, on sinun Sodomalainen synti.
    Korvausoppi, jolla et anna janoisille Sanan vettä juotavaksi, jossa ihminen pääsisi ristin juurelle anteeksi annon oppiin. Näkemään, että mitä tuli ristinrakentamisessa tehtyä ja miksi sijaisuhri - Jumalan uhrikaritsa kuoli ristissä, missä veri tuli lunastushinnaksi.
    Sen estät - vesittämällä perinneopin vesinäölläsi raamatun ja tuot vesittämisessä opiksi sen, että sinä peset näkemyksenne helvetin perinnesynnin - synnissä siintyneen lapsen helvetti-jumalasikuvan mukaan taivaskelpoiseksi, ettei puheittenne mukaan vain kidu helvetissä, jos sattuisi kuolemaan kätkyessä, älyttömänä, Martti ja sinun mielikuvajumalasi käsiin.

    Eli vesitysoppi ja suurinta pilkkaa Jumalaasi kohtaan ja siitä SINÄ käyt tuomiosi mittaa. Mieti sitä, kun pilkkaat Jumalan elämänantajana sen lapsen, joka Herran aivoituksen mukaan on siinnyt, saanut elämänhengen, väität saastaiseksi ja siksi on pesuopetuksesi tapaan esissä. Nyt voit toteuttaa perinneopin toteuttamisen veden rituaali toimenpiteisiin, jolla pelastat tämän puhtaan lapsen, sinun puhtauteesi.

    Onko vaara, oletko miettinyt hengellistä rakennustasi - olkitaloa, olkimittaa, olkiukkoja ja helvetin raamatun tulen merkitystä? Jumala puhdistaa tantereet synnin perinneopin haureudesta, missä on maattu uskonnollisesti haureudessa tapanne mukaan jatkuvasti rienaajan liittosängyssä.

    Siellä on teidän mielenne vanhan-aadamin alastomuuden ’hengellinen h-ä-p-y’--- päässänne avoinna Luciferin astuttavaksi ja siemennettäväksi, että puheenne on lapseudestanne esitettävä tarina aina se vesipesun kattavaa harhaa.
    Lustetta suomeksi. Sen tuomoillamme polttaa tuli - tuhkaksi. Jumala tapaa ilman verenmerkintää sydämen pihtipielisten tuvan ja sielun. SE sielu, joka syntiä tekee, sen on kuoltava.
    Jumala tappaa sellaisen sielun ja hänen suunsa on viimeisellä tuomiolla - missä kaikki käymme - todistamassa vastaan, ja siellä ei veden merkki riitä.
    Vain taivaaseen viety VEREN merkki on joka suojaa sielun ja he ovat ottaneet vaarin tässä ajassa ja luottavat VEREN pesuun ja siinä uskossa - suun tunnustuksen kautta ovat kastettu Kristukseen.

    Työ on Herra, ja älkää viitsikö sitä sanoa saastaiseksi.

    Sillä katso: se päivä on tuleva, joka palaa kuin pätsi. Ja kaikki julkeat ja kaikki, jotka tekevät sitä, mikä jumalatonta on, ovat oljenkorsia; ja heidät polttaa se päivä, joka tuleva on, sanoo Herra Sebaot, niin ettei se jätä heistä juurta eikä oksaa. Mutta teille, jotka minun nimeäni pelkäätte, on koittava vanhurskauden aurinko ja parantuminen sen siipien alla, ja te käytte ulos ja hypitte kuin syöttövasikat ja tallaatte jumalattomat; sillä he tulevat tomuksi teidän jalkapohjienne alle sinä päivänä, jonka minä teen, sanoo Herra Sebaot.
    (Mal 4:1-3)

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    >>>hedelmät"<<<

    helluntailaisethan KIELTÄÄ olevansa Aadamin ja Eevan jälkeläisiä niinkuin,

    "Niinkuin yhden ihmisen kautta, synti tuli maailmaan ja synnin kautta kuolema, niin
    kuolema
    on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet" 1 Piet: 3: 21

    helluntailaiset ei ole siis MISTÄÄN HEDELMÄSTÄ kotoisin,

    "Niinkuin KAIKKI kuolevat Aadamissa" > paitsi helluntailaiset ei tunnusta, että kuolema
    on tullut Aadamin ja Eevan synnin takia kaikkien osaksi.
    käärme sano Paratiisissa > "ette te suinkaan kuole", helluntailaiset ei siis kuole "Aadamissa", eivätkä tarvitse kristillistä kastetta Jeesukseen, pelkkä OMA usko pelastaa
    vaikka ilman kastetta pelastaa helluntaiopin mukaan.

    helluntailaisethan KIELTÄÄ olevansa Aadamin ja Eevan jälkeläisiä niinkuin,

    "Niinkuin yhden ihmisen kautta, synti tuli maailmaan ja synnin kautta kuolema, niin
    kuolema
    on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet" 1 Piet: 3: 21

    helluntailaiset ei ole siis MISTÄÄN HEDELMÄSTÄ kotoisin,

    "Niinkuin KAIKKI kuolevat Aadamissa" > paitsi helluntailaiset ei tunnusta, että kuolema
    on tullut Aadamin ja Eevan synnin takia kaikkien osaksi.
    käärme sano Paratiisissa > "ette te suinkaan kuole", helluntailaiset ei siis kuole "Aadamissa", eivätkä tarvitse kristillistä kastetta Jeesukseen, pelkkä OMA usko pelastaa
    vaikka ilman kastetta pelastaa helluntaiopin mukaan.

    Johan oli kieroon väännetty valhe.

    Ensin - tämä ensimmäinen kuolema on armollinen kuoleman uni.
    Siitä herätetään.
    Mutta se toinen - tuomion kuolema se on synnin takia helvetin tuli ja missä Jumala tappaa syntiä tekevän sielun. Opettele faktat.

    Paavali käski ensimmäisen kuoleman kohdalla lohduttamaan jääviä ja selittää kuoleman unta. Jeesus opettaa Johanneksen evankeliumi 5 ja kuules luku - kuoleman unta.
    Sekä herätystä, ja iankaikkisen elämän armolahjasta. Eli olet pihalla puheinesi.

    Sillä katso: se päivä on tuleva, joka palaa kuin pätsi. Ja kaikki julkeat ja kaikki, jotka tekevät sitä, mikä jumalatonta on, ovat oljenkorsia; ja heidät polttaa se päivä, joka tuleva on, sanoo Herra Sebaot, niin ettei se jätä heistä juurta eikä oksaa. Mutta teille, jotka minun nimeäni pelkäätte, on koittava vanhurskauden aurinko ja parantuminen sen siipien alla, ja te käytte ulos ja hypitte kuin syöttövasikat ja tallaatte jumalattomat; sillä he tulevat tomuksi teidän jalkapohjienne alle sinä päivänä, jonka minä teen, sanoo Herra Sebaot.
    (Mal 4:1-3)

    Ja meri antoi ne kuolleet, jotka siinä olivat, ja Kuolema ja Tuonela antoivat ne kuolleet, jotka niissä olivat, ja heidät tuomittiin, kukin tekojensa mukaan. Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. -->>Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi. <<<--
    Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen. (Ilm 20:13-15)

    Toinen KUOLEMA on tämä tuomion kuolema - helvetin tuli - olkiukoille - jossa syntiä tekevä sielu tapetaan ja osa on iankaikkisesta iankaikkiseen. Tallattavana, jos ei ymmärrä sen olomuotoa, kun tuli on tehnyt tehtävänsä.

    Luodaan sen jälkeen Uusi taivas ja maa. Sen jälkeen kaikki on uutta.

    Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan; sillä >>ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole. <<<Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan alas taivaasta Jumalan tyköä, valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu. Ja minä kuulin suuren äänen valtaistuimelta sanovan:

    "Katso, Jumalan maja ihmisten keskellä! Ja hän on asuva heidän keskellänsä, ja he ovat hänen kansansa, ja Jumala itse on oleva heidän kanssaan, heidän Jumalansa; ja hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä, eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä murhetta eikä parkua eikä kipua ole enää oleva, sillä >>> kaikki entinen on mennyt." Ja valtaistuimella istuva sanoi: "Katso, uudeksi minä teen kaikki". Ja hän sanoi: "Kirjoita, sillä nämä sanat ovat vakaat ja todet". <<<< (Ilm 21:1-5)

    Siinä on Jumalan sanan opetus vankka ja tosi. Helvetin tulella on tehtävä ja Herran omat saavat -armolahjana-- Kristuksessa iankaikkisen ELÄMÄN! Armosta eletään.

    II- kuolema on olkiukkojen ja kirkkojen kohtalo perinneopeissa, kun on Lucifer maannut haureuteen hengelliseti langenneet yleisuskonnon hapatteisiin, eikä Ylkä ole voinut pukea heidän kohdallaan morsianta valkeaan hääpukuun. Siellä menee vesipesun opetus helvetin tulessa höyrynä taivaan tuuleen, kun veren merkki puuttuu.
    Vain veri pelasti aina syntisen, niin Edenissäkin. Sijaisuhri - jonka Jumala uhrikarisassa opetukselleiseti peitti syntisen alastomuuden. Vesi ei peitä ilman uhrikaritsaa mitään.
    On oltava Uhri- eli usko Golgatan Herran täytettyyn työhön henkilökohtainen suun tunnustus. Hän tunnustaa - siksi olen kasettu - Hän on sijaiseni. Siinä pelastu, siinä on syntien anteeksiantamus.

    Joh 6:40 Sillä minun Isäni tahto on se, että jokaisella, joka näkee Pojan ja uskoo häneen, on iankaikkinen elämä; ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä."

    usko on henkilökohtainen - henkilökohtainen suun tunnustus.
    Joh 6:47 Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka uskoo, sillä on iankaikkinen elämä.
    Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka 1. kuulee minun sanani ja 2, uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, ---- ----- >>> sillä on iankaikkinen elämä, <<<
    eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan >>>on siirtynyt kuolemasta elämään. (Joh 5:24)

    On täten kuultava tämä Jumalan sijaisuhrin sanoma ja uskottava sen mukaan.
    Siinä on Herran kansa, koska he eivät joudu tuomittavaksi, ovat -siirtyneen- kuolemasta elämään.
    Vesi - ja vai veriuhri - sijainen, pelastuksessa kumpi vai kampi - mieti sitä

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    helluntailaisethan KIELTÄÄ olevansa Aadamin ja Eevan jälkeläisiä niinkuin,

    "Niinkuin yhden ihmisen kautta, synti tuli maailmaan ja synnin kautta kuolema, niin
    kuolema
    on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet" 1 Piet: 3: 21

    helluntailaiset ei ole siis MISTÄÄN HEDELMÄSTÄ kotoisin,

    "Niinkuin KAIKKI kuolevat Aadamissa" > paitsi helluntailaiset ei tunnusta, että kuolema
    on tullut Aadamin ja Eevan synnin takia kaikkien osaksi.
    käärme sano Paratiisissa > "ette te suinkaan kuole", helluntailaiset ei siis kuole "Aadamissa", eivätkä tarvitse kristillistä kastetta Jeesukseen, pelkkä OMA usko pelastaa
    vaikka ilman kastetta pelastaa helluntaiopin mukaan.

    Johan oli kieroon väännetty valhe.

    Ensin - tämä ensimmäinen kuolema on armollinen kuoleman uni.
    Siitä herätetään.
    Mutta se toinen - tuomion kuolema se on synnin takia helvetin tuli ja missä Jumala tappaa syntiä tekevän sielun. Opettele faktat.

    Paavali käski ensimmäisen kuoleman kohdalla lohduttamaan jääviä ja selittää kuoleman unta. Jeesus opettaa Johanneksen evankeliumi 5 ja kuules luku - kuoleman unta.
    Sekä herätystä, ja iankaikkisen elämän armolahjasta. Eli olet pihalla puheinesi.

    Sillä katso: se päivä on tuleva, joka palaa kuin pätsi. Ja kaikki julkeat ja kaikki, jotka tekevät sitä, mikä jumalatonta on, ovat oljenkorsia; ja heidät polttaa se päivä, joka tuleva on, sanoo Herra Sebaot, niin ettei se jätä heistä juurta eikä oksaa. Mutta teille, jotka minun nimeäni pelkäätte, on koittava vanhurskauden aurinko ja parantuminen sen siipien alla, ja te käytte ulos ja hypitte kuin syöttövasikat ja tallaatte jumalattomat; sillä he tulevat tomuksi teidän jalkapohjienne alle sinä päivänä, jonka minä teen, sanoo Herra Sebaot.
    (Mal 4:1-3)

    Ja meri antoi ne kuolleet, jotka siinä olivat, ja Kuolema ja Tuonela antoivat ne kuolleet, jotka niissä olivat, ja heidät tuomittiin, kukin tekojensa mukaan. Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. -->>Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi. <<<--
    Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen. (Ilm 20:13-15)

    Toinen KUOLEMA on tämä tuomion kuolema - helvetin tuli - olkiukoille - jossa syntiä tekevä sielu tapetaan ja osa on iankaikkisesta iankaikkiseen. Tallattavana, jos ei ymmärrä sen olomuotoa, kun tuli on tehnyt tehtävänsä.

    Luodaan sen jälkeen Uusi taivas ja maa. Sen jälkeen kaikki on uutta.

    Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan; sillä >>ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole. <<<Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan alas taivaasta Jumalan tyköä, valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu. Ja minä kuulin suuren äänen valtaistuimelta sanovan:

    "Katso, Jumalan maja ihmisten keskellä! Ja hän on asuva heidän keskellänsä, ja he ovat hänen kansansa, ja Jumala itse on oleva heidän kanssaan, heidän Jumalansa; ja hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä, eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä murhetta eikä parkua eikä kipua ole enää oleva, sillä >>> kaikki entinen on mennyt." Ja valtaistuimella istuva sanoi: "Katso, uudeksi minä teen kaikki". Ja hän sanoi: "Kirjoita, sillä nämä sanat ovat vakaat ja todet". <<<< (Ilm 21:1-5)

    Siinä on Jumalan sanan opetus vankka ja tosi. Helvetin tulella on tehtävä ja Herran omat saavat -armolahjana-- Kristuksessa iankaikkisen ELÄMÄN! Armosta eletään.

    II- kuolema on olkiukkojen ja kirkkojen kohtalo perinneopeissa, kun on Lucifer maannut haureuteen hengelliseti langenneet yleisuskonnon hapatteisiin, eikä Ylkä ole voinut pukea heidän kohdallaan morsianta valkeaan hääpukuun. Siellä menee vesipesun opetus helvetin tulessa höyrynä taivaan tuuleen, kun veren merkki puuttuu.
    Vain veri pelasti aina syntisen, niin Edenissäkin. Sijaisuhri - jonka Jumala uhrikarisassa opetukselleiseti peitti syntisen alastomuuden. Vesi ei peitä ilman uhrikaritsaa mitään.
    On oltava Uhri- eli usko Golgatan Herran täytettyyn työhön henkilökohtainen suun tunnustus. Hän tunnustaa - siksi olen kasettu - Hän on sijaiseni. Siinä pelastu, siinä on syntien anteeksiantamus.

    Joh 6:40 Sillä minun Isäni tahto on se, että jokaisella, joka näkee Pojan ja uskoo häneen, on iankaikkinen elämä; ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä."

    usko on henkilökohtainen - henkilökohtainen suun tunnustus.
    Joh 6:47 Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka uskoo, sillä on iankaikkinen elämä.
    Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka 1. kuulee minun sanani ja 2, uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, ---- ----- >>> sillä on iankaikkinen elämä, <<<
    eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan >>>on siirtynyt kuolemasta elämään. (Joh 5:24)

    On täten kuultava tämä Jumalan sijaisuhrin sanoma ja uskottava sen mukaan.
    Siinä on Herran kansa, koska he eivät joudu tuomittavaksi, ovat -siirtyneen- kuolemasta elämään.
    Vesi - ja vai veriuhri - sijainen, pelastuksessa kumpi vai kampi - mieti sitä

    Tietenkin kuolema on ajassa ero - jossa lähimmäistä ei nähdä tässä ajassa.
    Mutta, Herran omille kuolema on se uni - josta Herätetään viimeisen pasunan soidessa. Ja he - jotka kuolivat Kristuksessa- he kuulevat kutsun häihin. Nyt Jeesus on Ylipappina tekemässä sijaa omilleen ja kun se tehtäväkuva on valmis - hän saapuu hakemaan omiaan.
    Siten voimme lohduttaa toisiamme. Jeesus elää ja iankaikkinen elämä on armolahja.

    Mutta me emme tahdo pitää teitä, veljet, tietämättöminä siitä, kuinka poisnukkuneiden on, ettette murehtisi niinkuin muut, joilla ei toivoa ole. Sillä jos uskomme, että Jeesus on kuollut ja noussut ylös, niin samoin on Jumala Jeesuksen kautta myös tuova poisnukkuneet esiin yhdessä hänen kanssaan.

    Sillä sen me sanomme teille Herran sanana, että me, jotka olemme elossa, jotka jäämme tänne Herran tulemukseen, --->>emme suinkaan ehdi ennen niitä, jotka ovat nukkuneet.

    Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasunan kuuluessa, ja ---->>>Kristuksessa kuolleet nousevat >>ylös ensin; <<<

    sitten meidät,--->>> jotka olemme elossa, jotka olemme jääneet tänne,----->> temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme aina olla Herran kanssa. --->>Niin lohduttakaa siis toisianne näillä sanoilla. (1Te 4:13-18)

    Siunasin oman vaimoni vuosikymmenten jälkeen tähän nukahtaneen kuoleman uneen - rakkaani odottamaan sitä h-hetkeä, kun Herra saapuu. Hän uskoi Veren lunastavaan voimaan Kristuksessa.
    Eli Elämänkirja sitten tuo esiin Herran omat - verenmerkki on taivaissa ja Jumala tuntee omansa -

    Muistan nuoruudestani erään helluntaiseurakunnan harmaapääkuorolaisen. Hän sanoi, että hän menee haudan lepoon odottamaan Herran paluuta. Hänkin odottaa ja herää viimeisen pasunan äänen kaikuessa.
    Nyt Jeesus sijaa paikkoja.

    Joh 6:39 Ja minun lähettäjäni tahto on se, että minä kaikista niistä, jotka hän on minulle antanut, en kadota yhtäkään, vaan ----->>>herätän heidät viimeisenä päivänä.
    Joh 6:40 Sillä minun Isäni tahto on se, että jokaisella, joka näkee Pojan ja uskoo häneen, on iankaikkinen elämä; ja ---->>>minä herätän hänet viimeisenä päivänä."


    -->>Joka uskoo Poikaan, sillä on ->iankaikkinen elämä; <<<--
    mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä." (Joh 3:36)

    Totisesti, totisesti minä sanon teille: --->> joka kuulee minun sanani ja --->uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, >>>sillä on<< --> iankaikkinen elämä, --->>eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan ---->> on siirtynyt kuolemasta elämään. Totisesti, totisesti minä sanon teille: aika tulee ja on jo, jolloin kuolleet kuulevat Jumalan Pojan äänen, ja jotka sen kuulevat ne saavat elää. (Joh 5:24-25)

    Äänestä

Näissä kirjoituksissa näkyy vauvakastettujen riivaajahenki.

Äänestä
  • Tuossa taas nähtin uudestikastetun riivaajahenki. Se haluaa kristittyjen lapsia.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Tuossa taas nähtin uudestikastetun riivaajahenki. Se haluaa kristittyjen lapsia.

    sleyn hautomostako sait nuo virkkeesi vaiko ihan omiako ovat!

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    sleyn hautomostako sait nuo virkkeesi vaiko ihan omiako ovat!

    isosta kirjastako sinä sat nuo typerät kommenttisi vai itsekö keksit?

    Äänestä

Aloittaja tykkää provoilla. Erikoinen harrastus.

Äänestä

Mihinkään uskoon ei voi hurahtaa ilman kääntymistä. Jos kerran joku kääntyy, onsilloin olemassa aina myös käännyttäjä. Uskoon ei voi kääntyä, jos ei ensin Kuule sanomaa joltakin.

Äänestä
  • Suomessa kyllä julistetaan ja kuullaan evankeliumia ja julistettu jo monta sataa vuotta ennekuin helluntailais-lusteen tänne tullutkaan.

    helluntailaisuus on "vihollisen MYÖHEMMIN kylvämää lustetta"

    Äänestä

  • Raamatun mukaan Jumala on uskon alkaja ja sen täydelliseksi tekijä.

    Helluntailaisten mukaan ihmisen tekemä mielenmuutos eli metanoia on se ihmisen oma kääntyminen uskoon, johon lahkoissa ihminen käännyteään erilaisin konstein.

    Room. 10:20

    Ja Esaias on rohkea ja sanoo: "Minut ovat löytäneet ne, jotka eivät minua etsineet; minä olen ilmestynyt niille, jotka eivät minua kysyneet".

    Raamatun mukaan Jumala antaa kasteessa synneistä pesemäänsä sydämeen lahjaksi sen uskon Hengen lahjan.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Raamatun mukaan Jumala on uskon alkaja ja sen täydelliseksi tekijä.

    Helluntailaisten mukaan ihmisen tekemä mielenmuutos eli metanoia on se ihmisen oma kääntyminen uskoon, johon lahkoissa ihminen käännyteään erilaisin konstein.

    Room. 10:20

    Ja Esaias on rohkea ja sanoo: "Minut ovat löytäneet ne, jotka eivät minua etsineet; minä olen ilmestynyt niille, jotka eivät minua kysyneet".

    Raamatun mukaan Jumala antaa kasteessa synneistä pesemäänsä sydämeen lahjaksi sen uskon Hengen lahjan.

    Hellarit voi etsiä sitä Jeesusta vuosia erilaisissa hurmoskokouksissa vaikka konttaamalla hurmostilassa lattialla je penkkien alta, mutta ei siellä mitään Jeesusta ole, ei ole koskaan ollutkaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Suomessa kyllä julistetaan ja kuullaan evankeliumia ja julistettu jo monta sataa vuotta ennekuin helluntailais-lusteen tänne tullutkaan.

    helluntailaisuus on "vihollisen MYÖHEMMIN kylvämää lustetta"

    Ihanko Martti Lutherin äärellä 1500- luvun Anabaptistien hukuttaja- talonpoikien kurittajan ja juutalaisten antisemitismin ääni vielä kaikuu kentällä. Sekö on evankeliumia? Mielestäni Martilla oli se luste, josta hän ei tehnyt parannusta - jopa kummit pantiin puhumaan, kun Martin kohdalla oli vaikeus saada vauvalta uskontunnustusta ja martti käsitti, että vain suun tunnustuksen kautta usko tulee esiin ja voidaan kastaa.

    Siten kummi astui Martin puhdistusrooliin matkaan.

    index.php/blogi/sakastin-varjoisalla-puolella/50-kummeus-mitae-se-on
    Kummeus, mitä se on?
    Uutisissa puhuttiin taannoin siitä, kuinka vaikeata on nykyään löytää lapselle kummeja. Uhkaapa koko kasteseremonia jäädä suorittamatta ellei kummeja löydy. Koko kummiasia siis hieman haiskahtaa. Tässä täytyy olla kummi haudattuna. Minkä ihmeen takia ei voida kastaa ellei ole kummeja?


    Kastejutussa ei ole mitään ongelmaa, jos kastettava uskoo. Kun on uskoa, niin voidaan kastaa:
    Matkan jatkuessa he tulivat paikkaan, jossa oli vettä. Silloin hoviherra sanoi: "Tässä on vettä. Estääkö mikään kastamasta minua?" Filippos sanoi hänelle: "Jos koko sydämestäsi uskot, se on mahdollista." Hoviherra vastasi: "Minä uskon, että Jeesus Kristus on Jumalan Poika." Hän käski pysäyttää vaunut, ja he molemmat, Filippos ja hoviherra, astuivat veteen, ja Filippos kastoi hänet. Apt 8:36-38

    Mutta nythän lapsi ei puhu ei pukahda, vaikka häneltä kuinka tiedusteltaisiin tätä asiaa. Kummin tehtävä onkin poistaa tämä ongelma.

    Kummista tulee mieleen vatsastapuhuja ja sen nukke. Näyttää siltä, että nukke puhuu, vaikka tosiasiassa se on vatsastapuhuja kun puhuu. Ihan sama asia on tässä kummikysymyksessä. Näyttää siltä, että vauva puhuu ja vastailee papin kysymyksiin. Mutta todellisuudessa se onkin kummi, joka vastailee.

    Mitä ovat nuo kysymykset, joihin kummi vastailee lapsen puolesta?

    Ensimmäinen kysymys Lutherin alkuperäisen katekismuksen mukaan kuuluu näin:
    - Luovutkos perkeleestä? - Luovun, vastaa kummi. Pappi jatkaa kysymyksiä ja kummi vastailee.
    - Luovutko kaikista hänen teoistaan? - Luovun. - Luovutko kaikesta hänen petoksestaan? - Luovun.
    Lopulta pappi esittää tärkeän ja keskeisen kysymyksen.
    - Uskotko Jeesukseen Kristukseen, Jumalan ainoaan Poikaan, meidän Herraamme, joka syntyi ja kärsi kuoleman?
    - Uskon, vastaa kummi lapsen puolesta. Lopuksi pappi kysyy: - Tahdotko, että sinut kastetaan? - Tahdon.
    Eli nyt siis on ilmassa uskoa. Se merkitsee sitä, että voidaan kastaa.

    Siinäpä se. Hyvä kun jatkuvasti itse tahdostannen pidätte tätä kasteasiaa yllä ja vastailemme tässä - ei välttämättä helluntalaispuolen todistuksilla, mutta uskovien ja vapaakirkollisten näköalalla uskovien kasteen merkitystä.
    Teitin ylläpito lisää ihmisten tietoisuutta ja jo Helsingissä on alle puolet vienyt lapsiaan kasteelle. Heidät sitten kastetaan uskovien kastella vapaissa suunnissa ja jopa luterilaisuuskin antaa tänään rippikouluissa upotuskasteen.
    Näin teidän vauvavalelun käsite - vesipelastaa opista - saa lisä valaistusta ja siten teettekin hyvää työtä kertaamisilla. Saadaan pakanallinen opetus katoamaan ansioittenne mukaan.
    Kiitos aktiivisuudestanne. Kyllä perisyntiperuste, jota ei edes Ortodoksit tavallanne allekirjoita, kun siinä pilkataan Jumalaa- ja vauvan pyhyys- joka mielestänne on saastunut vanhempien pyhässäkin liitossa - kun Jumalan aivoitus sukupuolisessa kanssakäymisessä on teitin mielessä saastaista ja synnissä siittelemistä, niin onhan se paljastettava.
    Te itse kerrotte sen mielipiteenne ja sitten raamatulla avaamme sen, kirjoituksista, ettei kansa eksy perinnäisoppien lusteenn kasvuun Enään.

    Näin jatkakaa - kyllä rautaa taotaan, kun se on kuumaa. Puhaltakaa ahjoon Sana takoo juttunne tulessa.

    Äänestä

Kastaa ja upottaa on täysin eri sanat. Älä anna hellareiden eksyttä itseäsi.

Jordan on iso joki, missä virtaa tietenkin paljon vettä.

Mutta kasteita tehtiin turvallisessa lähes kuivassa joen ylityspaikassa, jossa joki voitiin ylittää kävellen molempiin suuntiin. Niitä oli Jordanilla useita. Raamatussa niistä paikoista käytetään nimitystä kahluupaikka.

Äänestä

Ei helluntailaiseksi tarvitse jäsenrekisteriin ihmisen kääntyä, vaan Jumalan opetuslapseksi Kristuksessa ja siinä käy sitten kasteella, että on Herran kansaa.
Luterilainen kippokastekaveri ei oikein tätä tahdo ymmärtää, kun vedellä vain pestään syntejä anteeksi, eikä vauvana kipotettu sitten aikuisena oikein edes tiedä, mitä sovitusuhri merkitsee.

Veri pesee synnit ja siksi Pyhä Henki vie ihmisen Golgatalle katsomaan Jumalan Karitsaa, ja omia töitä, eli ristiä.

Herran omat ei ole luterilaisen kippokastetun tapaan jäsen - vaan Jumalan lapsi - Kristuksessa. = Opetuslapsi.

Vaikkapa Vapaa-ajattelija - mummo- uskoon tulee - ymmärrettyään ristin sijaisuhrinsa merkityksen - uhrikaritsan. Käsittää, mitä tuli elämässä tehtyä, kun rakensi niitä ristejä - verisiä ristejä, jopa poikansa ja itsensä väliin. Kun hän tämän tajusi - mitä ristintekeminen on, ja mikä on Uhrikaritsa, virheetön - joka tuli ihmisen toimesta tapettua, Jumalan antama Poika, Luoja, sijainen - jota katselemalla käsitti Jumalan rakkauden, niin ymmärrys Pyhän Hengen kautta avasi sokeana ajatuksessaan Vapaa-ajattelijan, käsitti - miksi maailma on tämä - astui mieleen se, että tästä on tehtävä mielenmuutos - samanmieliseksi Jumalan kanssa, ja Jumalan lain päämäärä on rakkaus.
Tämä mummo kuulee ristiltä sanat – ”Anna Isä anteeksi, hän ei tiennyt mitä hän teki”.
Ja näin mummo painoi omalta kohdaltaan päänsä, nöyrtyen omista töistään ja ajatuksistaan Valtaistuimen edessä ja antoi sydämensä Herralle.
Eli usko oli Jumalantyö. Sijaisuhri oli silmiä avaava - voide. ja siksi sen veri pesi ne synnit anteeksi ja Jumalan työnä usko astui sydämeen, ympärileikkasi mielen maailmaan. Ja näin Jumalantyönä usko tuli eläväksi - suu tunnusti Valtakunnan, joka Jumalantyönä on Herran kansa ja halullisesti siihen halusi, kävi kasteella, upposi veteen, kuin Nooan aikana - ja sai nousta pelastuksen arkkiin.
Näin kasteen "hauta" raamatun kielellä tuli eläväksi, kun ensin sydän sai Jumalantyönä uudesti syntyä ja sitä kastettavan suu tunnusti. Herra on minun paimeneni jne.
Puhutaanko lahkokasteesta? Eikö veri erota, pelkästään jo siitä vedestä jossa kummi puhuu ja kastettava ei vielä käsitä edes, miksi hänet tuohon Lutteri-vihamiehiseen lahkoon kastetaan, joka kirkkoisänä jo hukutti sen ajan kastettavia - Anabaptisteja, vihasi renkejä, vihasi Herran kansaa juutalaisia - ja opetti antisemitismin mukaan kirkkopyhissäkin.

Miksi tuo harhakirkko MUKA on se oikeakaste hiuskostuttelu kasteella jotain olevinaan ja kenen vallan merkkinä? Ei sillä ainakaan ole Jumalan lepopäivääkään, vaan on antisemitistinen pyhä. Onko heillä otsaa puhua Luojan, eli Sapatin Herran edessä, että vesi pelastaa - kun itse Luoja on leponsa antanut sijaisena Veri pelastaa sijaisuhrissa ja vei taivaiseen veren Isän eteen.

Kenellä on otsaa tulla Jumalan edessä tuomaan jotain Marttia välimieheksi ja luterilaista jäsenrekisteriä elämänkirjaksi. Onkohan niin, että vesipesulliset eivät oikein "kaikki" ymmärrä puheissaan sitä, mitä Pyhä Henki ristin ääressä opettaa.

Jos ei ole uudestisyntynyt - ei käsitä, että kuinka tuli maailmassa näitä ristejä rakennettua, Hänelle ja Hänen luomansa ihmisen kohdalla - jatkuvasti. Eli kristillisesti muotouskonnossa on paljon selitettävää, kun ne kirkkoisien veljet tappoivat toisiaan. Onko se Jumalasta! Miksi jatkaa Ihmisen Martin välimiesoppia edelleen ilman veren evankeliumia. Sopii kysyä kukin itseltään.
Siis puhe oli lahkokasteesta -

Äänestä
  • kenellä on otsaa tulla Jumalan edessä tuomaan jotain sodomia - Parham miehiä välimiehiksi ja helluntailaista jäsenreksiteriä elämänlahjaksi.

    tulivat tänne monta sataa vuota myöhemmin, kun kristinusko jo Suomessa ollut.

    helluntailaiset ei tunnusta raamatun sanaa, "syntyä vedestä ja Hengestä" Joh: 3
    helluntaiulaisilla on ihan omat uudestisyntymiset,
    > hurmos / kielet,

    Jeesus sanoo:
    "jos ihminen ei synny vedestä ja Hengestä , ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan"
    Joh: 3:

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    kenellä on otsaa tulla Jumalan edessä tuomaan jotain sodomia - Parham miehiä välimiehiksi ja helluntailaista jäsenreksiteriä elämänlahjaksi.

    tulivat tänne monta sataa vuota myöhemmin, kun kristinusko jo Suomessa ollut.

    helluntailaiset ei tunnusta raamatun sanaa, "syntyä vedestä ja Hengestä" Joh: 3
    helluntaiulaisilla on ihan omat uudestisyntymiset,
    > hurmos / kielet,

    Jeesus sanoo:
    "jos ihminen ei synny vedestä ja Hengestä , ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan"
    Joh: 3:

    "Anonyymi 21.09.2022 11:25", tulit taas valehtelemaan, tiedätkö, että saatana on valheen isä. Purat sydämestäsi vihaa uskovia kohtaan, selainen on kapinaa Jumalaa vastaan.

    SYDÄMEN KYLLYDESTÄ SUU PUHUU.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    kenellä on otsaa tulla Jumalan edessä tuomaan jotain sodomia - Parham miehiä välimiehiksi ja helluntailaista jäsenreksiteriä elämänlahjaksi.

    tulivat tänne monta sataa vuota myöhemmin, kun kristinusko jo Suomessa ollut.

    helluntailaiset ei tunnusta raamatun sanaa, "syntyä vedestä ja Hengestä" Joh: 3
    helluntaiulaisilla on ihan omat uudestisyntymiset,
    > hurmos / kielet,

    Jeesus sanoo:
    "jos ihminen ei synny vedestä ja Hengestä , ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan"
    Joh: 3:

    Puhuppa sijaisuhrista välillä, äläkä jankkaa vain vedestä ja Hengestä. Mitä on sen veden kohtaa ennen.
    Mietipä tätä juutalaisuudesta, kun se "lapsi" sana on teillä aina esissä.,



    ...Jokaisen yksilön pitäisi nähdä itsensä ikään kuin häntä nyt käsketään, ja hän kuulee nämä sanat G-d:n suusta. Sillä kuningas on vain sanansaattaja, joka ilmoittaa G-d:n sanat – ibid.

    Koko kansan – miesten, naisten ja lasten – puhe olisi silloin: "Miksi olemme kokoontuneet tähän suureen kokoontumiseen?" Ja vastaus olisi: "Kuulla Tooran sanat – olemuksemme, kunniamme ja ylpeytemme!" Tämä sai heidät ylistämään Tooraa ja puhumaan sen loistavasta arvosta ja istuttamaan heidän sydämeensä halun ja motivaation tutkia ja tuntea Jumala. Siten he ansaitsevat äärimmäisen hyvän, ja Jumala iloitsee luomuksistaan... – Sefer haChinuch mitzvah 612.

    laina päättyy.... Yritäpä se vesi juttusi ääressä saada sen kastettavan suusta sama, mikä juutalaisuudessa - eli KOKO kansan, siis minkä kansan, tehän jäljittelette ympärileikkausjutuissa juutalaisuutta ja olette ottaneet kovausopin, sunnuntainkin tähän tilalle, niin minkä kansan? Miesten, naisten ja -->>>lasten<---- puhe! Ymmärtääkö hän.

    Alkakaas tenttata sitä kastetun vauvan puhetta onko todistus olemme kokoontuneet ja mihin. Taitaa se juttunne kuivua siihen. Perinneoppi on perinneoppi, siitähän ei pääse mihinkään ja turhaa sitä sinne hellutalaismetsien puitten taakse on mennä Jumalaa pakoon. Kaste on kaste uskoville. Metsäjuttunne helluntai sitä ja tätä ei muuta asiaa kirjoituksissa, mutta TE muutatte. Siinä se ongelma on.
    Teillä vain vesi pesee - mutta verestä edelleenkään ette osaa sijaisuhrista puhua mitään.

    Eli ongelmanne on edelleen ihmisoppinen ja käskyinen- yleisuskonnon kirjoitusta.

    Pyhä maa on Jumalan Valtakunta ja Hänen aluetta, välimiehenä Ei Martti, eikä antisemitistinen yleisuskonnon kristillisyys- korvausopillinen pappeus, vaan Ylimmäinen Pappi Jeesus, Lunastaja Luoja- verellä ostanut Herra ja vain Hänen verensä kautta on pääsy tuonne Pyhimpään.

    Te väittelette aina, etttä vain teitin vesipesu hoitaa kaiken. Yrittäkääs edes löytää se Golganatan sovitustyö - Uhrikaritsan veren merkki sydämen pihtipieleen, että kuoleman enkeli menisi ohi. Marttinne ei tehnyt parannusta teoistaan, vaikka kirkkonne siitä on jo halannut, sekä pyytänyt harhautettua oppia anteeksi. Mutta teille se ei näytä menevän perille.
    Monelle kirkkoherralle ja papille on tämä verenmerkki selvä, mutta he ovatkin elävässä uskossa, he eivät jankkaa vesipesuja, vaan veri pesee heilläkin tämän anteeksiannon.

    Äänestä

villitsevät hurmoshenget vie ihmistä kuin pässiä narussa

Äänestä

Kyriake=Herran omat=Kristukseen kastettujen joukko
Kasteessa liitytään Kristuksen ruumiiseen.

(ei mikään uskonnollinen yhdistys ry)

Äänestä

Helluntailaisuuteen ei käännytetä.

Evankeliumia julistetaan ja jokainen itse valitsee mihinkä seurakuntaan haluaa kuulua.

Seurakuntalaisten keskuudessa ei edes tiedetä, kuka kuuluu seurakuntaan. On jokaisen oma asia valita mijinkä kuuluvat.

Seurakunta on hengellinen yhteisö, joka toimii Raamatun seurakunnille ilmoittamien ohjeisen mukaisesti. Uudessa testamentissa on selvät ohjeet siitä, mitä seurakunta on.

Äänestä
  • milläs perusteella ne sitten EROTTAVAT seurakunnan jäsenyydestä, jos eivät edes tiedä, ketä seurakuntaan kuuluu !??

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    milläs perusteella ne sitten EROTTAVAT seurakunnan jäsenyydestä, jos eivät edes tiedä, ketä seurakuntaan kuuluu !??

    Lahkot, kuten helluntailaisten lahkot on uskonnnollisä yhdistyksiä ry:tä, joita Suomessa pelkästään on erioppisia uskonnollisia yhdistyksiä yli tuhat erilaista, joista sitten ihmiset valitsee omien tuntemuksiensa mukaisen yhdistyksen johon liittyvät.

    Erioppiset uskonlahkot ei ne ole mitään Kristuksen ruumiita, ne on jäkikäteen kylvettyä rehevää lustetta, joka saa kasvaa ihan vapaasti Kristttyjen kirkkojen seassa.

    Vain Kristukseen kastettu on Kristuksen opetuslapsi. Matt.28:18-20. Ja Jeesus on mukana kastamassa vain kastekäskyä tottelevien apostolien mukana joka päivä. Matt.28:20.

    1. Kor. 12:13

    Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, on kastettu yhdeksi ruumiiksi. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Lahkot, kuten helluntailaisten lahkot on uskonnnollisä yhdistyksiä ry:tä, joita Suomessa pelkästään on erioppisia uskonnollisia yhdistyksiä yli tuhat erilaista, joista sitten ihmiset valitsee omien tuntemuksiensa mukaisen yhdistyksen johon liittyvät.

    Erioppiset uskonlahkot ei ne ole mitään Kristuksen ruumiita, ne on jäkikäteen kylvettyä rehevää lustetta, joka saa kasvaa ihan vapaasti Kristttyjen kirkkojen seassa.

    Vain Kristukseen kastettu on Kristuksen opetuslapsi. Matt.28:18-20. Ja Jeesus on mukana kastamassa vain kastekäskyä tottelevien apostolien mukana joka päivä. Matt.28:20.

    1. Kor. 12:13

    Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, on kastettu yhdeksi ruumiiksi. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä.

    Et siis vieläkään tajunnut mitä tuossa kirjoitettiin:
    "Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä"

    Vieläkö te juotte kastevettä?

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Et siis vieläkään tajunnut mitä tuossa kirjoitettiin:
    "Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä"

    Vieläkö te juotte kastevettä?

    Tas tuo pelle alkoi puhuman kasteveden juomisesta!! Ei Raamattu sellaisesta puhu

    Kasteessa Pyhä Henki meidät yhdistää Kristukseen eli pääsemme hänen ruumiinsa jäseneksi. Mutta se ei tuolle kelpaa

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Et siis vieläkään tajunnut mitä tuossa kirjoitettiin:
    "Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä"

    Vieläkö te juotte kastevettä?

    Tuossa puhutiin Hengen juomisesta, ei minkään kasteveden juomisesta

    Miten joku voi olla noin sokea???

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Et siis vieläkään tajunnut mitä tuossa kirjoitettiin:
    "Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä"

    Vieläkö te juotte kastevettä?

    Kristillinen kaste on Jumalan teko. Ihmisen sielun ja Kristuksen ikuisesti elävän sielun yhteenliittäminen.

    Ei sitä kasteen vettä ole tarkoitus juoda kuten alkoholisti voisi kuvitella, kuten tuokin kasteen herjaaja puhuu kasteveden juomisesta.

    Jumala käyttää kasteen vettä uuden ikuisesti elävän ihmisen luomiseen kasteessa.

    Biblia käyttää ihmisen sielun liittämistä kasteessa Jeesuksen sieluun nimitä "juottaminen", mikä liittyy kahden osapuolen yhteen kiinnittämiseen kasteessa.

    " Sillä me olemme myös yhdessä Hengessä kaikki yhdeksi ruumiiksi kastetut, sekä Juudalaiset että Grekiläiset, sekä orjat että vapaat, ja kaikki me olemme yhteen Henkeen juotetut."
    "Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät"
    KristillinenKaste tarkoittaa yksinkertaisesti ihmisen ja Kristuksen yhteen liittämistä ikuista elämää varten. Jumalan teko. Armosta, Krituksen kuoleman tähden.

    " Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?

    Äänestä

Helluntailaisten lahkot on uskonnollisia yhdistyksiä, joiden toiminnasta ja kasteista määrätään yhdistykset säännöissä ja niiden toiminnasta säädetään yhdistyslaissa.

Kirkot on Kirkkoja, Kyriake=Kirkko=Kristukseen kastettujen joukko.

Lahkot on eronneet Kristillisestä uskosta ja perustaneet omia uskonlahkoja, joilla on omat opit, kasteet ja rituaalit. Niissä on juuri niitä tuntemattomia villitseviä henkiä, joita he luulevat henkikasteikseen, kun ne kaatavat ihmisä ja viskovat ihmisiä nurin ja saavat heidät hurmoksen sekavuustilaan, jossa he näkevät ja kuulevat harhoja, valoilmiöitä ja ääniä ja käskyjä päästään ja hokevat toistamala joitakin tavuja.
Niistä ei kuitenkaan heti puhuta ihmisille yleisölle tarkoitetuissa tilaisuuksissa, mitä siellä lahkossa sitten oikeasti tehdään ja kuinka niiden henkien kanssa toimitaan ja menetellään.

Äänestä

Helluntailaisuuden koko todellisuus alkaa paljastua vasta, jos pääset näkemään ja kokemaan mitä siellä heidän rajatun sisäpiirin kotikokouksissa tapahtuu.

Äänestä
  • Helluntailaisuuden todellisuudesta on hyvä kirjakin ilmestynyt: "Harhaanjohtajat"

    Äänestä

Tämän maailman ihmisten muotojomalisuuteen sitoutuneet ulkokullatut vainoavat Jeesuksen omia.
Vainotuksi tuleminen todistaa Jeesuksen sanat

Matt.5:
10. Autuaita ovat ne, joita vanhurskauden tähden vainotaan, sillä heidän on taivasten valtakunta.
11. Autuaita olette te, kun ihmiset minun tähteni solvaavat ja vainoavat teitä ja valehdellen puhuvat teistä kaikkea pahaa.
12. Iloitkaa ja riemuitkaa, sillä teidän palkkanne on suuri taivaissa. Samoinhan vainottiin profeettoja, jotka olivat ennen teitä."

1.Piet.4:
12, Rakkaani, älkää oudoksuko sitä tulenpoltetta, jossa olette ja jossa teitä nyt koetellaan, ikään kuin teille tapahtuisi jotakin outoa.
13. Päinvastoin iloitkaa sitä mukaa kuin olette osallisia Kristuksen kärsimyksistä, jotta saisitte iloita ja riemuita myös hänen kirkkautensa ilmestyessä.
14. Jos teitä pilkataan Kristuksen nimen tähden, olette autuaita, sillä kirkkauden ja Jumalan Henki lepää päällänne.
15. Älköön näet kukaan teistä kärsikö murhaajana tai varkaana tai pahantekijänä tai siksi, että sekaantuu hänelle kuulumattomiin asioihin.
16. Mutta jos hän kärsii kristittynä, älköön hävetkö, vaan ylistäköön tästä nimestään Jumalaa.

1Äänestä
  • Juuri sen tähden ihmisten perustamiin katoliset ja sen tytärkirkot, vainoavat vapaansunnan kerisittyjä ja seurakuntia.

    1Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Juuri sen tähden ihmisten perustamiin katoliset ja sen tytärkirkot, vainoavat vapaansunnan kerisittyjä ja seurakuntia.

    Sen tähdet vapaiden suuntien riehujat vainoavat katolisia ja luterilaisia uskovia. Täälläkin sen huomaa

    1Äänestä

Vauvakastetut eivät ole edes käännynäisiä.
He ovat pesun kestäviä jumalattomia!

1Äänestä
  • Uudestikastettu kitisee tuskaansa
    Jumalaton pedo se on! Haluaa kristittyjen lapsia

    1Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Uudestikastettu kitisee tuskaansa
    Jumalaton pedo se on! Haluaa kristittyjen lapsia

    Vauvojen otsaan pirskotetu vasi ei ole mikään kaste.
    Kaste on vain upotuskast, joka tehdään uskoontulleille jotka itse haluavat elää läheisessä totelevaisessa yhteydessä Jeesuksen tahdon mukaisesti.

    Todellinen kaste on oma valinta, uudestisyntymisen jälkeen, tunnustamalla koko elämänsä Jeesukselle ja pysyä siinä loppuun asti.

    1Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Vauvojen otsaan pirskotetu vasi ei ole mikään kaste.
    Kaste on vain upotuskast, joka tehdään uskoontulleille jotka itse haluavat elää läheisessä totelevaisessa yhteydessä Jeesuksen tahdon mukaisesti.

    Todellinen kaste on oma valinta, uudestisyntymisen jälkeen, tunnustamalla koko elämänsä Jeesukselle ja pysyä siinä loppuun asti.

    On se kaste vaikka kuinka intät. Upottamisesta ei ole mainintaa Raamaytussa

    Todellinen kaste ei ole mikään ihmisen kuuliaisuuden teko tai tunnustus vaan Jumalan meille tekemä uudestisyntymisen peso. Raamatulle on vieras asia tuo uudestisyntymisen jälkeinen kaste

    1Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Uudestikastettu kitisee tuskaansa
    Jumalaton pedo se on! Haluaa kristittyjen lapsia

    Siitä on tehty ilmoitus eteenpäin

    1Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    On se kaste vaikka kuinka intät. Upottamisesta ei ole mainintaa Raamaytussa

    Todellinen kaste ei ole mikään ihmisen kuuliaisuuden teko tai tunnustus vaan Jumalan meille tekemä uudestisyntymisen peso. Raamatulle on vieras asia tuo uudestisyntymisen jälkeinen kaste

    "upottaa"

    "Älä anna VETTEN vuo minua UPOTTAA, syvyyden minua niellä ja kuilun sulkea suutaan
    minun ylitseni" Ps. 69: 16

    kastaa on eri kuin upottaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    "upottaa"

    "Älä anna VETTEN vuo minua UPOTTAA, syvyyden minua niellä ja kuilun sulkea suutaan
    minun ylitseni" Ps. 69: 16

    kastaa on eri kuin upottaa.

    Helluntailaiset korostavat UPOTUSTA.

    Äänestä

1. Joh. 3:
23. Tämä on hänen käskynsä: meidän tulee uskoa hänen Poikansa Jeesuksen Kristuksen nimeen ja rakastaa toisiamme, niin kuin hän on meille käskyn antanut.
24. Joka pitää hänen käskynsä, pysyy Jumalassa ja Jumala hänessä. Siitä me tiedämme hänen pysyvän meissä, siitä Hengestä, jonka hän on meille antanut.

Äänestä

helluntailaisten kasteessa ei saada syntejä anteeksi

Äänestä
  • helluntailaisissa on kristinuskolle vieras villitsevä henki, joka viskoo ihmisiä nurin selälleen ja tekee muita temppuja, joita hellarit luulevat henkikasteiksi,

    Äänestä

  • Miksihän luterilaiset niin kovasti uskoo siihen Raamattuun? Ei sillä ole väliä mitä siellä lukee kun Henki johtaa ilman mitään opuksia!

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Miksihän luterilaiset niin kovasti uskoo siihen Raamattuun? Ei sillä ole väliä mitä siellä lukee kun Henki johtaa ilman mitään opuksia!

    Paholaisen henki johti Parhamia perustamaan sen uskonlahkon Amerikassa.

    Jokainen järkevä ihminen käsittää, että ei Jumala perusta mitän kristillisiä seurakuntia sodomiaa harjoittavien miesten toiminnan kautta.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Miksihän luterilaiset niin kovasti uskoo siihen Raamattuun? Ei sillä ole väliä mitä siellä lukee kun Henki johtaa ilman mitään opuksia!

    villit ja villitsevät hengen tekee työtään kaato- ja hurmoslahkoissa,, joissa he kuvittelevat niitä jonkinlaiseksi henkikasteiksi, kun villitsevä henki viskoo heitä selälleen maahan lahkoissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    villit ja villitsevät hengen tekee työtään kaato- ja hurmoslahkoissa,, joissa he kuvittelevat niitä jonkinlaiseksi henkikasteiksi, kun villitsevä henki viskoo heitä selälleen maahan lahkoissa.

    lahkolaisten hurmoskieliäkin on tutkittu yliopistoissa ja todettu että ne ovat opeteltu taito hokea kiihtyvään tahtiin yksittäisiä tavuja ja epämääräisä sanoja, joilla ei ole mitään informaatiota yhtään kenellekään

    lahkoissa lapset jo pakotetaan hokemaan muutamaa sanaa kiihtyvällä tahdilla, jotta taito kehittyisi heille ja heistä tulisi sen uskonyhteisön hyväksymiä jäseniä.

    Niin paljon kuin maailmassa onkin kieliä, kaikki ne ovat ymmärrettävissä.

    Samoin tekin: jos ette kielellänne saa esiin selvää puhetta, kuinka voidaan sellainen puhe ymmärtää? Tehän puhutte silloin tuuleen.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    lahkolaisten hurmoskieliäkin on tutkittu yliopistoissa ja todettu että ne ovat opeteltu taito hokea kiihtyvään tahtiin yksittäisiä tavuja ja epämääräisä sanoja, joilla ei ole mitään informaatiota yhtään kenellekään

    lahkoissa lapset jo pakotetaan hokemaan muutamaa sanaa kiihtyvällä tahdilla, jotta taito kehittyisi heille ja heistä tulisi sen uskonyhteisön hyväksymiä jäseniä.

    Niin paljon kuin maailmassa onkin kieliä, kaikki ne ovat ymmärrettävissä.

    Samoin tekin: jos ette kielellänne saa esiin selvää puhetta, kuinka voidaan sellainen puhe ymmärtää? Tehän puhutte silloin tuuleen.

    TV7:ssa juuri yksi nainen tunnusti, että opetteli puhumaan helluntailaisten "kielillä" ensin hokemalla peräkkäin kolmea tavua kiihtyvään tahtiin ja sitten lisäsi aina muutaman uuden tavun mukaan, jotta se kuulostaisi paremmin joltakin puheelta ja niiltä "enkelien kieliltä"

    Hoki samaa litaniaa joka paikassa ja sai arvostusta niissä piiressä ja tuli hyväksytyksi yhteisön jäseneksi sillä konstilla.

    Äänestä

Helluntailailaiset sanovat olevansa heti syntyissään Jeesuksen kaltaisia täysin synnittömiä.

Helluntailaiset sanovat osaavansa puhua "enkelien kielillä"

Äänestä
  • Helluntailailaiset korottavat itsensä synnittömän Jeesuksen vertaisiksi.

    Paholainen korotti itsensä Jumalan veroiseksi.

    Äänestä

Aloittaja katsoo suomalaisesta näkökulmasta. Täällä on pitkään ollut traditio, että luterilaisuus on 'oikeaa' uskoa ja siitä poikkeaminen on 'lahkolaisuutta'. Ei luterilaisuus ole raamatullista kristinuskoa. Siinä on paljon jäänteitä katolisesta pakanauskonnosta: ehtoollisoppi, vauvojen pirskottelu ym. Kysykääpä luterilaiselta, onko hän uskossa. Hän saattaa loukkaantua, varsinkin, jos hän on jossain virassa tai tehtävässä jossain seurakunnassa. Tai jos kysyt, onko hän uudestisyntynyt, hän ei ehkä edes tiedä, mitä se tarkoittaa. Jos kysyt, minne hän on menossa kuolemansa jälkeen, hän karttelevasti vastaa, että eihän ihminen sitä voi tietää. Uskova kyllä voi! Uskova iloiten kertoo olevansa uskova ja uudestisyntynyt. Luterilaisissakin lienee ennen ollut uskovia. Jumala siunasi maatamme viime sotien aikana juuri presidenttiparin ja monien kansalaisten uskon vuoksi, luulen. Mahtaako siunata, jos taas puhkeaa sota?

Äänestä
  • Helluntailaiset herjaavat oikeita kristittyjä, koska heillä on sama hengen todistus kuin sen lahkon perustajalla Parhamilla. Ensimmäiset helluntailaiset eivät todellakaan olleet mitään kristittyjä, vaan Amerikkaan orjiksi vietyjen mustien perillisiä, joiden kodin uskonto oli noituus ja henkien palvonta.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Helluntailaiset herjaavat oikeita kristittyjä, koska heillä on sama hengen todistus kuin sen lahkon perustajalla Parhamilla. Ensimmäiset helluntailaiset eivät todellakaan olleet mitään kristittyjä, vaan Amerikkaan orjiksi vietyjen mustien perillisiä, joiden kodin uskonto oli noituus ja henkien palvonta.

    Häivy ja pysy poissa helluntailasen lähettyviltä ja palstalta.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Helluntailaiset herjaavat oikeita kristittyjä, koska heillä on sama hengen todistus kuin sen lahkon perustajalla Parhamilla. Ensimmäiset helluntailaiset eivät todellakaan olleet mitään kristittyjä, vaan Amerikkaan orjiksi vietyjen mustien perillisiä, joiden kodin uskonto oli noituus ja henkien palvonta.

    Raamattu varoittaa ns. vapaiden suuntien uskoon tulemisesta ja heihin liittymisestä, vaikka siellä meno olisi villimpää ja henkien toiminta olisi käsin kosketeltavaa.

    2. Piet. 2:19

    "He lupaavat näille vapautta, vaikka itse ovat turmeluksen orjia: kenen voittama ihminen on, sen orja hän on."

    Kaikki ei ole kultaa, mikä kiiltää.

    Ne kultahiput taivaasta kun osoittautui lahkotemppelin katonrajasta tiputetuiksi muovihiutaleiksi, joihin heijastettiin kirkasta keltaista valoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Raamattu varoittaa ns. vapaiden suuntien uskoon tulemisesta ja heihin liittymisestä, vaikka siellä meno olisi villimpää ja henkien toiminta olisi käsin kosketeltavaa.

    2. Piet. 2:19

    "He lupaavat näille vapautta, vaikka itse ovat turmeluksen orjia: kenen voittama ihminen on, sen orja hän on."

    Kaikki ei ole kultaa, mikä kiiltää.

    Ne kultahiput taivaasta kun osoittautui lahkotemppelin katonrajasta tiputetuiksi muovihiutaleiksi, joihin heijastettiin kirkasta keltaista valoa.

    Käänytystyö lopun ajan uskonlahkojen uskoon on suunnitelmallista ja agressiivista.
    Opetus ei ole kuitenkaan yhtä totuuden kanssa.

    Sillä niitä ovat ne, jotka tungettelevat taloihin ja pauloihinsa kietovat syntien rasittamia ja monenlaisten himojen heiteltäviä naisparkoja,
    jotka aina ovat opetusta ottamassa, eivätkä koskaan voi päästä totuuden tuntemiseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Käänytystyö lopun ajan uskonlahkojen uskoon on suunnitelmallista ja agressiivista.
    Opetus ei ole kuitenkaan yhtä totuuden kanssa.

    Sillä niitä ovat ne, jotka tungettelevat taloihin ja pauloihinsa kietovat syntien rasittamia ja monenlaisten himojen heiteltäviä naisparkoja,
    jotka aina ovat opetusta ottamassa, eivätkä koskaan voi päästä totuuden tuntemiseen.

    Saatanalla on kova kiire, koska sillä on vähän aikaa. Siksi se pyytää tekemään sen uskonratkaisun heti paikalla ja liittymään siihen lahkoon välittömästi.

    Jaak. 2:14

    Veljet, mitä hyötyä siitä on, jos joku sanoo uskovansa mutta häneltä puuttuvat teot? Ei kai usko silloin voi pelastaa häntä?

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Saatanalla on kova kiire, koska sillä on vähän aikaa. Siksi se pyytää tekemään sen uskonratkaisun heti paikalla ja liittymään siihen lahkoon välittömästi.

    Jaak. 2:14

    Veljet, mitä hyötyä siitä on, jos joku sanoo uskovansa mutta häneltä puuttuvat teot? Ei kai usko silloin voi pelastaa häntä?

    Kuulosta tuleva ja tunteisiin perustuva uskonratkaisu on juuri tätä päänuskoa, josta Jaakob puhuu, se vain johtaa loputtomiin parannuksen tekoihin, joilla sitten yriteään ansaita sitä pelastusta.

    Jaak. 2:20

    Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön?

    Ilman kasteessa lahjaksi tulevaa oikeata Pyhää Henkeä ihmisellä ei ole oikeata uskon Hedelmää ollenkaan. Usko on Henki. Ei mikään irrallinen asia ihmisen ja Jumalan välissä.

    Gal. 5:22

    Mutta Hengen hedelmä on: rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävyys, hyvyys, usko, hiljaisuus, puhtaus.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Helluntailaiset herjaavat oikeita kristittyjä, koska heillä on sama hengen todistus kuin sen lahkon perustajalla Parhamilla. Ensimmäiset helluntailaiset eivät todellakaan olleet mitään kristittyjä, vaan Amerikkaan orjiksi vietyjen mustien perillisiä, joiden kodin uskonto oli noituus ja henkien palvonta.

    Helluntaikirkon opit ovat virheellisiä, kuten ovat myös luterilaisen kirkon, katolisen uskonnon, adventistien ja tietysti jehovalaisten, jotka eivät kristittyjä olekaan. Kristitty on ihminen, joka tajuaa oman syntisyytensä, Jeesuksen ihmisyyden ja jumaluuden ja ovat ottaneet omalle kohdalleen vastaan Jeesuksen veriuhrin lahjan. He ymmärtävät, että pelastuminen on yksin armosta. Kukaan ei pelastu omilla teoillaan, mutta jokainen voi pelastua teoistaan huolimatta.

    Olen uskoon tuloni jälkeen seitsemän vuotta kuunnellut raamatunmukaisia opettajia. He ovat lähes kaikki (tai ehkä kaikki) baptisteja. Baptistioseurakunta ei ole koskaan ollut katolisen pakanauskonnon osa, niin kuin protestanttiset lahkot joskus olivat. Baptistit uskovat Raamatun sanaan, kuten alkuseurakunta ja anabaptistit, joita Rooman valtakunnan perillinen paavin uskonto on tappanut vuosituhansien ajan.

    Kaikki baptistit eivät ole Raamatun mukaisia. Englanninkieliset uskovat baptistit tunnistaa siitä, että he uskovat King James Raamatun olevan virheetön Jumalan sana. En tiedä, millaisia Suomen baptistit ovat.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Saatanalla on kova kiire, koska sillä on vähän aikaa. Siksi se pyytää tekemään sen uskonratkaisun heti paikalla ja liittymään siihen lahkoon välittömästi.

    Jaak. 2:14

    Veljet, mitä hyötyä siitä on, jos joku sanoo uskovansa mutta häneltä puuttuvat teot? Ei kai usko silloin voi pelastaa häntä?

    Jaakob puhui kuningaskunnan evankeliumia, ei kirkon armon ajan. Kuningaskunnan evankeliumi astuu voimaan taas sillä hetkellä, kun meidät armon ajan uskovat temmataan ylös. Ehkä jo hyvin pian.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Helluntaikirkon opit ovat virheellisiä, kuten ovat myös luterilaisen kirkon, katolisen uskonnon, adventistien ja tietysti jehovalaisten, jotka eivät kristittyjä olekaan. Kristitty on ihminen, joka tajuaa oman syntisyytensä, Jeesuksen ihmisyyden ja jumaluuden ja ovat ottaneet omalle kohdalleen vastaan Jeesuksen veriuhrin lahjan. He ymmärtävät, että pelastuminen on yksin armosta. Kukaan ei pelastu omilla teoillaan, mutta jokainen voi pelastua teoistaan huolimatta.

    Olen uskoon tuloni jälkeen seitsemän vuotta kuunnellut raamatunmukaisia opettajia. He ovat lähes kaikki (tai ehkä kaikki) baptisteja. Baptistioseurakunta ei ole koskaan ollut katolisen pakanauskonnon osa, niin kuin protestanttiset lahkot joskus olivat. Baptistit uskovat Raamatun sanaan, kuten alkuseurakunta ja anabaptistit, joita Rooman valtakunnan perillinen paavin uskonto on tappanut vuosituhansien ajan.

    Kaikki baptistit eivät ole Raamatun mukaisia. Englanninkieliset uskovat baptistit tunnistaa siitä, että he uskovat King James Raamatun olevan virheetön Jumalan sana. En tiedä, millaisia Suomen baptistit ovat.

    "Helluntaikirkon opit ovat virheellisiä,"???

    Outoa, kun helluntailaisten ja baptistien oppi on samaa!

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    "Helluntaikirkon opit ovat virheellisiä,"???

    Outoa, kun helluntailaisten ja baptistien oppi on samaa!

    Kyllä ja vielä oudompaa että kumpikin eroaa Raamatusta

    Äänestä

Kreikan kielen sana Kyriake, Herran omat, on suomeksi Kirkko ja se tarkoittaa Kristukseen kasteesssa liitettyjä ihmisiä. Sitä yhteistä taivaallista seurakuntaa, jonka Paimen itse Jeesus Kristus on kasteessa antamansa Hengen kautta.

Vain Kristukseen kasteessa liitetty ihminen "on Kristuksessa" , ikuinen elämä on vain Kristuksessa, johon synneistä kasteessa pesty sileu liitetän kasteessa.

Kristuksen/Jumalan yhteyteen tullaan vain Kristillisessä kasteessa.

Äänestä
  • Asiaa ei voisi enää selvemmin sanoa. Amen!

    Äänestä

  • Ekklisía = kirkko

    Äänestä

  • Asiaa ei voisi enää selvemmin sanoa. Amen!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

helluntailaiseen uskoon tullaan käännyttämällä ihminen helluntailaiseksi eli helluntailaiset ovat käännynäisiä ja heidän lahkokasteensa lahkon jäseneksi on pelkkä vesikaste eli proselyyttikaste eli käännynäiskaste uskonlahkon jäseneksi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu