Venäjä käy brutaalia sotaa vastoin kaikkia YK:n peruskirjan periaatteita. Eipä sitä juuri selvemmin voi sanoa.
Niinistöltä todella kovaa kieltä YK:ssa
27
60
Vastaukset
- Anonyymi
Minusta taas tuo sota on varsin pehmeää, ei juurikaan siviiliuhreja verrattuna usan käymiin sotiin.
Eikö niinistö puhunut Jemenin sodasta mitään?- Anonyymi
Millon sää viimmeksi kävit jemenissä??
- Anonyymi
Ootpas sä ristuksen tyhmä trolli.
- Anonyymi
Satelliittikuvista näkee että se on täystuho.
Venäjällä ei ole mitään oikeuksia hyökätään naapuriin. Historia ei ole peruste.
Jos on toimiii toiseen suuntaan, kansat haluaa itsenäisyyden ja NL hajosi. Nyt venäjä. Harmittaako?. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Satelliittikuvista näkee että se on täystuho.
Venäjällä ei ole mitään oikeuksia hyökätään naapuriin. Historia ei ole peruste.
Jos on toimiii toiseen suuntaan, kansat haluaa itsenäisyyden ja NL hajosi. Nyt venäjä. Harmittaako?.Sotahullu kävi mielistelemässä dollari-valtaa ja ajaa Suomen sotaan?
- Anonyymi
Ylläolevaan viitaten sanoisin että trollin järjen valo on sammunut. Tai sitten se on sikakännissä. Tai molempia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Satelliittikuvista näkee että se on täystuho.
Venäjällä ei ole mitään oikeuksia hyökätään naapuriin. Historia ei ole peruste.
Jos on toimiii toiseen suuntaan, kansat haluaa itsenäisyyden ja NL hajosi. Nyt venäjä. Harmittaako?.Mutta saa puolustautua natseilta jotka tappavat siviilejä vai mitä?
- Anonyymi
Tyhmä ja aktiivinem Niinistö toi diktaattorimaisesti USA:n Suomeen. Itämeren rauha menetettiin: dama syy kuin Ukrainassa. Ruotsin Niinistö veti sotkuun mukaan. Haaviston mukaan. Löytyy netistä.
Sitä ennen ei ollut mitään muuta kuin rauha. Se ei käynyt julkisuutta kaipaavalle itsevaltaiselle Niinistölle.
Nato ei tuo lisäturvaa. Hyötyjä ei ole. Haittoja on. Haitat ovat merkittävän suuria.
Kun hyötyjä ei ole, mutta haittoja on, niin ei ole pitkäaikaisesti taloudellisissa ongelmissa olevalle Suomelle Niinistöstä muuta kuin haittaa. Ei ole ensimmäinen kerta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Satelliittikuvista näkee että se on täystuho.
Venäjällä ei ole mitään oikeuksia hyökätään naapuriin. Historia ei ole peruste.
Jos on toimiii toiseen suuntaan, kansat haluaa itsenäisyyden ja NL hajosi. Nyt venäjä. Harmittaako?.Mikä oikeus USA:lla oli olla järjestelemässä Ukrainaan vallankaappaus 2014 laillisesti valitun tilalle?
- Anonyymi
Ukrainan sota ja Bush - ja Niinistö
USA:n entinen presidentti George W. Bush kylvi Ukrainan sodan siemenen vuonna 2008. USA varmisti poliittisen vallan Ukrainassa vallankaappauksella. Presidentti Joe Biden nosti aggression huippuunsa 2022.
Venäjän hallitus reagoi Yhdysvaltojen hyökkäykseen, aggressioon, jonka tarkoituksena on sijoittaa ydinohjuksia Ukrainaan, alle 10 minuutin lentomatkan päähän Moskovasta. Yhdysvaltojen Ukrainan vallankaappauksen jälkeen vuonna 2014 Venäjällä on syytä pelätä Naton ydinohjuksia, ei vain Venäjän rajan läheisyydessä vaan myös Venäjän rajalla. Se olisi katastrofaalista.".
Irakin sota ja Bush
"Irakin sota tunnettiin brutaaliudestaan, ja Yhdysvaltain armeija syyllistyi maassa sotarikoksiin, kuten sotavankien kiduttamiseen ja joukkoraiskauksiin. 2010-luvulle asti jatkunut sota jätti jälkeensä kaaoksen.
Yhdysvaltain entinen presidentti George W. Bush päästi keskiviikkona [16.5.2022] freudilaisen lipsahduksen puhuessaan Ukrainan sodasta. Bush kauhisteli, miten "yhden miehen päätöksestä voidaan aloittaa brutaali ja epäoikeudenmukainen hyökkäyssota Irakissa".
Ex-presidentti korjasi itseään todeten tarkoittaneensa Ukrainaa ja syyttäen lipsahduksesta ikäänsä. Kaikkien mielestä kyse ei kuitenkaan ollut virheestä, vaan videota puheesta on jaettu saatesanoin ”viimein Bush tunnustaa omat sotarikoksensa”." IL - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Millon sää viimmeksi kävit jemenissä??
milloin sää viimmeksi kävit ukrainassa??
- Anonyymi
Hyvä Sale! Juuri noin, ja koko Suomi on sen takana.
- Anonyymi
Suomesta ei tule koskaan mitään venäjän vasallivaltiota.
- Anonyymi
"Täysi kaheli koko mies,nussinut serkkulikkaansa lapsesta lähtien"!!!
- Anonyymi
Puhe uutisoitiin hyvin ulkomaisessa mediassa.
- Anonyymi
sale puhuu toisten juttuja. on us. nato juoksupoikana. harjoittaa likinäköistä politiikkaa kuin myös vihapuhe sannuli.
Itsenäisyytensä menettänyt Suomi on taas kerran ajopuuteoriassa !!
Länteen nyt suomettunut Suomi heikkenee taloudeliisestikin.
Lännen ristiretki tulee kalliiksi.
Arktisessa kylmässä maassa Suomessa on kovat olosuhteet, ei voida elää kuten esim keski-euroopan leudolla vyöhykkellä !!! HUOM !!
Tarvitaan edullista energiaa talven ajan. yli 6kk!!
Ja nyt Suomi on kusessa tässä lännen ristiretkessä, ja sodassa.
Energia kriisi, lama, inflaatio. Suomi velkaantuu. Huono kehitys.
Us. globalisti raha, cia, nato, eu haastaa riitaa Ukraianssa.
Aiemmin oli afganistan, syyria, libya, irak, vietnam... jne,, jne..
Länsi globalistien ristiretket ovat sotaa synnyttåviä. Ei neuvotella, vain soditaan.
Luonnonvarat kiinnostaa ja raha valta. keinottelu ohjaa.- Anonyymi
Maksetaanko noin tyhmästä trollauksesta edes mitään? Jos maksetaan, kerro, niin pistän heti paremmaksi.
- Anonyymi
Suomi on nyt siellä missä pitääkin. Vastapuolella on Venäjä, Syyria, Pohjois-Korea ja sellaisia. Tämä on Suomen paikka, kuten kaikki suomalaiset tuntevat.
- Anonyymi
Lakkaakohan homous ennen rahoja? https://www.is.fi/politiikka/art-2000009081574.html
- Anonyymi
Tosi härskiä puhua kaikkien suomalaisten tuntemuksista. Vähän sentään kohtuutta länsi uhoon.
- Anonyymi
Mene rajan yli kun vielä pääset.
- Anonyymi
Sauli näyttelee pressaprofeettaa https://www.is.fi/politiikka/art-2000009083113.html
- Anonyymi
Se nyhverö voisi pitää suunsa kiinni….
- Anonyymi
Pelkkää verhoa.
Kenelle se puhe oli tarkoitettu?
saulin äänestäjille? - Anonyymi
sauli meni itse mörön perseeseen
puhumaan ”mukavia”
🤣🙈👃
ja mitä se odottaa ”YKn” tekevän
*huutonaurua* - Anonyymi
Niinistö voisi kyllä käyttää asiallisempaa kieltä puheessaan. Ei ole oikein vakuuttavaa käyttää huumoria vakavassa asiassa, vaikka Venäjästä onkin kyse.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site2176679Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1335584Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2933631Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283510Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat1252537Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42190Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi592021Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne192006Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631803- 1061544