Keravan rottakanta on kasvanut liian isoksi. Nyt pitäisi syksyn tullen välttää lintujen talviruokintaa jyvillä. Rastaat pirskovat jyvät laajalle alueelle ja kas - rotta ei tarvitse kahta vihjettä miten täyttää vatsansa hyvällä ravinnolla päivittäin. Talitangot ja pallot ovat paljon parempi ratkaisu, jos talitinttejä halutaan talvella auttaa.
Rottakanta
6
1031
Vastaukset
- Anonyymi
Päästetään kissat vapaasti ulkoilemaan, niin häviää rotat.
- Anonyymi
Samaa mieltä, eikä sitten kiusata niitä kissoja, vaan annetaan niiden vapaasti kulkea rauhassa.
- Anonyymi
Joo. Nikkarinkruunun asunnoissa asukkaat saavat vapaasti ruokkia lintuja (eli rottia) vaikka lintujen ruokkiminen järjestyssäännöissä kielletty. Sitten ihmettelevät ku rottia on. No, siellä rotta misaä ruoka.
- Anonyymi
Eläinten vallankumous on tulossa. t. lokki
- Anonyymi
Nimenomaan, lintujen ruokinta stoppiin. Jo 90-luvukta lähtien kaupat ovat suorastaan pursunneet linnun ruokaa ja sitä holtittomasti levitellään Siihen yhdistettynä noin 10 vuotta jatkunut kissojen vaino ja pakottaminen sisäkissoiksi saa kyllä rotat lisääntymään.
- Anonyymi
Yhden talon pihamaalla oikein kuhisi rottia, kun omenoita ei oltu kerätty maasta.
Naapurit varmaan tykkäsivät.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897179- 353801
- 453390
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402542- 412312
- 2082296
- 1222202
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292129Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241868- 401779