Oudot harhaopit

Mistä mahtaa johtua että osa helluntailaisista uskoo että adventistit ovat Jeesukseen uskovia kristittyjä mutta luterilaiset eivät ole?
257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos "helluntaihenki" olisi ollut Jumalasta niin silloin Parhamista olisi ajettu ulos sodomian riivaajahenki.
Miten kävi?
Kyse oli siis lahkohengestä jota ei ajettu pois.

Äänestä
  • Jeesus antoi häneen uskoville ant aaavallan 70:lle ajaa riivaajia.

    Luukkaan mukaan 10:17 Niin ne seitsemänkymmentä palasivat iloiten ja sanoivat: "Herra, riivaajatkin ovat meille alamaiset sinun nimesi tähden".

    Helluntailsisilla yms. ei ole tarpeeksi uskoa Jeesukseen vaan kasteeseen.

    Minkä nimisillä helluntaipastoreilla on tämä valta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mistä mahtaa johtua että osa helluntailaisista uskoo että adventistit ovat Jeesukseen uskovia kristittyjä mutta luterilaiset eivät ole?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu