Mikä mättää Marin?
" Orpo sanoi, että tällä hetkellä Suomen maarajalle suuntaa yhä enemmän ja enemmän venäläisiä.
– Nyt pitää toimia heti. Nyt kun tämä tahto (rajan sulkemisesta) on hallituksessa löytynyt, niin nyt pitää löytyä se tie, Petteri Orpo vaati.
– Tie on joko se, että tulkitaan Schengeniä ja viisumilainsäädäntöä niin, että se raja suljetaan. Tai sitten, että kansallisella lainsäädännöllä se raja suljetaan. jompaa kumpaa reittiä voi edetä. Oikeuskansleri on antanut hyväksyntänsä molemmille."
Ja sekopäälle demarille tiedoksi, niin eduskunnan kyselytunnilla myös kokoomus kyseli yhtälailla kuin persutkin tästä rajan sulkemisesta.
" Orpo sanoi, että tällä hetkellä Suomen maarajalle suuntaa yhä enemmän ja enemmän venäläisiä.
– Nyt pitää toimia heti. Nyt kun tämä tahto (rajan sulkemisesta) on hallituksessa löytynyt, niin nyt pitää löytyä se tie, Petteri Orpo vaati.
– Tie on joko se, että tulkitaan Schengeniä ja viisumilainsäädäntöä niin, että se raja suljetaan. Tai sitten, että kansallisella lainsäädännöllä se raja suljetaan. jompaa kumpaa reittiä voi edetä. Oikeuskansleri on antanut hyväksyntänsä molemmille."
Ja sekopäälle demarille tiedoksi, niin eduskunnan kyselytunnilla myös kokoomus kyseli yhtälailla kuin persutkin tästä rajan sulkemisesta.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Baltian maissa rajat suljettu jo aikoja sitten.
Juu, niissä onnistuu.
Mutta kun sosialistit tykkää venäjästä.
Eivät muodosta turvallisuusuhkaa, ei kai kun eivät sitä muodosta palanneet ja salaa haetut isis terroristit.
Jauhojen pitää kulkea?
Orpo, vaikka välillä urpo onkin, niin tässä asiassa se puhuu asiaa! Mikä kestää? Miksi rajoja ei suljeta? Odottaako hallitus, että täällä on kohta pataljoona venäläisiä murhamiehiä selustassa valmiina ampumaan mottiin jääneitä suomalaisia?
Jännä, Orpo ei saanut rajoja kiinni, kun meille tuli 35000 turvapaikkaturistia TURVALLISESTA maasta.
Onko Orpolle kasvanut jalkojen väliin jotain, vai räkyttääkö vain.
Hallitus harhautti väittämällä että jonkun Schengen maan myöntämällä viisumilla voi venäläiset liikkua kaikissa Schengenmaissa. Venäjä ei kuulu Schengen maihin joten venäläisillä ei ole oikeutta liikkua vapaasti kaikissa ko.maissa yhden maan myöntämällä viisumilla. Vapaa liikkuvuus koskee vain Schengenmaihin kuuluvia kansalaisia.
No nyt osuit just asian ytimeen hyvä !
Raja oli silloinkin auki kun Orpo oli sisäministerinä 2015, miksei silloin suljettu rajoja?
Aamusta alkaen voidaan rajat sulkea tilapäisesti . Rajalla olevissa laitteissa häiriö. Eikö vain .
Suomen nyky hallitus on nyt muodostunut vaarallisimmaksi uhkaksi Suomelle.
Semmoinen paniikikohtaus siellä sitten heti aamusta.
Herätys nyt Isänmaalliset Suomalaiset !
Voi vain toivoa ettei kokoomuksen edustajat panikoidu kokonaan persujen tavoin vaikka jo vähän hysteeriseltä vaikuttava orpo sen näyttääkin tekevän. Hallitus toimii koko ajan lakien mukaan ja jos laista ei löydy kohtaa jolla toimia niin se laki pitää tehdä. Simppeliä. Tuollainen persujen tapainen hysteerinen veneenkeikuttaminen on täysin turhaa eikä auta mitään mihinkään.
Kohta vuosi asiaa vatvottu eikä mitään ole saatu aikaan. Kai nyt jo jokainen on huomannut että pohjan kautta tässä mennään. Putin syrjäytetään tai länsi tai Venäjä antautuu. Siinä vaihtoehdot.
Orpo on ryhtynyt populistiksi. Venäjän vastainen raja ei ole kiinni missään muualla kuin Ukrainassa. Esimerkiksi Viron "kiinni olevan Venäjä-rajan" yli kulkee PÄIVITTÄIN 1000 - 3000 ihmistä.
Toinen asia on eurooppalaisten kumppaniemme epäsolidaarisuus. Jos vaikka Itävalta ilmoittaisi, että se mitätöi KAIKKI Shengen-turistiviisumit, jotka se on myöntänyt venäläisille, niin silloin niillä ei pääsisi Suomeen. Nyt käytännössä Itävalta ei halua estää venäläisiä laskettelijoita tulemasta alpeille laskettelemaan, koska se tuo rahaa. Jos Suomi laittaa rajan kiinni turisteilta, niin sitten Itävaltaan lennetään Turkin kautta.
Muut Shengen-maat jättävät likaisen työn Venäjän rajamaille eivätkä halua itse estää rahakkaiden venäläisturistien tuloa Itävaltaan, Espanjaan, Kreikkaan, Italiaan jne.
Populismi ei kyllä kovin hyvin istu kokoomuksen itsestään äänestäjille näyttämään kulissiin. Aika onnetonta lähteä yrittämään persummaksi kuin persut itse.
Marin sanoo, että myös Suomen rajojen sulkeminen on mahdollista.
Aika heikosti menee silloin jos persuja joutuu matkimaan.