Seurakuntien juutalaiset nimet

Juutalaisuus ei ole kristinuskoa mutta miksi joillakin Helluntaiseurakunnilla on juutalainen nimi?
Se on pyhä mysteeri niinkuin pelastava upotuskaste.

Oikeastaan Raamattu varoittaa valhejuutalaisuudesta.
Eikö geenitutkimusten mukaan joka toisella helluntailaisessa ole juutalaista verta? Helluntailaiset ovat innokkaita "todistajia" tässäkin asiassa.
Eräskin helluntaipastori puhui kipa päässä mutta ei osannut hepreaa.
Helluntailaiset myös puhaltavat sofaareihin temppeleissään.
981
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Helluntailaisilla ampuu asiat yli ja ohi maalinkin ja pastorin hengellä voi heittää kumoonkin.

Äänestä

Vauvakastetut riivatut eivät ole nyt yöllä kirjoitelleet valheitaan vaan alkoivat nyt aamulla kertoa satuja.

Äänestä

Helluntailaiset palvovat juutalaisuutta.

Äänestä

Miksi helluntailaiset eivät sitten vietä sapattia?

Äänestä

Saalem on heprean kieltä ja tarkoittaa rauha.

Mielestäni Saalem on hyvä rukoushuoneen nimi.

Saalem Helluntaiseurakunta on ihan hyvä nimi myös.

Äänestä

Ihmisten keksimät nimet ns. seurakunnille eivät ole raamatullisia vaan aiheuttavat kristikunnan jakaantumista.

Äänestä

Jos alkuajan kristityt olivat luterilaisia, pitää meidänkin olla. Jos he olivat helluntailaisia, on meidänkin oltava helluntailaisia. Jos taas vapaakirkollisia yms. tulee meidänkin olla sellaisia. Jos he olivat baptisteja, katolisia, adventistejä JNE. pitää meidänkin olla.
MUTTA jos alkuajan kristityt eivät olleet mitään ed. m. emme mekään saa olla sellaisia laisia ja istejä. YMS. Ja mikäli tahdomme olla raamatullisessa uskossa ja raamatullisessa uskovien yhteydessä, on meidän oltava siinä seurakunnassa, jonka Jeesus perusti ristillä.
Jos Jeesus on on perustanut jonkin nykyisistä uskonsuunnista, pitää meidän kaikkien liittyä sellaiseen välittömästi. Jos Hän ei ole perustanut niitä, ei kenenkään tule kuulua sellaisiin. Ja koska tiedämme, ettei Raamatussa ole opetusta kirkkojen yms. perustamiseen, ei kenenkään tule kuulua niihin.
Jeesus perusti siis ristillä yhden ainoan ja ainutlaatuisen seurakunnan. Joh. 2:19-22. / 1 Kor. 3:11. Se levittäytyi uusille paikkakunnille, joissa alkoi toimia paikallisseurakuntina. Mm. Korintissa. 1 Kor. 1:2.
Jos Jeesus on on perustanut jonkin nykyisistä uskonsuunnista, pitää meidän liittyä sellaiseen välittömästi. Jos Hän ei ole Raamatun mukaan perustanut niitä, ei kenenkään tule kuulua sellaisiin. Ja koska tiedämme, ettei Raamatussa ole opetusta kirkkojen yms. perustamiseen, ei kenenkään tule kuulua niihin mihinkään.

Äänestä

Viime aikoina on ollut yleistä keskustelua ns. nimikylttiseurakunnista, jotka tarkoittavat uskovien jakaantumista lahkolaisuuteen.
Luterilainen
helluntailainen
baptisti
vapaakirkollinen
lainen
tisti
jne.
Ne kaikki jakavat seurakuntaa eri karsinoihin.

Äänestä

1Moos.14:18-20 Ja Melkisedek, Saalemin kuningas, toi leipää ja viiniä; hän oli Jumalan, Korkeimman, pappi. Ja hän siunasi hänet sanoen: Siunatkoon Abramin Jumala, Korkein, taivaan ja maan luoja. Ja kiitetty olkoon Jumala, Korkein, joka antoi vihollisesi sinun käsiisi. Abram antoi hänelle kymmenykset kaikesta. Ps.76:3. Hebr.7:1-17

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Juutalaisuus ei ole kristinuskoa mutta miksi joillakin Helluntaiseurakunnilla on juutalainen nimi?
Se on pyhä mysteeri niinkuin pelastava upotuskaste.

Oikeastaan Raamattu varoittaa valhejuutalaisuudesta.
Eikö geenitutkimusten mukaan joka toisella helluntailaisessa ole juutalaista verta? Helluntailaiset ovat innokkaita "todistajia" tässäkin asiassa.
Eräskin helluntaipastori puhui kipa päässä mutta ei osannut hepreaa.
Helluntailaiset myös puhaltavat sofaareihin temppeleissään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu