Eilen kyselytunnilla Marin vähätteli oikeuskanslerin mielipidettä.

Anonyymi-ap

Kysyttäessä viitaten oikeuskanslerin lausuntoon, että viisumikielto voidaan laatia vaikka heti, Marin vastasi, että viisumiasiassa olemme kuulleet eri tahoja ja eri mielipiteitä. Marin siis rinnasti oikeuskanslerin sanomisen kenen hyvänsä yksittäisen hörhön mielipiteeseen eikä merkittäväksi, vaikka oikeuskansleri esittää valtion korkeimman oikeusasteen käsityksen asiasta. Ei oikeuskanslerin lausunto ole vaan yksi mielipide. Marinilla voi olla mielipiteitä, mutta ei mitään käsitystä oikeudesta.

5

448

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Marin on saattanut Suomen naurunalaiseksi maailmalla sallimalla venäläisten tulon Suomeen. Ei uskalla/halua laittaa rajoja kiinni, ei sitten millään!

      • Anonyymi

        punikki on punikkien punikki eikä se muuksi muutu. kun vielä on perinteeet ja geenit sinne suuntaan on suomella naurunalainen pääministeri


    • Anonyymi

      Suomi on oikeusvaltio vaikka jotkut väittävät jotain muuta:


      https://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2022/09/24/kuka-huutaa-koviten/

      -Rajat kiinni -retoriikka on tehokasta ja tunteisiin käyvää, mutta käytännössä se ei mene näin. Meillä viranomaiset joutuvat noudattamaan lakia.
      Näin sanoi entinen populistijohtaja Timo Soini eilisaamun Jälkiviisaissa, ja hän tietää mistä puhuu. Huutaminen on helppoa, mutta tekeminen vaikeampaa. Kerroin toissapäivänä oikeusvaltion toiminnasta, ja palaute oli tuttua. Minä en tiedä mistään mitään ja rajat vain kiinni heti. Perussuomalaiset ovat monta päivää huutaneet rajoja kiinni, mutta eivät ole perustellusti esittäneet yhtään lakipykälää, jonka perusteella rajat voitaisiin sulkea. Ajatus on ollut, että jos tahtoa löytyy, niin lakikin löytyy. Tähän huutokuoroon yhtyivät valitettavasti myös kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ja entinen oikeusministeri Antti Häkkänen.
      Ilmeisesti he itse olisivat sulkeneet rajan ja miettineet laillista perustetta jälkikäteen, jos sittenkään. Niin toimitaan joissain maissa, mutta ei oikeusvaltiossa. Oikeusvaltiossa kaiken viranomaistoiminnan on perustuttava lakiin. Nyt kun laki on löytynyt, niin perussuomalaiset näkyvät pitävän sitä omana ansionaan.

    • Anonyymi

      Marinin hallitus on mitätön, kuin tuhnu pieru.

    • Anonyymi

      Oikeuskanslerilla on vain mielipide Marinin mukaan. Se ei velvoita yhtikäs mihinkään. Marinin mukaan se on saman arvoinen kuin jauhojengin ja bileporukan hörhöimmän jäsenen. Näin Suomea johdetaan vastuullisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      137
      813
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      642
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      485
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      94
      472
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      468
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      265
      462
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      411
    13. 21
      402
    14. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    15. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    16. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      33
      391
    18. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    19. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      376
    20. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    Aihe