Miksi ihmeessä EU:n kannattajat eivät halua, että maamme on itsenäinen? Miksi emme saa päättää omassa maassamme omista asioistamme? Lyhyesti sanottuna kaikki EU:n kannattajat vastustaa Suomen itsenäisyyttä, tuleehan päätöksistä 70-80 % ulkomailta (Brysselistä).
Miksi itsenäisyyttä ei kannateta???
9
395
Vastaukset
- realisti
Eurooppa on pahalla paikalla, venäjä idässä, USA lännessä ja kiinakin lähes etelässä...ja mihin tulevaisuus on tähtäämässä, näyttää varmalta että se ei ole menossa rauhaa ja rakkautta päin vaan Eurooppa jäisi jälleen kerran suurvaltojen riitojen väliin mikäli se ei yhdisty.
Talvisodan sankaruutta ei enään ole ja vaikka sitä löytyisikin, ei suomen mitätön kansa sillä ohjuksia torjuisi...Kekkonen on haudassa eikä enään nouse suurvaltoja nuoleskelemaan...Suomi tarvitsee vahvan liiton säilyäkseen edes joissain määrin ja amerikkalaisia emme ole, venäläisiksi emme tahdo ryhtyä, olkaamme siis omilla ehdoillamme eurooppalaisia.
Tulevaisuus on suurvaltojen ja pienet valtiot joko yhdistyy tai jää jalkoihin ja luhistuu. - muuttuu.
on elettävä maailman mukana.
tehdään euroopasta yhteinen, itsenäinen kotimme. - Huonommuudentunne
EU-myönteinen media osasi vetää oikeasta narusta,
luotiin mielikuva että se on huono ihminen joka
vastusti eu-jäsenyyttä. - Nimetön
En usko, että EU:sta olisi mitään apua maallemme, jos jokin kahakka syntyisi. Luoko se turvallisuutta, jos kahden suurvallan aseet laitetaan vastakkain itärajallemme? Euroopan ns. rikkaiden maiden kannalta Suomen puolustaminen on turhaa, eihän meillä ole mitään rikkauksia.
- nnfwntdyn
"eihän meillä ole mitään rikkauksia."
Jaha, ja missäköhän on maailman parhaimmat pohjavedet?????
- European
Perinteiselle "itsenäisyys-käsitykselle" ei enää ole sijaa Euroopassa. Tuntuu jopa siltä, että Suomi on EU-aikana ollut itsenäisempi kuin koskaan!
Vaikka Brysselistä tuleekin 70-80 % päätöksistä, on syytä pitää mielessä, että Suomi on siellä mukana niitä päätöksiä laatimassa. Itsenäisyyden lajeja on monia tai itsenäisyydessä on monta puolta. EU-jäsenyys ei ole joko-tai-tilanne. Vaikka olisimme ulkopuolella, useimmissa asioissa olisimme pakotetut sopeutumaan EU:n ja muidenkin kansainvälisten yhtymien ehtoihin. Päätöksenteosta olisimme kuitenkin ulkona.
Öljynsä takia erikoisasemassa oleva Norja on käytännössä sidottu ETA:n kautta varsin moniin EU:n päätöksiin, vaikka ei kuulukaan siihen. Mielestäni kuulumme EU:n sisään, vaikka joku haluaisi tulkita sen itsenäsyydestä tinkimiseksi.- future
Miksi EU:n vastustajat ja itsenäisyyden kovaäänisimmät puolustajat haluavat maamme olevan itsenäinen?
Siksi että kansalaisille olisi turvattu perusoikeudet, kansalaisvapaudet ja elämä turvallisessa ja demokraattisessa hyvinvointivaltiossa.
Viekö EU tämän vai edistääkö se jopa noita? - Teppo.
Jos itsenäisyyden "puolustajat" ovat kuin älyvapaansuomenliitto, niin mitäs hemmettiä sellaisella tekee? Sala-agentteja, kommunismia tms. juttuja ei voi odottaa keneltäkään muulta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä681919- 1261381
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1321333- 1401064
- 101927
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten348868Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82754Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67654