Miksi ihmeessä EU:n kannattajat eivät halua, että maamme on itsenäinen? Miksi emme saa päättää omassa maassamme omista asioistamme? Lyhyesti sanottuna kaikki EU:n kannattajat vastustaa Suomen itsenäisyyttä, tuleehan päätöksistä 70-80 % ulkomailta (Brysselistä).
Vastaukset 9
- realisti
Eurooppa on pahalla paikalla, venäjä idässä, USA lännessä ja kiinakin lähes etelässä...ja mihin tulevaisuus on tähtäämässä, näyttää varmalta että se ei ole menossa rauhaa ja rakkautta päin vaan Eurooppa jäisi jälleen kerran suurvaltojen riitojen väliin mikäli se ei yhdisty.
Talvisodan sankaruutta ei enään ole ja vaikka sitä löytyisikin, ei suomen mitätön kansa sillä ohjuksia torjuisi...Kekkonen on haudassa eikä enään nouse suurvaltoja nuoleskelemaan...Suomi tarvitsee vahvan liiton säilyäkseen edes joissain määrin ja amerikkalaisia emme ole, venäläisiksi emme tahdo ryhtyä, olkaamme siis omilla ehdoillamme eurooppalaisia.
Tulevaisuus on suurvaltojen ja pienet valtiot joko yhdistyy tai jää jalkoihin ja luhistuu. - muuttuu.
on elettävä maailman mukana.
tehdään euroopasta yhteinen, itsenäinen kotimme. - Huonommuudentunne
EU-myönteinen media osasi vetää oikeasta narusta,
luotiin mielikuva että se on huono ihminen joka
vastusti eu-jäsenyyttä. - Nimetön
En usko, että EU:sta olisi mitään apua maallemme, jos jokin kahakka syntyisi. Luoko se turvallisuutta, jos kahden suurvallan aseet laitetaan vastakkain itärajallemme? Euroopan ns. rikkaiden maiden kannalta Suomen puolustaminen on turhaa, eihän meillä ole mitään rikkauksia.
- nnfwntdyn
"eihän meillä ole mitään rikkauksia."
Jaha, ja missäköhän on maailman parhaimmat pohjavedet?????
- European
Perinteiselle "itsenäisyys-käsitykselle" ei enää ole sijaa Euroopassa. Tuntuu jopa siltä, että Suomi on EU-aikana ollut itsenäisempi kuin koskaan!
Vaikka Brysselistä tuleekin 70-80 % päätöksistä, on syytä pitää mielessä, että Suomi on siellä mukana niitä päätöksiä laatimassa. Itsenäisyyden lajeja on monia tai itsenäisyydessä on monta puolta. EU-jäsenyys ei ole joko-tai-tilanne. Vaikka olisimme ulkopuolella, useimmissa asioissa olisimme pakotetut sopeutumaan EU:n ja muidenkin kansainvälisten yhtymien ehtoihin. Päätöksenteosta olisimme kuitenkin ulkona.
Öljynsä takia erikoisasemassa oleva Norja on käytännössä sidottu ETA:n kautta varsin moniin EU:n päätöksiin, vaikka ei kuulukaan siihen. Mielestäni kuulumme EU:n sisään, vaikka joku haluaisi tulkita sen itsenäsyydestä tinkimiseksi.- future
Miksi EU:n vastustajat ja itsenäisyyden kovaäänisimmät puolustajat haluavat maamme olevan itsenäinen?
Siksi että kansalaisille olisi turvattu perusoikeudet, kansalaisvapaudet ja elämä turvallisessa ja demokraattisessa hyvinvointivaltiossa.
Viekö EU tämän vai edistääkö se jopa noita? - Teppo.
Jos itsenäisyyden "puolustajat" ovat kuin älyvapaansuomenliitto, niin mitäs hemmettiä sellaisella tekee? Sala-agentteja, kommunismia tms. juttuja ei voi odottaa keneltäkään muulta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1071298
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94908Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31834- 66703
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93652- 32645
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18578
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43533- 10486