Onko liikennevalvonta lopetettu Etelä-Pohjanmaalla?

Aivan järkyttävää menoa Etelä-Pohjanmaan teillä. Ei siis enää mitään väliä millä ajelee, miten ajalee ja missä ajelee. Ei tarvi olla ajokunnossa. Saa ajella välittämättä mistään liikennesäännöistä. Kulkuneuvot saa olla ihan missä kunnossa haluaa. Myös ilman valoja ajellaan. Äänenvaimentimetkaan ei vissiin ole enää pakollisia.

Se eniten ihmetyttää, että vaikka liikennevaloissakin on ihan mitä laitteita sattuu, niin poliisit on usein samoissa liikennevaloissa, mutta he eivät välitä (tai ei kerkiä puuttua). Hyvin on toiminut se että paikallispoliisi hoitaa liikennevalvonnan. =D

Onko ajoneuvoveron maksu enää ainut asia mistä kannattaa välittää omassa kulkuneuvossa, Kuulemma katsastamattomia ajoneuvojakin on tullut liikenteeseen todella suuria määriä. Eli katsastamattomalla autollakin saa nykyään melko vapaasti ajella (vaikka poliisit tulevatkin vastaan). Harvoin pysähtetään vaikka poliisin laitteet ilmoittaakin että auto katsastamaton.
16240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ilmanvaloja ajellaan, kun ihmiset eivät edelleenkään halua koskea valokytkimeen, puhumattakaan pilkkuun.

Mutta, noita katsastamattomia autoja on useimmiten noilla perheillä joilla ei ole muutenkaan rahaa ja se näkyy kun kersa istuu edessä ja keikkuu sinne, tänne ja tuonne. Siis ei ole edes turvaistuinta turvavöistä puhumattakaan, niin ja sitten siinä on vielä sekin juttu, että vanhemmat eivät viitsi opastaa helpompi olla puhumatta ja keskustella vain sen kännyn tai akan, ukon kanssa.

Miksi ulkopuolisen pitäisi välittää, jos/ kun jotain sattuu ei ole kuin vanhempien murhe.Määkikööt sitten toisilleen.

Äänestä

Liikennekäyttäytyminen ja yleinen piittaamattomuus lisääntynyt räjähdysmäisesti ainakin Etelä-Pohjanmaalla. Esimerkiksi sellaisia ennen vanhaan olleita tien poskissa olevia ratsioita ei ole näkynyt enää vuosiin.

Valvontaa kun ei ole, niin on hyvä antaa lehteen ja tv:hin tiedote, että meidän tutkimuksen mukaan rattijuopot, huumekuskit, ylinopeudet ym ovat todella paljon vähentyneet. =)

Lopettakaa poliisit loppukin valvonta ja julkaiskaa tiedote että nämä asiat (rattijuopot, huumekuskit ja ylinopeudet) ovat käytännössä kokonaan loppuneet.

Polisiin tiedotteista nykypäivänä tulee lähinnä mieleen naapuri-Venäjän tiedotteet (totuus on kaikkea muuta kuin mitä julkaistaan, valehdellaan kansalle minkä keritään ja parhaaksi näetään).

Äänestä

Etelä-Pohjanmaan liikennevalvonta on siiretty kansalaisille =)
Poliiseilla on pääasia että liikennekamerat kerää rahaa valtion pohjattomaan kirstuun. Vitut liikenneturvallisuudesta, se ei kiinnosta enää nykypäivänä yhtään ketään.

Äänestä

Ruottis on käyny faxi.. 150 liikennekameraa varstettu. Voi kun suomeenkin saatas kamera rosmoja.. tampereellikin päin on liki kymmenen vakkarikin seilaa 2-3 kmh kaasu tossusta puhumattakaan.

Äänestä

Joka E-P:n kylässä rallataan myös kaiket yöt. Ei yhtään mitään vaikutusta rallaajiin vaikka joskus poliisiauto ajaakin kylän läpi. Ketään ei kiinnosta, kun kaikki tietää että poliisejakaan ei kiinnosta.

Ollaan siirrytty tässäkin hommassa suvaitsevaisuuteen (kuten kaikessa muussakin mitä Suomessa on viime vuosina päätetty). Simu Silmun (Yölinnun) sanoin, sitä saa mitä tilaa.

Äänestä

Täällä E-P:llä saa ajella juovuksissa ja huumeissa ilman pelkoa kiinnijäämisestä.

Äänestä

Lumi tuli, niin taas alkoi sama jokavuotinen autoralli. Postilaatikot ja aurauskepit saa kyytiä kun oman elämänsä rallikuskit kaahaa pitkin Pohjanmaan kyliä.

Nykyään tämäkin vissiin hyväksyttävää virkavallan puolesta?

Äänestä

Eipä näytä Pohjanmaan poliisilla muutenkaan menevänä hyvin. Lehtiin asti on päästy (ainakin kaksi eri lehtijuttua). Yhtä poliisia kuulustellaan katoamisesta ja toinen lehtijuttu kun rikosjuttuja jää Pohjanmaan poliisilla tutkimatta. =)

Äänestä

Poliisin tärkein tehtävä on pOMOn tyytyväisenä pitäminen. Siitä aukee tie hyvävelikerhon jäseneksi jonka jälkeen varsinainen palkka jää sivutuloiksi. USA 96 % Vapaamuureita poliisissa.

Äänestä

Ei vittu. Etelä-Pohjanmaan poliisit ne vaan ajalee puolihämärässä maijoilla takavalot pimeänä. =)

Hyvää esimerkkiä antavat, kun eivät tajua itsekään vääntää valoja päälle.
Ei varmaa voi vaatia oikein mitään liikenne- ja turvallisuusvalistusta antamaan, jos ei tuon vertaa itsekään ymmärrä. =)

Äänestä

Totta tämä on. Liikennevalvontaa ei ole enää ollenkaan. Missään ei näy enää poliiseja valvomassa liikennettä.

Kansaa rauhoitellaan lehtijutuilla/tiedotteilla ja kerrotaan että nyt on sitä ja tätä valvontaa. Todellisuudessa mitään ei oikeasti ole. Tämän ovat tunnustaneet kenttäpoliisit itsekin.

Vale, emävale, poliisihallituksen tiedotus. =)
Siinä valehtelun järjestys.

Äänestä

Niin totta. =(

Äänestä

On tämä aivan käsittämätöntä, että poliisi ei valvo enää ollenkaan liikennettä. Meno on aivan järkyttävää koko Eepeen alueella.

Voidaan vaan veikata kuinka paljonporukka ajelee humalassa ja huumeissa. Missään ei ole koskaan enää mitään ratsiaa... Ja nuoret oppii heti täysin vääristyneet liikenneopit.

Tulemme maksamaan tästä kovan hinnan...

Äänestä

Poliisiauto siirtyi vasemmalle kaistalle kun rampista tuli auto seinäjoen ohitustiellä onko oikein

Äänestä

On kyllä aivan käsittämätöntä, miten liikenne kulttuuri on romahtanut. Ajellaan miten sattuu. Ja millä sattuu.

Mitään liikennevalvontaa ei enääole. Hyvin meni putkeen liikkuvan poliisin lopetus. Ei vaikuta liikennevalvontaa mitenkään. 😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊

Äänestä

Joo näyttää olevan lopetettu liikennevalvonta kokonaan ainakin E-P:n alueella. Vuosiin ei ole näkynyt ratsioita (tai että joku olisi edes pysäytetty tien viereen). Täällä saa ihan vapaasti ajella millaisella laitteella haluaa, ihan missä aineissa haluaa ja milloin haluaa.

Poliisit itsekin kertovat, että maantiet on täynnä jkatsastamattomia ja verot rästissä olevia kulkuneuvoja. Niidenkään pysäytyksiin ei kiinnostus ja voimavarat kuulemma E-P:n oo poliisilla riitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Aivan järkyttävää menoa Etelä-Pohjanmaan teillä. Ei siis enää mitään väliä millä ajelee, miten ajalee ja missä ajelee. Ei tarvi olla ajokunnossa. Saa ajella välittämättä mistään liikennesäännöistä. Kulkuneuvot saa olla ihan missä kunnossa haluaa. Myös ilman valoja ajellaan. Äänenvaimentimetkaan ei vissiin ole enää pakollisia.

Se eniten ihmetyttää, että vaikka liikennevaloissakin on ihan mitä laitteita sattuu, niin poliisit on usein samoissa liikennevaloissa, mutta he eivät välitä (tai ei kerkiä puuttua). Hyvin on toiminut se että paikallispoliisi hoitaa liikennevalvonnan. =D

Onko ajoneuvoveron maksu enää ainut asia mistä kannattaa välittää omassa kulkuneuvossa, Kuulemma katsastamattomia ajoneuvojakin on tullut liikenteeseen todella suuria määriä. Eli katsastamattomalla autollakin saa nykyään melko vapaasti ajella (vaikka poliisit tulevatkin vastaan). Harvoin pysähtetään vaikka poliisin laitteet ilmoittaakin että auto katsastamaton.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu