mutta moniko muistaa enää.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/jos-jenkit-voi-niin-mekin-venaja-perustelee-kansanaanestyksia-kosovolla-ja-motivoi-niilla-miehia-rintamalle-sanoo-tutkija/8520160#gs.dbcw0c
Niinhän se on, vuoroin vieraissa. Ei tainnut Länsi ajatella näin voivan käydä miten Ukrainassa nyt käy Jugoslaviaa ja varsinkin Serbiaa hajottaessaan.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/jos-jenkit-voi-niin-mekin-venaja-perustelee-kansanaanestyksia-kosovolla-ja-motivoi-niilla-miehia-rintamalle-sanoo-tutkija/8520160#gs.dbcw0c
Niinhän se on, vuoroin vieraissa. Ei tainnut Länsi ajatella näin voivan käydä miten Ukrainassa nyt käy Jugoslaviaa ja varsinkin Serbiaa hajottaessaan.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tottakai länsi piti tuota mahdollisena. Jo 1940-luvulla silloinen suuruudenhullu diktaattori Stalin liitti valtakuntaansa alueita lavastettujen kansanäänestysten jälkeen.
Putin panee Euroopan sileeeksi, kohta paukkuu muukin kuin Uudenvuoden raketit.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009097919.html
Ei koske ei-Natomaita eikä Unkaria. Kohta Suomen voimalaitoksissa tärisee, ensimmäisenä Putin tuhoaa Imatran voimalaitoksen.
Kertoi asiasta luottamuksellisesti juuri PUTLER-STALLARILLE, NIINKÖ?
Olet siis niitä Venäjän agentteja joille on annettu tehtäväksi yrittää kaikin keinoin estää Suomen varautuminen Venäjän hyökkäyksiin. Mutta olet jo epäonnistunut ja ihmisenä täysi mitättömyys. Mitenkähän sinulle käynee kun Putin ei tykkää epäonnistuneista luusereista. Taidat joutua Donbassiin sotimaan, heh.
Kusi sukassa putinisti- trolli odottaa Donbassiin lähtöä.
Oli se lännessä pelkkää juhlaa silloin kun Serbiaa pilkottiin. Mutta nyt taitaa juhlat olla loppu kuten aina käy ja krapula iskenyt.
Serbia on ilmoittanut vastustavansa jyrkästi Ukrainan "kansanäänestyksiä".
Serbian kannanotolla ei ole merkitystä!
” Oli se lännessä pelkkää juhlaa silloin kun Serbiaa pilkottiin. Mutta nyt taitaa juhlat olla loppu kuten aina käy ja krapula iskenyt.”
Serbia aiheutti hajoamisensa osin itse!
Nato esti pommituksilla Milosevicin puuhaaman Kosovon muslimisiviilien kansanmurhan vuonna 1998! Milo sotajoukkoineen ajoi talvipakkasella Kosovon musliimisiviilit kodeistaan vuorille, jossa he olisivat epäilemättä nopeasti menehtyneet! Nato lopetti sen touhun pommituksilla ja Milo päätyi lopulta tuomioistuimeen Haagiin syytettynä kansanmurhasta!
Niihin aikoihin länsi touhusi sokeassa voitonhuumassa. Silloin ei yleensä paljon ajatella.
Sama vika itselläsi! Puuhaat omassa tappiohuumassasi etkä SILTI paljoa ajattele!
Ukraina antautuu. Venäjä saa Itä-Ukrainan. Unkari valtaa Etelä-Ukrainan. Puolalle tulee kiira saaliinjaolle ennen Valko-Venäjää. Ukrainan tarina loppuu.
Mitä tyhmempi mies,sen tyhmemmät unelmat.
Venäjä ampuu siviilien kerrostaloja sotalaivojen upottamiseen tarkoitetuilla ohjuksilla. Eli murhaa siviilejä raskailla sota-aseilla.
Ei taitaisi Serbian pommittaminen enää länneltä onnistua, vähän siltä alkaa vaikuttaa. Eikä Kosovon "valtion" perustaminen.
Kosovo on valtio jota läntiset konsulttiyhtiöt pyörittävät hoitaen siellä valtionhallinnon ja kaiken muunkin. Läntiset veronmaksajat maksavat kaikki tuon valtion menot eli sillä ei ole mitään omaa eikä itsenäistä.
Kosovosta kehittyy hyvä ja kelpo itsenäinen valtio eikä Venäjän Tiltu mahda asialle mitään!
Länsijohdon lapsekkaassa mielessä ei todellakaan ole aikaisemmin noussut esiin mahdollisuus että sille halutaan ja nyt myös pystytään panemaan hanttiin.
Venäjän valtaamisyritys perustui uskoon omasta ylivoimaisuudesta lähtien kylmänsodan voitosta ja sen jälkeisen vapaan mellastamisen koko maailmassa sallimaan harhakuvaan.
Kehitysmaiden pommittaminen sujui ja rauniotettuun maahan oli turvallista hyökätä.
Mutta kun lähdettiin sellaiselle suunnalle missä olikin ilmatorjuntaa ja omaa parempaa sotavoimaa vastassa loppui menestys.
Asevarastot tyhjennettiin ja sijaissotilaat tapatettiin mutta takkiin tuli.
Voimaton raivo on Venäjän Tiltun tavaramerkki! Kuka hullu edes haluaisi asua Venäjällä, jossa väärästä sanasta tai oman lapsen koulupiirustuksesta voi seurata 15 vuoden vankilatuomio!
Vain Venäjän Tiltu rakastaa tuollaista ”vapautta”!