EU:n tulisi avata rajat Venäjältä pois pyrkiville, sanoo Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja
Euroopan tulisi vastaanottaa Venäjältä pakenevat, sanoo Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja
Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Charles Michelin katsoo, että eurooppalaisten maiden pitäisi ottaa vastaan Venäjältä pakenevia ihmisiä.
Michel kertoi näkemyksistään Politico-lehdelle YK:n yleiskokouksen yhteydessä New Yorkissa.
Hänen mukaansa EU:n tulisi osoittaa “avoimuutta heille, jotka eivät halua olla Kremlin instrumentteja” viitaten Venäjältä pakeneviin siviileihin, jotka pelkäävät joutuvansa kutsutuksi asepalvelukseen.
Hullut haluasi avata venäjän rajan
7
74
Vastaukset
- Anonyymi
On ihan selvä asia että jos näin tehtäisiin niin sieltä tulisi myös muutama miljoona afkaania ja muuta porukkaa kaukaasiasta.
Mm? Tsetseenejä - Anonyymi
Michel voi tehdä ehdotuksia,mutta tuollaiseen vaaditaan kaikkien jäsenmaiden yksimielinen päätös.
EU:n päätösprosessin hitauden takia se voitaisiin saada aikaan ehkä viiden vuoden kuluttaua ja todennäköisesti kielteisenä.
Pakolaisia on yllin kyllin muutenkin. - Anonyymi
Ei Ruotsikaan ottanut Suomen käpykaartilaisia vastaan viime sodassa. Ampuvat ne jokeen!
- Anonyymi
Siellä olisikin ollut Haaparannassa tunkua...
- Anonyymi
Hölynpölyä.
Ruotsiin pääsi ainakin 800 rintamakarkuria,useimmat kesällä-44.. Suurin osa oli ruotsinkieliseltä Pohjanmaalta.
- Anonyymi
Ihan asennekysymys; onko se tavallisten venäläisten ongelma, mitä mafiahallituksensa tekee, ja mitä osin se on myös meidän ongelma. Ne 200t sotilasta nyt sotii Ukrianassa, kun Putin ja kumppanit niin haluaa; s eon sotilaiden duunia ja hallitus määrää mitä kukin tekee. Ei siihen kuvioon liity tavallinen kansa mitenkään, ja ei siellä voi kapinoida, varsinkaan miehenä, jos ei halua rintamamalle tappamaan venäläisiä upseereja ja kuolemaan. Mieltään voi osoittaa joku muu siellä, jos sen hinta ei ole liian suuri, ja sitten voimme miettiä, onko mieltä osoitettu riittävästi ja arvostella venäläisä sen mukaan. Arvostelkaa myös muuta planeetta ja itseänne. Mitä teit tämän historiallisen sodan aikana; hommasitko lipunvenäjälle ja poistit jonkun mafiajäsenen elävien kirjoista? Jos et, niin miksi et? Mikä sinun tekosyysi on?
- Anonyymi
Puuttin käyttäisi tätä kansanvaellusta ja rajan aukaisemista hyväkseen tavalla tai toisella.
Yksi tapa on työntää sitä ulkopuolista porukkaa mukana kaksin käsin rajat täyteen .ihan kuten. Valko Venäjällä kävi. Toinen tapa on sitten ottaa tekoayykai omien kansalaisten puolustaminen jotka on tulleet rajan yli tekosyyna kuten nähdään Ukrainan itärajalla...eli ongelmia tulisi tavalla tai toisella
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi345147Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2804990Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä564461Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692425Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461858Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281804Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont201767Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi791713Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva151591- 1051476